-
Kötelező a maszkviselés
2025. január 8-tól maszkviselési kötelezettség lépett életbe a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban. Az intézkedés a vármegye területén működő valamennyi fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményére vonatkozik - tájékoztat a kórház közleményében.
2025.01.08. -
Elhunyt Kiss Mária Éva
A Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Facebook-oldalán tette közzé, hogy január 06-án 63 éves korában, hosszan tartó betegséget követően elhunyt Kiss Mária Éva, az intézmény egykori ápolási igazgatóhelyettese.
2025.01.07. -
Február végéig lehet pályázni
Idén is meghirdeti a Fejér Termék pályázatot a Fejér Vármegyei Önkormányzat. A Nagydíj címre, illetve a Minősített Fejér Termék jelölésre 2025. február 28-ig lehet benyújtani a pályázatokat. A díjakat a Vármegyenapon adják majd át.
2025.01.08. -
Kedvezményes autópálya-matrica
A három vagy több gyermeket nevelő családok, valamint a mozgáskorlátozott parkolási igazolvánnyal rendelkezők kedvezményesen vásárolhatnak autópálya-matricát Magyarországon.
2025.01.08.
Lélegzet metsző tűzben - megnyílt a tuberkulózist bemutató vándorkiállítás
A kiállítás keretében hét óriásposzter nyújt betekintést egy-egy, a tuberkulózishoz köthető szakmai témakörbe, amelyek összességüket tekintve szervesen kapcsolódnak egymáshoz.
A márciusban útjára indított vándorkiállítás apropóját a tuberkulózis elleni küzdelem világnapja adta. A kiállítást a Magyar Nemzeti Múzeum a Semmelweis Orvostörténeti Múzeummal és az Országos Korányi Pulmonológiai Intézettel közösen hozta létre. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére minden év március 24. a tuberkulózis elleni küzdelem világnapja annak emlékére, hogy 1882-ben Robert Koch német orvos ezen a napon jelentette be a tudományos nyilvánosság előtt a betegség kórokozójának felfedezését.
„Megfelelő terápiával a tbc-s esetek számát sikerült szűk keretek közé szorítani és reméljük, hogy soha nem jön vissza többé. Ilyet már megéltünk a Covid járvány alatt is, hogy egy veszélyes betegséget sikerült visszaszorítani” - mondta a megnyitón Prof. Dr. Bucsi László, a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktatókórház főigazgatója, aki köszönetet mondott a szervezőknek azért, hogy a Szent György Kórházban kapott helyet ez az informatív vándorkiállítás.
Dr. Pápai-Székely Zsolt, a Szent György Kórház Pulmonológia Osztályának osztályvezető főorvosa elmondta, hogy ha ma egy olyan árnyékot látnak a mellkasröntgenen, ami a tbc gyanúját felvethetné, akkor is elsősorban tüdő daganatra gondolnak, mert sokkal valószínűbb az, hogy ezzel állnak szembe, mint az, hogy aktív fertőző tbc-s beteggel. Hozzátette, hogy nagyon eredményes volt az elmúlt 30 év a tbc hazai leküzdésében, akkoriban nem is remélték, hogy ilyen mértékben sikerül majd visszaszorítani a betegséget.
Dr. Kovács Gábor, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet nyugalmazott főigazgatója a kiállítás kapcsán kiemelte, hogy a XX. század egyik legnagyobb orvostörténeti sikerének gondolhatjuk a tuberkulózis hazai leküzdését. A két világháború között még az egyik legrettegettebb betegségnek számító, Magyarországon "Morbus hungaricus" néven illetett gümőkór mára ritka betegséggé szelídült.
Dr. Szabó Katalin, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum főmuzeológusa elmondta, hogy a vándorkiállításon elsősorban a tbc orvostörténeti vonatkozásait domborítják ki és nem a kultúrtörténetét, hiszen ez utóbbival sokat találkozhattunk az iskolai történelemórákon.