-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Több mint ezer diák nevezett a Fejér Megyei Diáknapokra
Fejér megye félszáz középfokú oktatási intézményéből 33 csatlakozott az idei rendezvényhez, 1054 résztvevővel.
A legnépesebb csapattal, 134 fővel a székesfehérvári Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola nevezett, őket követi 125 fővel a Dunaújvárosi Széchenyi István Gimnázium és 113 nevezővel a Székesfehérvári Vasvári Pál Gimnázium.
fotó: Lőrincz Miklós
A színpadi kategóriák között hagyományosan a könnyűzene a legnépszerűbb: a zenészek, énekesek idén 69 produkcióval állnak a zsűri és a közönség elé. A vers- és prózamondók is sokan lesznek, ők 63 produkcióval neveztek, de roppant népszerű a népdal – népzene – néptánc kategória és a sótájm is. A kiállítási anyag is gazdag lesz: a képző-, nép- és iparművészeti kategóriában 92, a fotós-filmes kategóriában 56 pályamű érkezett, a legújabb kategóriában, a médiakommunikációban pedig 22 alkotást mutatnak be a diákok. Sokan jeleskednek az irodalom területén is: 92 vers és próza kerül a zsűri asztalára.
Ahogyan a korábbi évek számai, úgy az idei nevezési adatok is azt mutatják, hogy a fiatalok nagy kedvvel jelentkeznek a hosszú évtizedekre visszanyúló hagyományokkal rendelkező Diáknapokra, amely ebben az évben is a fiatalok ünnepe lesz – mondta Mészáros Attila, Székesfehérvár alpolgármestere.
Mészáros Attila megköszönte Dunaújvárosnak, hogy biztosítja a helyszínt és anyagilag is támogatja a rendezvényt. Ugyancsak köszönetet mondott az iskolai kapcsolattartó tanároknak, akik nagyban kivették részüket a diákok aktivizálásában, valamint azoknak a fiataloknak, akik önkéntesként segítik majd a Diáknapok zökkenőmentes lebonyolításában a rendező Fehérvári Programszervező Kft. munkatársait.
fotó: Lőrincz Miklós
Nagy öröm számunkra, hogy újra Dunaújváros ad otthont a Fejér Megyei Diáknapoknak, amelyen a diákok mindig jól érzik magukat. A központi helyszín most is a Bartók Kamaraszínház lesz, ahol a színpadi produkciókat láthatja majd a közönség – erről Gombos István, Dunaújváros alpolgármestere beszélt a tájékoztatón. Elhangzott: az önkormányzat hárommillió forinttal támogatja a programot, amely – az eddigi évek tapasztalata alapján – szép élményekkel gazdagítja a résztvevőket, akik jó érzéssel térnek haza a megmérettetés után. Az alpolgármester kiemelte: a rendezvény ingyenes, mindenkit várnak a produkciókra.
A rendezvények megtekintése mindenki számára nyitott és ingyenes: a szervezők és a színpadra lépők várják a nézőtérre barátaikat, családtagjaikat és valamennyi érdeklődőt.
A tájékoztatón elhangzott: a tehetségkutatáson kívül a rendezvény fontos célja az is, hogy teret adjon a találkozásnak, a közösségformálásnak – hangsúlyozta a Székesfehérvári Diáktanács elnöke, Nagy Boglárka, aki kiemelte: a Diáknapok alkalmat adnak a találkozásra, sok új barátság szövődik ilyenkor, amelyek később is megmaradnak. A találkozást, az ismerkedést segítik a szombati szabadidős programok is, amelyek remélhetőleg feloldják az izgalmakat, tartalmas szórakozást nyújtanak és estére is együtt tartják a fiatalokat – mondta el Sári Máté rendezvényszervező. Szombaton a Dózsa Mozicentrum előtti téren álló óriáshintára várják az esemény résztvevőit, a Bartók Kamaraszínházban xboxozni, előtte hintázni lehet, este pedig, a könnyűzenei kategória zárása után a Béke Étteremben dj. Elf pörgeti a korongokat. Ugyancsak az esti órák látványossága lesz a MéhKas Dia Projekt fényfestése a Bartók Béla téren.
A Diáknapok lebonyolításában idén is népes önkéntes csapat vesz részt az Iskolai Közösségi Szolgálat keretei között, ők az előttünk álló hétvégén felkészítőn ismerik meg feladatkörüket. Az önkéntesek jól felismerhető, egyforma ruházatban lesznek jelen minden helyszínen, segítik a versenyzőket és a nézőket, de közülük kerülnek ki a színpadi kategóriák konferálói, valamint a rendezvény fotósai is.
A Diáknapok központi helyszínén, a Bartók Kamaraszínházban működik majd az információs és regisztrációs pult, és az intézmény ad otthont a diákszínpad, a sótájm és a népzene-néptánc kategóriának. A vasárnapi gálaműsort szintén itt rendezik meg, 14 órai kezdettel: a látványosnak ígérkező show-t Szakál Attila koreográfus-rendező állítja színpadra. A könnyűzenészek a Béke Étteremben, a komolyzenészek a Sándor Frigyes Zeneiskolában, a kórusok és a versmondók a Széchenyi István Gimnáziumban lépnek a zsűri és a közönség elé. A képző-, nép- és iparművészeti, valamint a fotó, film, új vizuális kísérleti műfajok és a médiakommunikáció kategóriákban érkezett és kiállításra javasolt pályaműveket a látogatók április 14-én és 15-én tekinthetik meg a Széchenyi István Gimnázium társalgójában.
A kulturális fesztivál rendezői idén is neves szakembereket, művészeket kértek fel a versenykategóriák zsűrijébe, ők az arra érdemes produkciókat arany, ezüst, illetve bronz fokozatú oklevelekkel ismerik el. A legkiemelkedőbb produkciók és alkotások kategóriadíjat illetve különdíjat kapnak, továbbá felléphetnek a Diáknapokat lezáró gálaműsorban – és persze gazdára talál a megye és a két rendező város nagydíja, a közönségdíj, valamint a különleges fesztiváldíj is. Megváltozott a pontszámítási rendszer: az iskolák produkciói által elért pontszámot a benevezett produkciók számához arányosítják, így a fesztiváldíjat a legeredményesebb iskola viheti haza. Újdonság, hogy az elégedettségi kérdőívet idén mobilon lehet elérni, ezen keresztül tudják a diákok megosztani véleményüket az eseményről a szervezőkkel.