"To speak or not to speak?" - központi elvonások a kéttannyelvű oktatásból

 A két tannyelvű oktatásban résztvevő diákok után kiegészítő támogatást kaptak az intézményfenntartók: 2008-ban 74 ezer forintot, idén 68 ezret. A jövő év elejétől a tervek szerint tovább csökken ez az összeg 64ezer forintra, míg 2010 szeptemberétől teljesen elmarad. A témáról Vargha Tamás tanácsnok és Orosz István a Városi Szogáltatások Bizottságának elnöke tartott sajtótájékoztatót.
2009.10.08. 14:30 |
A két tannyelvű oktatásban résztvevő diákok után kiegészítő támogatást kaptak az intézményfenntartók: 2008-ban 74 ezer forintot, idén 68 ezret. A jövő év elejétől a tervek szerint tovább csökken ez az összeg 64ezer forintra, míg 2010 szeptemberétől teljesen elmarad. Magyarországon ma mintegy 30 ezer tanuló részesül az először 1987-ben bevezetett képzésben. A kormányzati megvonás elsősorban azokat a tanulókat érinti hátrányosan, akik az idei tanév végén érettségizni szeretnének két tannyelven. A témáról Vargha Tamás tanácsnok és Orosz István a Városi Szogáltatások Bizottságának elnöke tartott sajtótájékoztatót, akik mindketten rendelkeznek tanítási tapasztalattal.
 
  Május 8-án ülésezett Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata, a testület döntött arról, hogy a II. Rákóczi Ferenc általános Iskolában és a Gróf Széchenyi István műszaki szakközépiskola egy-egy angol- magyar kéttannyelvű osztály indulhat. A II. Rákóczi Ferenc általános iskolában 1975 óta folyik angolnyelvoktatás. Az első csoportos nyelvvizsgán 1989-ben vettek először részt, azóta közel 100 diák szerzett alap (vagy középfokú) nyelvtudást igazoló bizonyítványt. Az 1.b osztályban a kisdiákok heti 5 órában, csoportbontásban ismerkednek az angol nyelvvel, sőt az ének, a rajz és a testnevelés órák nagy része is angolul zajlik. A munkát idegen nyelvi lektor is segíti: Mrs. Robinson személyében.
 
Magyarországon 22 éve folyik két tannyelvű képzés: az első angol nyelvű oktatás 1987-ben indult el a budapesti Karinthy Frigyes Két Tanítási Nyelvű Gimnáziumban és Sárospatakon. Ma több mint száz iskolában működnek két tanítási nyelvű osztályok. Ezekben úgy 30 ezer diák tanul, akik általában öt tárgyat idegen nyelven tanulnak, és idegen nyelven is érettségiznek. Mivel ez csoportbontásokat igényel, több pedagógusra van szükség, ezért drágább ez az oktatási forma. Az idejárók után kiegészítő támogatást is kaptak a fenntartók. Ennek összege az előző tanévben 74 ezer forint volt, az idén 68 ezer, januártól a tervek szerint 64 ezer forintra csökken az összeg - 2010. szeptemberétől pedig teljesen megszűnik.
 
 A támogatás megszüntetése az oktatásban megszokott felmenő rendszer helyett (vagyis amikor a változtatások csupán a kezdő évfolyamokat érintik, így a diákok már tisztában vannak tanulmányaik megkezdése előtt azzal, hogy mire számíthatnak) minden évfolyamot érint. Ezt egy érettségi előtt állóval nem lehet megtenni: aki angol nyelven készült az érettségire, az nem tanulhatja a tárgyat tovább angolul? -tette fel a kérdést több iskolaigazgató.
 
 A magyar és az angol nyelvű vizsga nem ugyanazt a felkészülést igényli, az egyes szakkifejezéseket például biztosabban tudják a diákok azon a nyelven, amelyen éveken át tanulták - mutatott rá. A szülők többnyire nem tudják majd fizetni a költségeket, az önkormányzatok pedig már amúgy is megfeszülnek az elvonások miatt. Bognár Anikó úgy fogalmazott: szakmailag átgondolatlan és pedagógiailag elhibázott épp az erős nyelvi képzés támogatásának megvonása egy olyan országban, ahol a felsőoktatási hallgatók 30 százaléka nyelvvizsga hiányában nem kaphat diplomát.
 
Horn György, az Alapítványi és Magániskolák Egyesületének elnöke felháborítónak tartja, hogy előzetes értesítés nélkül meg akarják szüntetni a két tannyelvű programok finanszírozását. Szerinte az állam ezt nem tehetné meg, a szülők beperelhetik, és meg is nyernék a pert. Rámutatott: legföljebb a következő tanévben induló évfolyamok esetében lehetne bevezetni egy ilyen változtatást, de a már a képzésre járó diákok "alól" nem lehet teljes egészében kirántani a finanszírozást. Megjegyezte: az önkormányzatok az oktatásért nem is kérhetnek pénzt a szülőktől.”
 

Közélet

  1. Köszönet az elmúlt évtizedekért

    A Polgármesteri Hivatalban töltött 28, illetve 26 esztendőért mondott köszönetet dr. Cser-Palkovics András polgármester és dr. Bóka Viktor címzetes főjegyző Borosné Kocsis Erikának és Südi Gabriellának. A nyugdíjba vonuló kollégákkal szerdán reggel egy jó hangulatú beszélgetés keretében elevenítették fel az elmúlt évtizedekben köztisztviselőként végzett munka legfelejthetetlenebb pillanatait, végigkövetve a közigazgatásban bekövetkezett változásokat is.

    2024.11.27.
  2. Szedreskerti lakossági fórum

    Kedden este a Vörösmarty Mihály Általános Iskolában tartottak lakossági fórumot a Szedreskerti lakónegyedben élőknek, ahol dr. Kovács Zsoltné és Szontaghné Kovács Erika önkormányzati képviselők várták a lakókat. Szó volt arról, hogy mi lesz a sorsa a volt Szedreskerti bölcsőde épületének, a buszközlekedésről, az új parkolók építéséről és arról is, hogy jövőre "épül" egy olyan része a Kríziskezelőnek, ahova akár ittasan is bemehetnek a hajléktalanok.

    2024.11.26.
  3. Egy múzeum tekintete

    Soha nem látott tárgyakat is megcsodálhatnak az érdeklődők az alapításának 150. évfordulóját ünneplő Szent István Király Múzeum november 30-án nyíló kiállításán.

    2024.11.28.
  4. A koronázó bazilika építész szemmel

    Elvi rekonstrukciók a Mátyás kori időszakról címmel nyílt időszaki kiállítás a Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpontban.

    2024.11.28.