Új támogatás segíti a pályakezdőket

 A munkaügyi minisztérium legújabb előterjesztése szerint október elsejétől egy évig 15 százalék, a második évben pedig egységesen 25 százalékos járulékfizetési kötelezettsége van annak a munkáltatónak, aki pályakezdő fiatalt foglalkoztat. A Száz lépés program a munka értékének, becsületének, biztonságának megteremtésére irányul. A kormány támogatta a program 15 munkaügyi intézkedéséből a szerdai ülésre előterjesztett 7 témakör javaslatait, amiről a következőkben olvashat...

2005.05.19. 06:43 |

 A munkaügyi minisztérium legújabb előterjesztése szerint október elsejétől egy évig 15 százalék, a második évben pedig egységesen 25 százalékos járulékfizetési kötelezettsége van annak a munkáltatónak, aki pályakezdő fiatalt foglalkoztat.

 A Száz lépés program a munka értékének, becsületének, biztonságának megteremtésére irányul. A kormány támogatta a program 15 munkaügyi intézkedéséből a szerdai ülésre előterjesztett 7 témakör javaslatait: így az alkalmi munkavállalói könyvre, a felnőttképzésre, az álláskeresési járadékra, a versenyszférában bevezetendő prémium évekre, a pályakezdők foglalkoztatásának támogatására, a munkaadók rendezett munkaügyi kapcsolatainak megkövetelésére, valamint a munkavállalói jogok érvényesülésével foglalkozó miniszteri biztos intézményére vonatkozó javaslatokat. 
 
 Csizmár Gábor szakminiszter a kormányszóvivői tájékoztatón elmondta: a kabinet elfogadta a foglalkoztatás elősegítése és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvény módosítását. E szerint a munkanélküli járadék, az álláskeresést ösztönző juttatás és a nyugdíj előtti munkanélküli segély helyett, álláskeresési járadék állapítható meg. Ezt a juttatást csak akkor kaphatja meg a rászoruló, ha intenzíven együttműködik az illetékes munkaügyi központtal. 

 A miniszterek egyetértettek azzal a törvénymódosítással is, amely az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatásról és az ahhoz kapcsolódó közterhek egyszerűsített befizetéséről szól. A tárca vezetője kiemelte: a módosítás célja az, hogy minél több ember dolgozhasson az alkalmi munkavállalói könyvvel, vagyis legálisan úgy, hogy a munkáltató közteherjegy formájában fizeti be utána a járadékot. A Pénzügyminisztérium e módosításhoz is kapcsolódó külön javaslata alapján, a beragasztott jegy értékének 75 százalékát a munkaadó visszaigényelheti személyi jövedelem adójából. 

Pályakezdők támogatása 

 A kabinet jóváhagyta azt a kezdeményezést is, hogy ez év október elsejétől egy évig 15 százalék, majd a második évben egységesen 25 százalékos járulékfizetési kötelezettsége legyen annak a munkáltatónak, aki pályakezdő fiatalt foglalkoztat - hangsúlyozta Csizmár Gánor. 

 A miniszterek ugyan csak támogatták azt a törvénymódosítást, amely szabályozza, hogy a felnőttképzési támogatást csak kizárólag az Országos Képzési Jegyzékben szereplő szakképesítés megszerzésére lehessen adni. Ezt olyan intézmények kaphatják meg, amelyek vállalják, hogy a képzést befejezését követően a részt vevők foglalkoztatásáról gondoskodnak. Az állam támogatja az első szakképesítés megszerzését - 50 év felettieknek a másodikat is -, fogyatékkal élők esetében pedig, az általános, nyelvi és szakmai oktatást. 

Az önkéntes tevékenység 
 
 Göncz Kinga, ifjúsági, szociális és esélyegyenlőségi miniszter tájékoztatása szerint a kormány támogatta az önkéntes tevékenység törvényi szabályozását. Ennek a jogi szabályozásának a célja, hogy rögzítse a jelenleg Magyarországon önkéntes munkát végző mintegy 400 ezer személy jogosultságait és a munkavégzés körülményeit. 

 A szakminiszter kiemelte: évente 35,5 millió munkaórát dolgoznak önkéntesek, ami 17 500 főállású foglalkoztatott munkaidejének felel meg, ezzel a társadalom akár 18 milliárd forintot is megtakaríthat. Az önkéntes tevékenység idősek ellátásában, ápolásában, gondozásában a legelterjedtebb. 
A koncepció definiálja a közérdekű önkéntes munka fogalmát, meghatározza, mely szervezetek és milyen feltételek mellett alkalmazhatnak önkénteseket, és milyen jogosítványokat - védőfelszerelések, utazási költségtérítés, képzések és egészségügyi ellátások - nyújthatnak számukra. 

 A kabinet szerdai ülésén tárgyalta a közgyógyellátás átalakításának koncepcióját is. Jelenleg Magyarországon 500 ezer ember kap ilyen jellegű szociális ellátást, ami 16-17 milliárd forintos költségvetési kiadást jelent. A rendszer átalakításának célja az, hogy térítés mentesen, modern gyógyszerekhez juthassanak a rászorulók, hatóanyag alapú finanszírozással. 

 A havi felhasználási keret legfelső határa 12 ezer forint lesz, amit egy úgynevezett elektronikus pénztárcán keresztül lehet majd nyomon követni. Minden közgyógyellátási igazolvánnyal rendelkező plusz 6 ezer forintnyi támogatást fog kapni az akut betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerek kiváltására is. Az új rendszer várhatóan 2006. júliusától lesz érvényes - tette hozzá Göncz Kinga.