Tudnivalók a nyári gyakorlatról - kötelező a pénzbeli juttatás

Javában tart már a szakközépiskolai és szakgimnáziumi tanulók nyári gyakorlata. Az általános szabályok ugyan nem változtak, a tanulók pénzbeli juttatása azonban emelkedett. Az összefüggő nyári gyakorlat időtartamára minden esetben pénzbeli juttatást is kell biztosítani a nappali munkarendben tanulóknak.
2017.06.26. 07:08 |
Tudnivalók a nyári gyakorlatról - kötelező a pénzbeli juttatás

A tanuló gyakorlati képzésére az iskola és a gyakorlati képzést folytató gazdálkodó szervezet között együttműködési megállapodást kell kötni.

Együttműködési megállapodás köthető a 10., 11. évfolyamos ágazati szakközépiskolai tanulóra (105 vagy 140 óra), az érettségi utáni technikus képzésben résztvevő 13. évfolyamos tanulóra (160 óra), vagy a 9. osztályos szakiskolai tanulóra, (140 óra) abban az esetben, ha tanulószerződés megkötésére nincs lehetőség.

Az összefüggő nyári gyakorlat időtartamára minden esetben pénzbeli juttatást is kell biztosítani a nappali munkarendben tanulóknak. A pénzbeli juttatás havi mértéke 24.863 forint (a minimálbér 15 százaléka, szorozva 1,3-mal). Az összeg valamennyi megkezdett hét után jár, heti összege a juttatás havi összegének negyede (6.216 forint). A tanulónak járó bért az utolsó gyakorlati napot követően ki kell kifizetni. A fizetendő pénzbeli juttatás összegét a mulasztott napok arányában csökkenteni kell, ha a tanuló a gyakorlatról igazolatlanul távol maradt.

A ledolgozható munkanapoknál figyelembe kell venni a tanuló életkorát. Fiatalkorú tanuló esetében a gyakorlati képzési idő a napi hét órát, nagykorú diák esetében pedig a napi nyolc órát nem haladhatja meg.

Az a szakképzési hozzájárulásra kötelezett gazdálkodó, aki csak együttműködési megállapodással fogad tanulókat, a szakképzési hozzájárulási kötelezettségét normatíva alapján csökkentheti. Kizárólag olyan tanuló után lehet érvényesíteni a havi csökkentő tételt, akinappali munkarendben tanul és aki után az iskola is állami képzési támogatást kap, továbbá a gyakorlati foglalkoztatására a szakképző intézménnyel együttműködési megállapodást kötött, s azt a kamara a hivatalos nyilvántartásba felvette.

Gazdaság

  1. Openhouse iroda nyílt

    Pénteken délelőtt ünnepélyes keretek között nyitották meg az Openhouse Ingatlan hálózat székesfehérvári franchise partnerének új irodáját a Távirda utca 39. szám alatt. A cég, amely bérleményből költözött saját tulajdonú ingatlanba, az elmúlt években piacvezető lett a városban és sikeresnek mondhatja magát mind a hitel-, mind pedig az ingatlan üzletágban.

    2024.11.22.
  2. Hackaton győztesek

    24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.

    2024.11.16.
  3. 3. Harman Hackathon

    24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.

    2024.11.15.
  4. Fiatal Vállalkozók Hete

    A Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége idén is megrendezi a Fiatal Vállalkozók Hetét Székesfehérváron a Kodolányi János Egyetemen. Ezúttal is a fiatal vállalkozók fejlődését, kapcsolatépítését és inspirálását tűzték ki célul.

    2024.11.15.