-
Gépekkel segítik a várost
Mintegy 40 darab korszerű, jobbára akkumulátorral működő kisgéppel segíti a Városgondnokság közterületi munkavégzését a Makita Kft. A gépeket hétfőn a Városgondnokságon adta át a vállalat, amely minden évben más-más fehérvári területen segít társadalmi felelősségvállalásával.
2025.04.14. -
Okostanterem a Táncsicsban
Az oktatásban megjelenő új technológiák adta lehetőségek motiválják a diákokat és a tanulás hatékonyabbá válik – hangzott el hétfőn a Táncsics Mihály Általános Iskolában, ahol a frissen kialakított okostantermet egy angolóra keretében adták át. Székesfehérváron ezzel együtt már 14 általános iskolában szolgálja az oktató-nevelő munkát a XXI. századi technikával felszerelt terem, és idén még három helyszínen készül el.
2025.04.14. -
Okos tanterem a Tácsicsban
Lassan a végéhez ér Székesfehérvár önkormányzata és az Alba Innovár Digitális Élményközpont közös programja. Évekkel ezelőtt azt a célt tűzték ki, hogy minden általános iskolába okos tantermet alakítanak ki.
2025.04.15. -
Hosszabb nyitvatartás a piacon
Sokan szeretik inkább őstermelőktől beszerezni az alapvető élelmiszereket mint nagy bevásárlóközpontokban. Friss zöldség, gyümölcs, hús, pékáru, minden szükséges élelmiszer megtalálható a Városi Piacon.
2025.04.15.
Lélegzet metsző tűzben - megnyílt a tuberkulózist bemutató vándorkiállítás

A kiállítás keretében hét óriásposzter nyújt betekintést egy-egy, a tuberkulózishoz köthető szakmai témakörbe, amelyek összességüket tekintve szervesen kapcsolódnak egymáshoz.
A márciusban útjára indított vándorkiállítás apropóját a tuberkulózis elleni küzdelem világnapja adta. A kiállítást a Magyar Nemzeti Múzeum a Semmelweis Orvostörténeti Múzeummal és az Országos Korányi Pulmonológiai Intézettel közösen hozta létre. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére minden év március 24. a tuberkulózis elleni küzdelem világnapja annak emlékére, hogy 1882-ben Robert Koch német orvos ezen a napon jelentette be a tudományos nyilvánosság előtt a betegség kórokozójának felfedezését.
„Megfelelő terápiával a tbc-s esetek számát sikerült szűk keretek közé szorítani és reméljük, hogy soha nem jön vissza többé. Ilyet már megéltünk a Covid járvány alatt is, hogy egy veszélyes betegséget sikerült visszaszorítani” - mondta a megnyitón Prof. Dr. Bucsi László, a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktatókórház főigazgatója, aki köszönetet mondott a szervezőknek azért, hogy a Szent György Kórházban kapott helyet ez az informatív vándorkiállítás.
Dr. Pápai-Székely Zsolt, a Szent György Kórház Pulmonológia Osztályának osztályvezető főorvosa elmondta, hogy ha ma egy olyan árnyékot látnak a mellkasröntgenen, ami a tbc gyanúját felvethetné, akkor is elsősorban tüdő daganatra gondolnak, mert sokkal valószínűbb az, hogy ezzel állnak szembe, mint az, hogy aktív fertőző tbc-s beteggel. Hozzátette, hogy nagyon eredményes volt az elmúlt 30 év a tbc hazai leküzdésében, akkoriban nem is remélték, hogy ilyen mértékben sikerül majd visszaszorítani a betegséget.
Dr. Kovács Gábor, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet nyugalmazott főigazgatója a kiállítás kapcsán kiemelte, hogy a XX. század egyik legnagyobb orvostörténeti sikerének gondolhatjuk a tuberkulózis hazai leküzdését. A két világháború között még az egyik legrettegettebb betegségnek számító, Magyarországon "Morbus hungaricus" néven illetett gümőkór mára ritka betegséggé szelídült.
Dr. Szabó Katalin, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum főmuzeológusa elmondta, hogy a vándorkiállításon elsősorban a tbc orvostörténeti vonatkozásait domborítják ki és nem a kultúrtörténetét, hiszen ez utóbbival sokat találkozhattunk az iskolai történelemórákon.