-
Új központ a Trimetriknél
A vasúti és a közúti járművekhez készít komplex és korszerű, fröccsöntött műanyag alkatrészeket a Trimetrik Kft., amelynek új, több mint 2 milliárd forintból elkészült központi termelőgyárát pénteken adták át az Alba Ipari Zónában.
2025.03.28. -
Fejér gazdasági helyzete
A kiszámíthatatlan gazdasági környezetről, a jövő kihívásairól és Fejér vármegye országos átlag feletti, igen kedvező mutatóiról is szó esett a VOSZ vármegyei szervezetének csütörtöki vállalkozói fórumán, amely egyúttal az éves beszámoló taggyűlésnek is helyet adott.
2025.03.27. -
Állásbörze az egyetemen
Újabb állásbörzét rendeztek – immár negyedik alkalommal – kedden az Óbudai Egyetem Alba Regia Karon. Kilenc kiállító mutatta be munkaerőpiaci kínálatát, és akár próbanyelvvizsgát is tehettek a hallgatók. Ugyancsak kedden az Egyetem együttműködési megállapodást kötött a Békéscsabai SZC Vásárhelyi Pál Technikummal egy közös képzés elindítása céljából.
2025.03.25. -
Földmérők versenyeztek
Döntőjéhez érkezett a földmérő, földügyi és térinformatikai technikus tanulók országos versenye, melyet a Székesfehérvári Szakképzési Centrum Jáky József Technikumban rendeznek meg. A 75 éves fennállását ünneplő intézményben 15, az ország különböző pontjairól érkezett diák vesz részt a rangos megmérettetésen. A finálé megnyitóját hétfőn délelőtt tartották, míg az eredményhirdetésére kedden kerül sor a Jákyban.
2025.03.24.
Tudnivalók a nyári gyakorlatról - kötelező a pénzbeli juttatás

A tanuló gyakorlati képzésére az iskola és a gyakorlati képzést folytató gazdálkodó szervezet között együttműködési megállapodást kell kötni.
Együttműködési megállapodás köthető a 10., 11. évfolyamos ágazati szakközépiskolai tanulóra (105 vagy 140 óra), az érettségi utáni technikus képzésben résztvevő 13. évfolyamos tanulóra (160 óra), vagy a 9. osztályos szakiskolai tanulóra, (140 óra) abban az esetben, ha tanulószerződés megkötésére nincs lehetőség.
Az összefüggő nyári gyakorlat időtartamára minden esetben pénzbeli juttatást is kell biztosítani a nappali munkarendben tanulóknak. A pénzbeli juttatás havi mértéke 24.863 forint (a minimálbér 15 százaléka, szorozva 1,3-mal). Az összeg valamennyi megkezdett hét után jár, heti összege a juttatás havi összegének negyede (6.216 forint). A tanulónak járó bért az utolsó gyakorlati napot követően ki kell kifizetni. A fizetendő pénzbeli juttatás összegét a mulasztott napok arányában csökkenteni kell, ha a tanuló a gyakorlatról igazolatlanul távol maradt.
A ledolgozható munkanapoknál figyelembe kell venni a tanuló életkorát. Fiatalkorú tanuló esetében a gyakorlati képzési idő a napi hét órát, nagykorú diák esetében pedig a napi nyolc órát nem haladhatja meg.
Az a szakképzési hozzájárulásra kötelezett gazdálkodó, aki csak együttműködési megállapodással fogad tanulókat, a szakképzési hozzájárulási kötelezettségét normatíva alapján csökkentheti. Kizárólag olyan tanuló után lehet érvényesíteni a havi csökkentő tételt, akinappali munkarendben tanul és aki után az iskola is állami képzési támogatást kap, továbbá a gyakorlati foglalkoztatására a szakképző intézménnyel együttműködési megállapodást kötött, s azt a kamara a hivatalos nyilvántartásba felvette.