Tizenhétmilliárdba kerülnek az első integrált szakképző központok

 Már elkezdődött az országosan 16 térségi integrált szakképző központ létrehozásának előkészítése - közölte az Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára. Jakab János elmondta, a tizenhat központ megalakítása 17,2 milliárd forintba kerül. Székesfehérváron Térségi Integrált Szakképzési Központ átformálja majd a város szakképzését, és serkentheti a beruházásokat is, mivel a minőségi középfokú szakemberképzést szolgálja, azt a területet, amelyet eddig hiányolt a munkaadók többsége az oktatási palettáról.
2005.04.18. 06:47 |

 Már elkezdődött az országosan 16 térségi integrált szakképző központ létrehozásának előkészítése - közölte az Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára. Jakab János elmondta, a tizenhat központ megalakítása 17,2 milliárd forintba kerül. 

 Az oktatási tárca célja az, hogy a jelenlegi csaknem ezer szakképző intézmény helyett 50-60 térségi létesítmény szolgálja majd a magyarországi szakképzést a régiókban és Budapesten, mondta Jakab János. Ezek a térségi integrált szakképző központok (TISZK) általában 6-8 korábbi intézmény összevonásával jönnek létre, és a csúcstechnológiát felvonultató berendezéseket közösen, összehangoltan használják majd. 

 Az első 16 központot 17,2 milliárd forintért alakítják ki a következő években. A hatékonyabb fejlesztésre a helyettes államtitkár példaként elmondta, hogy ha 5 milliárd forintos állami támogatás áll rendelkezésre, és azt nem ezer, hanem 50-60 térségi szakképző központ között kell elosztani, akkor egy-egy intézmény nem 5 millió, hanem 80-100 millió forintos összegből gazdálkodhat, s a mai kor követelményei szerinti fejlesztéseket valósíthat meg. 

 Ezek az intézmények a moduláris és gyakorlatorientált szakképzés bázisául szolgálnak majd, csökkentve a párhuzamos kapacitások kiépítését, növelve a vállalati képzőhelyeken a gyakorlati képzésben részesülő tanulók arányát. 

 A TISZK-nél sor kerülhet az iskolai rendszerű szakképzésen kívül a felnőttképzésre, a rész-szakképesítések megszerzésére, a hátrányos helyzetűek szakképzésben való részvételére, a tanulók és a felnőttek szakképzésbe történő ki- és visszalépésének elősegítésére - mutatott rá a helyettes államtitkár. (www.magyarorszag.hu)

Korábbi írások a TISZK-ről:

Minisztériumi egyeztetés a Térségi Integrált Szakképző Központ megvalósításáról

Átalakulóban a városi szakképzés - minőségi fordulatot várnak a TISZK-től

 

Magyarország

  1. Ütemes menetrend

    Új menetrend szerint közlekednek az autóbuszjáratok Székesfehérvár és Tatabánya között. Az autóbuszok ezentúl több, az útvonalon található fontosabb megállóhelyen megállnak, a két város közötti utat pedig jellemzően 1 óra 20 perc alatt teszik meg.

    2024.12.14.
  2. Hétvégi vásárlás adományozással

    Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.

    2024.11.16.
  3. Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot

    A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.

    2024.11.15.
  4. A Magyar Jelnyelv Napja

    A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.

    2024.11.09.