Új társadalmi szerződést szorgalmaz a kormányfő

 A jövőre vonatkozó, közös célokat megfogalmazó dokunemtumot adott át a miniszterelnök a Gazdasági és Szociális Tanácsnak. A tizenkét pontból álló javaslat azokat a kereteket és célokat fogalmazza meg, amelyek eléréséért a politikai pártok, civil szervezetek, érdekképviseletek tevékenykedhetnének. A dokumentum egy európai bérfelzárkóztatási programról is szól, melynek alapelve az lenne, hogy a reálbéreket az ország javuló gazdasági teljesítményének arányában zárkóztatnák fel. Ehhez a ponthoz kapcsolódik a foglalkoztatás bővítése, illetve a minimálbér hozzáigazítása a magyar létminimumhoz.

2005.12.02. 09:54 |
 A jövőre vonatkozó, közös célokat megfogalmazó dokunemtumot adott át a miniszterelnök a Gazdasági és Szociális Tanácsnak. A javaslatok között olyan alapelvek szerepeltek, melyek a társadalom egészét érintik. 

 Gyurcsány Ferenc miniszterelnök csütörtökön átadta a Gazdasági és Szociális Tanácsnak (GSZT) a Megegyezés a köztársaságról című dokumentumot, melyben a jövőre vonatkozó, alapvető közös irányokat jelölte ki. A tizenkét pontból álló javaslat azokat a kereteket és célokat fogalmazza meg, amelyek eléréséért a politikai pártok, civil szervezetek, érdekképviseletek tevékenykedhetnének. 

 Az elvi különbségek ellenére találhatók közös elemek az eltérő politikai álláspontok között, és sok esetben nem az elvek, csupán az alkalmazott módszerek különböznek - hangsúlyozta a kormányfő. A program szükségességére utalva hozzátette: Magyarországon megbomlott a köz- és magánfelelősség egyensúlya. 
Egyre fontosabb a piacképes tudás 

 Gyurcsány Ferenc az euró bevezetéséhez szükséges egyensúlyi feltételek teljesítését, a konvergenciaprogram törvénybe foglalását és az államháztartási hiány fokozatos csökkentését javasolta a Tanácsnak. Kiemelten fontosnak tartja az innovációt, a tudományos kutatást és fejlesztést, valamint a piacképes tudást és a műveltséget. A kormányfő szerint különösen fontos, hogy a parlamenti pártok mielőbb elfogadják az Országos fejlesztési koncepciót és a második Nemzeti fejlesztési tervet. 

 A dokumentum egy európai bérfelzárkóztatási programról is szól, melynek alapelve az lenne, hogy a reálbéreket az ország javuló gazdasági teljesítményének arányában zárkóztatnák fel. Ehhez a ponthoz kapcsolódik a foglalkoztatás bővítése, illetve a minimálbér hozzáigazítása a magyar létminimumhoz.  

 A javaslat szerint öt év alatt legalább két százalékkal kell csökkenteni az átlagos adóterheket, javítani kell a hazai kis- és középvállalkozások működési feltételeit és a mezőgazdaság versenyképességét. A nyugdíjak emelése, a család- és lakástámogatások szinten tartása, valamint az egészségügy, a közoktatás és a közigazgatás átalakítása is szerepelt javaslatai között. 

 Több szervezet, számos közéleti személyiség kezdeményezése bizonyítja: ez az ország érdeke, ezt kívánják az állampolgárok is - mondta a kormányfő. 

Új társadalmi szerződésre lenne szükség 

 Vizi E. Szilveszter szerint szükség van egy közös célokat megfogalmazó társadalmi szerződésre, a különböző érdekcsoportoktól függetlenül. A Magyar Tudományos Akadémia elnöke ilyen célnak tartja a népesedéspolitikát, a kisebb és hatékonyabb állam megteremtését, a tudásalapú társadalmat és gazdaságot, valamint a kisebbségek - főként a romák - helyzetének jobbítását.

Magyarország

  1. Hétvégi vásárlás adományozással

    Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.

    2024.11.16.
  2. Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot

    A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.

    2024.11.15.
  3. A Magyar Jelnyelv Napja

    A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.

    2024.11.09.
  4. Nemzeti gyásznap

    November 4-én, a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc elfojtásának, a szovjet csapatok egykori bevonulásának 68. évfordulóján országszerte megemlékeznek a forradalom áldozatairól. November 4-én, hétfőn 18.30-kor néma mécsesgyújtás és megemlékezés lesz az Országalmánál. A Nemzeti Gyásznapon az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékezik Székesfehérvár.

    2024.11.04.