-
Használt autót Fehérvárról
Az egyik legnépszerűbb magyar használtautó-portál összegyűjtötte a 2024-es esztendő legjeit. ezekből kiderült, hogy a legtöbb autóhirdetést az idén - mintegy 36 ezret - Székesfehérváron adták fel.
2024.12.19. -
Kyndryl munkavállalói élmény
A Kyndryl a világ legnagyobb IT infrastruktúra-szolgáltatója Magyarországon elnyerte a Great Place To Work® minősítést™. A rangos elismerés kizárólag azon alapul, hogy a jelenlegi munkatársak mit mondanak a Kyndrylnél szerzett tapasztalataikról. A Great Place To Work® a munkahelyi kultúra, a munkavállalói élmény és a vezetői magatartás globális elismerése, amely bizonyítottan piacvezető bevételt, a munkavállalók megtartását és fokozott mértékű innovációt eredményez.
2024.12.16. -
Videoton évzáró
A Videoton vállalatcsoport idei nettó árbevétele 300 milliárd forint körül alakulhat - jelentette be a cégcsoport elnök-vezérigazgatója pénteki évzáró ünnepségükön. Széles Gábor elmondta, hogy árbevételük valamelyest csökkent az előző évhez képest. Legutóbb a 2009-es gazdasági válság évében volt némi csökkenés a korábbi üzleti év árbevételéhez képest - jegyezte meg.
2024.12.13. -
Székesfehérvár Gazdaságáért
Ünnepélyes keretek között adták át a „Székesfehérvár Gazdaságáért” díjat kedden este a Hiemer-házban. A 2024-es esztendő díjazottja Kis István, a Harman Becker Kft. korábbi ügyvezető igazgatója. A szakmájában elismert, köztiszteletben álló szakember Székesfehérvár gazdasági fejlődésének előmozdítása érdekében végzett kiemelkedő szakmai munkája elismeréseként vehette át az elismerést.
2024.12.04.
Több ezer ember látogatott ki az idei Korona vásárra
Szombaton ezrek látogattak ki a hagyományos Korona vásárra Székesfehérvár Belvárosba. Kevesen tudják, hogy a Fejér Megyei Népbolt Vállalat, az 1950-es év végéig működött, majd némi változtatással, kiválva e körből alakult meg a Székesfehérvári Kiskereskedelmi Vállalat, ami Fejér Megyei Iparcikk Vállalat néven működött egészen a nyolcvanas évek elejéig és ezt a ma is létező Korona Rt elődjének lehet tekinteni. A továbbiakban a belvárosi kiskereskedelem történetéről is olvashat... (képgaléria a Korona vásárról itt! )
Még a fiatalabb korosztály is emlékszik azokra a szombat délelőttökre, mikor a fehérvári Belváros Fő utcáján szinte hömpölygött a tömeg, boltról-boltra jártak az emberek és érdekes módon -emlékeim szerint- sehol sem kellett végtelennek tűnő perceket tölteni a kasszánál. A kasszák többsége még ma is ott van ahol régen volt, a tömeget viszont kivezették, a többek szerint kellemesebb vásárlást biztosító városszéli nagyáruházakba. A szebb napokat is látott Korona szinte egyedülálló módon élte túl a rendszerváltás után hirtelen jött konkurencia-támadást, és nyereségesen működik még ma is.
A Fejér Megyei Népbolt Vállalat, az 1950-es év végéig működött, majd némi változtatással, kiválva e körből alakult meg a Székesfehérvári Kiskereskedelmi Vállalat, amit a ma is létező Korona Rt elődjének lehet tekinteni. Megalakulásának évében már 121 boltot működtetett a még kizárólag kiskereskedelemmel foglalkozó cég, azonban néhány év múlva a törvény lehetőséget adott arra, hogy a nagykereskedelem is bekerülhetett tevékenységi körébe ami megint csak névváltozást hozott a cég életében. Fejér Megyei Iparcikk Vállalat néven működött egészen a nyolcvanas évek elejéig. Az állami tulajdonban lévő boltcsoport ebben az időben pályázatot írt ki egy könnyebben megjegyezhető, Székesfehérvárra is utaló cégnévre és ezidőtájt kapta a Korona nevet az üzlethálózat.
Amint a törvény lehetőséget biztosított rá, részvénytársasággá alakult a vállalat. Ezzel egyidőben, olyan folyamat kezdődött, -nem csak történetünk szereplőjének életében, hanem a hasonló láncolatok életében is- ami versenyre kényszeríttette és immár komolyan nyereségérdekeltté tette az egykori állami vállalatokat. Az egykor 25 milliós részvénytársaság 1991-ben már 365 milliós alaptőkével rendelkezett. A részvényesek javarészt fehérváriak egyébként a mai napig. Az évtizedes „Iparcikk” cégér betűtípusa pedig még most is felfedezhető a korhoz igazított ma használatos lógón.
Az egykoron több mint száz üzletet magáénak tudó vállalat, ma 20 boltot üzemeltet, az 1200 dolgozóból mindössze 160-an maradtak, de még így is összességében a legnagyobb alapterülettel rendelkező belvárosi üzlethálózat. Az üzletek nem szűntek meg, hanem kiváltak a társaságból és nagy részük még ma is működik. Dr Várszegi András a részvénytársaság elnöke, nem ismer Fehérvár nagyságrendű városban olyan régi múltra visszatekintő tradicionális üzletláncot, ami a „multikkal” folytatott harcban talpon maradt volna. Ez alapján következtethető, hogy a székesfehérváriak egy része megmaradt a belvárosi szokások mellett, ami természetesen a Koronának is köszönhető, azonban egy szokásait gyorsan, dinamikusan változtató városban ez a folyamat valószínűleg úgy ért volna véget, hogy a Fő utcán az ajándék- és a kurrens cikkeket forgalmazó boltok maradtak volna életben, néhány kávézó mellett.
Meghatározó szerepe van tehát a Koronának a Belváros „kisboltos” hangulatára és az elmúlt néhány év fejlesztései bizonyítják azt, hogy a nagy hal a Belvárosban nem feltétlenül eszi meg a kis halat és nem igazolódtak be -szerencsére- azok a félelmek, hogy eltűnik a belvárosi kiskereskedelem. Persze nem lehet negatív tényként kezelni azt, hogy az emberek néhány terméket lényegesen olcsóbban vásárolhatnak meg a város szélén egy nagyáruházban. A belvárosi kis hal pedig nem is olyan kicsi akkor, ha rajban úszik, mellesleg pedig sokkal barátságosabb és szemet gyönyörködtetőbb, a sok színes halacska mint egy hatalmasságával lehengerlő cet...