-
BIDF 2025
Január utolsó napjaiban országszerte 11 városban, így Székesfehérváron is láthatóak lesznek a tavalyi év legtöbb díjat nyert dokumentumfilmjei a világ minden tájáról. A vetítések után városunkban elismert szakértőkkel beszélgetnek és járják körbe a filmek által felvetett témákat január 30-a és február 2-a között.
2025.01.08. -
Fehérvári premier
Mikó Csaba drámáját, az Apa, avagy egy gyilkosság anatómiája című darabot láthatják az érdeklődők az Igézőben január 11-én szombaton. Ács Tamás, Dávid Kata és Horváth Gergely először adja elő a „háromszólamú emlékszimfóniát” Székesfehérváron.
2025.01.08. -
Jubileumi bélyegkiállítás
Ebben az esztendőben ünnepli megalakulásának 100. évfordulóját a Székesfehérvári Bélyeggyűjtő Kör. A jeles alkalommal a Városházán nyílt centenáriumi kiállítás.
2025.01.07. -
Ünnepi mise Vízkereszt napján
Jézus megjelenését, megkeresztelkedését ünnepelte a katolikus egyház január 6-án, Vízkereszt napján. Spányi Antal megyéspüspök a Szent István Székesegyházban celebrált ünnepi misét a híveknek.
2025.01.07.
Újabb szenzációs kiállítás - az ókori Kína kincsei Székesfehérváron
A kiállítási helyszínen már állnak a vitrinek, hétfő éjjel pedig megérkeztek az első műtárgyak is egyenesen Kínából a Sanghai Múzeumtól.
A Szent István Király Múzeum újabb szenzációs kiállítással készül, hiszen 2024. január 23-án nyílik „Az ókori Kína kincsei – A Jáde Császárok Kora” című tárlat. A tárlat a Szent István Király Múzeum és három kínai intézmény – a Shanghai Múzeum, a Kuzhou Múzeum és a Chengdu Régészeti Intézet – partnerségében, valamint a szegedi Móra Ferenc Múzeum, a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum együttműködésével jött létre.
Kína egyik legnagyobb és legjelentősebb múzeuma a Shanghai Múzeum, mely egy igazán különleges és egyedi kollekcióval rendelkezik. A kínai tárgylistában jáde tárgyak mellett egy teljes halotti jádepáncél is szerepel. Ez utóbbi igazi szenzációnak mondható, a Nyugati Han-korra (Kr. e. 206- Kr. u. 8) datálható és a Chu fejedelmi sírok egyikéből származik. Ez a kiállítás legérdekesebb darabja. A halotti páncél a teljes testet fedte és közel ezer darab polírozott jádelapból készült. Ezeket a lapocskákat aranyszálak fogták össze, amivel egyébként különbséget tettek a halottak rangja között.
Pokrovenszki Krisztián, a Szent István Király Múzeum főigazgatója hangsúlyozta, hogy ilyen kínai régészeti ritkaság még sohasem jár Magyarországon. Nyáron Szegeden láthatták a különleges tárgyakat, most pedig Székesfehérváron mutatják be azokat. Közép- és Kelet-Európában hazánk az első helyszíne a kiállításnak.
A különleges kollekció darabjai a héten folyamatosan érkeznek a fehérvári múzeumba. Hétfőn éjjel már elhelyezték az első műtárgyakat tartalmazó ládát, ami egyenesen Kínából jött és 8 különleges tárgyat tartalmaz.
A Szent István Király Múzeum főigazgatója arról is beszélt, hogy a jádetárgyak mellett a kiállításon ritka lakkedények és bronz szertartási tárgyak, valamint az egykori kínai életet megidéző épületmodellek és agyagfigurák is megtekinthetőek lesznek. A tárlat anyagát Európa egyik legjelentősebb kelet-ázsiai anyagát őrző múzeuma, a budapesti Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum tárgyegyüttese egészíti ki.