Újabb lépések együtt, egymás felé - Székesfehérvári látogatás Erdélyben és a Partiumban

A HTBK Székesfehérvári Szervezete – a Katonai Emlékparkkal és a nagyváradi Tanoda Egyesülettel együttműködve – már hatodik alkalommal rendezte meg a hadtörténelmi alapú gyermekrajzpályázatát. A hagyományokhoz hűen Nagyváradon is kiálllították a Kárpát-medencéből érkezett gyermekrajzokat.
2018.05.11. 08:52 |
Újabb lépések együtt, egymás felé - Székesfehérvári látogatás Erdélyben és a Partiumban

Idén 2.236 pályamunka érkezett hazánk 17 megyéjéből, valamint a Partiumból, Erdélyből, Kárpátaljáról, Felvidékről és Délvidékről. A kezdeményezés – a szervezés és a kísérő rendezvények tekintetében is – kétpólusúvá vált, melyben a két nagyváros szerepe kiemelkedő. Ennek, illetve a szép hagyományoknak megfelelően idén is két helyszínen kerül sor eredményhirdetésre és nagyszabású kiállításra.

Május 4-én, Nagyváradon, a Váradi Vár patinás épületében volt a „Huszárgyerek, huszárgyerek…” címmel indított gyermekrajzpályázat eredményhirdetésére, melyen Székesfehérvár Önkormányzatát Deák Lajosné önkormányzati képviselő, határon túli kapcsolatok tanácsnoka képviselte, aki a pályázat szervezőivel együtt adta át a díjakat.

Az elsősorban határon túli pályázók részére rendezett eseményen, a szervezők „Aranyceruza”, illetve ezüst- és bronzceruza díjakat, valamint különdíjakat adtak át, összesen 126-ot. A hazai és felvidéki alkotók díjainak átadására június 8-án – kapcsolódva a Nemzeti Összetartozás Napjához is – kerül majd sor Székesfehérváron, a Szent István Művelődési Házban. Mindkét helyszínen nagyszabású kiállításokon tekinthetőek meg az alkotások. A nagyváradi helyszínen 854 alkotás került kiállításra.

A május 4-i rendezvény egy újabb elemmel egészült ki, hiszen a Nagyváradi Filharmónia gyönyörű épületében bemutatásra került a 2013. évi kezdés óta immár hatodik alkalommal megrendezett gyermekrajzpályázatot összefoglaló kiállítás is. A kezdeményezés fejlődését jól érzékeltető kiállítást Deák Lajosné képviselő asszony, és Biro Rozália asszony, az RMDSZ parlamenti képviselője, a rajzpályázatok állandó fővédnöke ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. Ez a kiállítás hat napig volt látható, s ez idő alatt több mint ezren tekintették meg, míg a Váradi várban látható kiállítás még május végéig megtekinthető lesz.

A május 4-i nap még két további eseménnyel járult hozzá a két város lakosai kapcsolata erősítéséhez. A Székesfehérvári Helyőrségi Zenekar – Ruff Tamás őrnagy vezényletével – térzenét adott Nagyvárad sétáló utcáján, majd este pedig a Filharmónia épületében, Fehér Adrienn művésznővel kiegészülve, adott nagysikerű koncertet.


Székesfehérvár és Gyergyószentmiklós kapcsolata erősödésének újabb bizonyítékaként Bajna György jeles közíró segítségével emlékoszlopot állíttatott a HTBK a 159 fő székesfehérvári katona áldozat sírhelyén létesült emlékparkban. Azokra emlékeztek akik a diktatúra időszakában sem feledték el az áldozatokat és mindenkor ápolták egykori katonáink sírjait. Az avatóünnepségen Gyergyószentmiklós polgármestere Nagy Zoltán mellett, beszédet mondott Deák Lajosné Zsuzsanna Székesfehérvár határon túli kapcsolatainak tanácsnoka.

1944. szeptember 7-e szomorú nap Magyarország történelmében. 1944. szeptember 7-én hajnalban a székesfehérvári Magyar Királyi 3. Szent István Gyalogezred 159 hazát védő katonája vesztette életét a Gac-oldalban egy szovjet előőrs betörése nyomán. A gyergyói emberek a hősöket két tömegsírba temették. 1990-ig nem volt szabad megemlékezni róluk, de mindig voltak bátor emberek, akik gondoskodtak arról, hogy halottak napján gyertya égjen a hős katonák nyughelyén. 1990 után gyergyóiak és székesfehérváriak közösen, szabadon emlékeznek meg róluk.