Továbbra is csak három EU-s országban dolgozhatunk szabadon

 Továbbra is csak három régi uniós tagállam biztosít korlátlan munkavállalási lehetőséget a magyar állampolgároknak - derül ki a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztériumnak tájékoztatójából. A tárca MTI-hez eljuttatott tájékoztatója szerint továbbra is csupán három országban, Svédországban, Írországban és az Egyesült Királyságban kaphatnak magyar állampolgárok korlátlan munkavállalási lehetőséget.

2004.06.07. 08:40 |

 Továbbra is csak három régi uniós tagállam biztosít korlátlan munkavállalási lehetőséget a magyar állampolgároknak - derül ki a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztériumnak tájékoztatójából. 

 A tárca MTI-hez eljuttatott tájékoztatója szerint továbbra is csupán három országban, Svédországban, Írországban és az Egyesült Királyságban kaphatnak magyar állampolgárok korlátlan munkavállalási lehetőséget. Svédországban például a magyar munkavállalók a csatlakozás napjától vállalhatnak szabadon munkát. Írországban is fennáll ez a lehetőség, viszont a nem járulék alapú szociális ellátáshoz bizonyos tartózkodási idő mindenképpen szükséges. Az Egyesült Királyságban sem korlátozzák a magyar állampolgárok munkavállalását. Ugyanakkor a munkavállalóknak be kell jegyeztetniük magukat, megadva munkáltatójuk nevét és a munkavégzés jellegét, helyét - erről igazolást állítanak ki a hatóságok.

 A fenti három országgal szemben a dán szabályozás már feltételekhez köti a munkavállalási engedély megszerzését. Bizonyos esetekben az engedélyek könnyített eljárásban is kiadhatók. Hollandiában kétféle eljárás szerint szerezhető munkavállalási engedély. A munkaerőpiaci helyzet értékelése az egyik módszer, az egyszerűsített eljárás a másik. Az egyszerűsített eljárás a húsiparban, a nemzetközi szállításban, a belföldi hajózásban, az egészségügyben érvényes egyes szakterületeken. A munkavállalási engedély elbírálása ebben az eljárásban legfeljebb két hét. A mezőgazdasági és kertészeti ágazat sem kap mentességet a munkaerő-piaci vizsgálat alól.

 Németország és Ausztria fenntartja a munkavállalási engedélyre épülő szabályozását és hatályban maradnak a kétoldalú egyezmények is. Finnországban ugyancsak munkavállalási engedély szükséges, de a szezonális munkavállalást, valamint a nappali tagozatos diákok tanulással együtt vállalt munkáját nem kötik engedélyhez. Olaszország az új tagállamok munkavállalóira - Ciprus és Málta kivételével - húszezres kvótát állapított meg. Belgium, Franciaország, Spanyolország, Görögország, Portugália és Luxemburg fenntartja a korábbi munkavállalási engedélyre épülő szabályozását. Az új uniós tagállamok nem korlátozzák egymás között munkaerőpiacukat – áll a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium tájékoztatójában.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.