-
Hackaton győztesek
24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.
2024.11.16. -
3. Harman Hackathon
24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.
2024.11.15. -
Fiatal Vállalkozók Hete
A Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége idén is megrendezi a Fiatal Vállalkozók Hetét Székesfehérváron a Kodolányi János Egyetemen. Ezúttal is a fiatal vállalkozók fejlődését, kapcsolatépítését és inspirálását tűzték ki célul.
2024.11.15. -
Négymilliárdból épült új üzem
Labor- és orvostechnikai eszközöket gyártanak majd a Karsai Alba Kft. legkorszerűbb, automata robotokkal felszerelt új üzemében. A magyar műanyagipar vezető cégei közé tartozó, ma már kilenc tagvállalatból álló Karsai Holding Zrt. története 36 évvel ezelőtt indult, amikor Karsai Béla négy emberrel kezdte meg a munkát, ma pedig a cégcsoport létszáma meghaladja a 400 főt, árbevétele pedig a 9 milliárd forintot.
2024.11.04.
Újabb támogatást kapott az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara a gyakorlati képzés fejlesztésére
A támogatás jelképes átadására szerdán délelőtt került sor az egyetemen, ahol jelent volt dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, Varga Zsuzsanna, az Arconic-Köfém Mill Products Hungary Kft ügyvezető igazgatója, és Nagyné Dr. habil. Hajnal Éva, az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar kutatási dékánhelyettese is.
Az eseményen dr. Cser-Palkovics András polgármester kiemelte, hogy az egyetem támogatásán túl a mérnökképzés, a fiatalok esélyhez juttatásának segítő szándéka az, ami megjelenik ebben a támogatásban.
Hangsúlyozta, hogy az egyetem biztos anyagi lábakon áll az állami támogatásoknak köszönhetően és az idei városi költségvetés is tartalmaz támogatást a működtetésre és üzemeltetésre. Székesfehérvár polgármestere hozzátette, hogy ezt az önkormányzat a helyi adókból tudja megtenni, ezeket pedig a vállalatok fizetik Székesfehérváron. dr. Cser-Palkovics András arról is szólt, hogy az egyetemen keresztül azokat a fiatalokat érhetik el, akik ma még hallgatók, holnap pedig munkavállalók lesznek és az a közös cél, hogy minél nagyobb arányban legyenek hallgatók Székesfehérváron és itt is kezdjenek el dolgozni.
A csekkátadó ünnepségen a polgármester köszönetet mondott az Arconicnak, hogy ezeknek a fiataloknak a támogatásával a jövő munkavállalóit is segíti és a várossal közösen küzd annak érdekében, hogy ezek a munkavállalók Székesfehérváron maradjanak. Hozzátette, hogy az egyetemen a hallgatók a támogatásnak is köszönhetően megkaphatják azt a korszerű tudást, ami ahhoz kell, hogy a nagybetűs életben is megállják majd a helyüket.
Varga Zsuzsanna, az Arconic-Köfém Mill Products Hungary Kft ügyvezető igazgatója, aki egyben az Arconic Alapítványt is képviselte a csekkátadó ünnepségen, elmondta, büszke arra, hogy több mint 5 éve tudnak együttműködni az Óbudai Egyetemmel.
Ezalatt több mint 250 ezer dollár támogatással tudták segíteni a jövő nemzedékének nevelését és oktatását. Varga Zsuzsanna arról is szólt, hogy tradicionális vállalat az Arconic, amely büszke a kiemelkedő tudású szakember gárdájára, akikkel minőségi terméket állítanak elő. Kiemelte, hogy a jövő mérnöki nemzedékének és a jövő vezetőinek képzéséhez járulnak hozzá a támogatással.
Nagyné Dr. habil. Hajnal Éva, az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar kutatási dékánhelyettes az egyetemek szerepének változásáról szólt a csekkátadó ünnepségen.
„A mostani egyetemek a középkorban létrehozott egyetemek utódai, mindent átvettek ezek titulusaiból és szokásrendszeréből. A neves tudósok felolvasták a könyveiket, a tudásuk esszenciáját a résztvevő hallgatóság számára, ezért az egyetemen tanulókat a mai napig hallgatónak nevezik. A mai világban azonban nem hallgatókra, hanem aktív résztvevőkre van szükség, a tanárok nem elsősorban a tárgyi tudásukat adják át, hanem a szemléletüket, és utána a hallgatóknak gyakorlati képzések révén kell megszerezniük azokat a kompetenciákat, vagy »skilleket«, amik segítségével a mérnöki szemlélet és a gyakorlati tudás ötvözetével tudnak boldogulni a szakmájukban mérnökként, vagy vezetőként.” - fogalmazott az egyetem dékánhelyettese.
Nagyné Dr. habil. Hajnal Éva szólt arról is, hogy ezen eszközök naprakészen tartása nem egyszerű feladat, a naprakész tudás átadását csak akkor lehet megvalósítani, ha szoros kapcsolatot építenek ki az ipari partnerekkel, megkapják tőlük a támogatást, és azokat a folyamatos kihívásokat, feladatokat, releváns ipari problémákat is, amire érdemes felhívni a fiatalok figyelmét.
A csekkátadón Széll Károly, az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karának docense prezentációban ismertette az eddigi eredményeket, és mutatta be a tudományos park tevékenységét. szólt a hallgatók kiemelkedő eredményeiról, többek között a Fanuc olimpiákon, robotika világbajnokságokon és európabajnokságokon elért sikereiről. Hozzátette, hogy a most kapott támogatás felhasználásával leginkább a speciális ipari tanfolyamok kidolgozására koncentrálnak, többek között robotprogramozásra, plc (programmable logic controller) programozásra és biztonságtechnikára. Márciusban szakmai napot is szerveznek, amelyre ipari résztvevőket hívnak meg , a legfontosabb téma a mesterséges intelligencia és az ipari eszközök összekapcsolása lesz.
Széll Károly szólt a Science Parkról is, amelynek első ütemeként négy labort adtak át tavaly novemberben az Alba Regia Műszaki Karon, a Science Park „S” és a „C1” épületeiben, valamint az egyetemi „F” épületben. A teljes hálózatban 21 labort létesítenek az egyetemi campus területén.
Dr. Cser-Palkovics András polgármester ennek kapcsán elmondta, hogy a Science Park új épületeinek tervezői munkája zajlik, utána az engedélyztetés, majd kivitelezés következik. A fejlesztések a helyi és regionális gazdasági szereplők bevonásával valósulnak meg 2026. december 31-ig. A laborokban többek között kutatják, modellezik, fejlesztik és bemutatják az Ipar 4.0 folyamatokat, a modern ipari technológiákat, a robot- és a dróntechnológiát. A laborokhoz kapcsolódó eszközbeszerzések már megtörténtek, az eszközök egy részét már beszerezték és az egyetem egyes laborjaiban már elérhetőek.