-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Új munkaidő-rendeletet dolgoz ki az orvosoknak az EU
Bár a hazai orvosi ügyeleti rendszer nem ellentétes az unióban jelenleg alkalmazottal, de az Európai Bíróság egy állásfoglalása nyomán várható új munkaerő-direktívával már nem lesz összhangban. A hazai ügyeleti rendszer jelenleg azért sem ellentétes az unióban alkalmazottnál, mivel az EU-direktíva nem különbözteti meg az ügyeletet és a készenlétet.
Bár a hazai orvosi ügyeleti rendszer nem ellentétes az unióban jelenleg alkalmazottal, de az Európai Bíróság egy állásfoglalása nyomán várható új munkaerő-direktívával már nem lesz összhangban. A hazai ügyeleti rendszer jelenleg azért sem ellentétes az unióban alkalmazottnál, mivel az EU-direktíva nem különbözteti meg az ügyeletet és a készenlétet.
Az Európai Bíróság azonban nemrég állást foglalt az ügyben, ami szerint ezt a kettősséget meg kell szüntetni. Az ítélet lényege, hogy "a munkavégzésre képes állapotban történő rendelkezésre állás (ügyelet) teljes egészében munkaidőnek minősül."
Ezzel a bírósági ítélettel - hazánkat is beleértve - több tagállam gyakorlata nincs összhangban, ezért az EU-ban új munkaidő-direktívát dolgoznak ki.
Hazánk azt az álláspontot képviseli, hogy az ügyelet tényleges idejét mérni lehessen, s azt a kollektív szerződésben rögzítsék. Ám a jogszabályokat az új EU-direktíva ismeretében kívánják megváltoztatni.
A hazai intézmények ügyeleti rendszere jelenleg megoldatlan. Pénz híján ugyanis nem tudják kifizetni az orvosoknak a hazai szabályokban rögzített 12 órás önként vállalt ügyelet után járó 150 százalékos díjat, ezért a korábbi kollektív szerződések szerint járnak el.