Tudnivalók az EP választásokról – 21 magyar képviselőt választunk

Június 9-én az önkormányzati választás mellett Európai Parlamenti választást is tartanak Magyarországon. Az EP választáson Magyarország területe egy választókerületet alkot, ami azt jelenti, hogy mindenki egy halmazban szereplő listára adhatja le voksát.
2024.06.09. 06:00 |
Tudnivalók az EP választásokról – 21 magyar képviselőt választunk

Magyarországon az Európai Parlament tagjainak választásán az jogosult választójogát gyakorolni, aki a választás napjáig betölti a 18. életévét vagy 18. életévének betöltése előtt házasságot köt, Magyarországon lakóhellyel rendelkező magyar vagy uniós állampolgár, vagy magyar állampolgárként sem Magyarországon, sem az Európai Unió területén nem rendelkezik lakóhellyel, de ehhez előzetes regisztráció szükséges.

A választáson voksolni kizárólag a választás napján érvényes okmányokkal lehetséges.

A június 9-i választásokon a választópolgároknak érvényes személyazonosító igazolvánnyal, útlevéllel vagy vezetői engedéllyel kell igazolniuk személyazonosságukat, a lakcímüket, személyi azonosítójukat pedig a lakcímkártyával.

Listát azok a Magyarországon bejegyzett pártok állíthattak, amelyek a választás kitűzésekor a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában jogerősen szerepeltek. Listát az a párt állíthatott, amely legalább 20.000 ajánlást összegyűjtött. Listát a pártok önállóan vagy közösen állíthattak.

A 2024-es Európai Parlamenti Választáson Magyarországon 11 lista közül lehet – egyet - választani.

Magyarország területe egy választókerületet alkot, ami azt jelenti, hogy mindenki egy halmazban szereplő listára adhatja le voksát. A magyar válaaztási rendszer 5%-os küszöböt alkalmaz. A küszöb mértékét nem befolyásolja, hogy a lista állításában hány párt vesz részt. A listákra leadott érvényes szavazatok összesítése alapján megállapításra kerül, hogy melyek azok a listák, amelyekre leadott érvényes szavazatok száma nem éri el az összes szavazatszám több mint 5%-át. Ezek a listák nem kaphatnak mandátumot.

A választási eljárási törvény a választási irodák – így az NVI – kötelező feladatává teszi a választópolgárok tájékoztatását, ennek egyik formája a választási információs szolgálatok működtetése.

A Nemzeti Választási Iroda munkatársai a választás napján reggel 6-tól este 24 óráig fogadják a választópolgárok hívásait a 06-1-795-3310-as telefonszámon.

A választási információs szolgálat segít az érdeklődőknek eligazodni a választás jogi, igazgatási, informatikai, pénzügyi, valamint adatszolgáltatással kapcsolatos kérdéseiben. Tájékoztatják a hozzájuk forduló választópolgárokat, jelölő szervezeteket a választásra vonatkozó jogszabályokról, a választójog gyakorlásához szükséges információkat adnak, például az átjelentkezéses vagy mozgóurnás szavazásról. Tájékoztatást adnak továbbá a választási eljárásban közreműködő szervekről és a jogorvoslati lehetőségekről is.

A választás egyfordulós, listás szavazás, amin Magyarországon csak pártok indulhatnak. Az ország az EP javaslata alapján a 2024-es választáson is 21 képviselőt küldhet majd az Európai Parlamentbe.

2023 szeptemberében a képviselők jóváhagyták az Európai Tanács azon döntését, hogy a 2024–2029-es ciklusra 15-tel 720-ra emelik az Európai Parlament mandátumainak számát. A Tanács javaslata a Parlament jelentése alapján készült, amely további 11 képviselői helyet javasolt.A helyi választási és információs szolgálatok címét és egyéb elérhetőségeit közzéteszik az NVI honlapján.

Magyarország

  1. Ütemes menetrend

    Új menetrend szerint közlekednek az autóbuszjáratok Székesfehérvár és Tatabánya között. Az autóbuszok ezentúl több, az útvonalon található fontosabb megállóhelyen megállnak, a két város közötti utat pedig jellemzően 1 óra 20 perc alatt teszik meg.

    2024.12.14.
  2. Hétvégi vásárlás adományozással

    Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.

    2024.11.16.
  3. Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot

    A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.

    2024.11.15.
  4. A Magyar Jelnyelv Napja

    A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.

    2024.11.09.