Újra itt a Florália - a tavaszt köszöntik Gorsiumban


 Flora temploma felszentelésének ünnepe (Kr.e. 238) minden évben a tavasz köszöntése az antik Rómában. Gorsiumban az antik ünnep időszakának (április 28 – május 3) megfelelően a látogatási szezon nyitása. Az idei Floralián színes, érdekes családi programokkal várja a látogatókat.
2009.04.29. 13:01 |
Flora temploma felszentelésének ünnepe (Kr.e. 238) minden évben a tavasz köszöntése az antik Rómában. Gorsiumban az antik ünnep időszakának (április 28 – május 3) megfelelően a látogatási szezon nyitása. Az idei Floralián színes, érdekes családi programokkal várja a látogatókat.
 
A Tác melletti Gorsium Közép-Európa legnagyobb a római kort bemutató Régészeti Parkja. Gorsium Pompeii után a 2. legnagyobb egy, egybefüggő tömbben feltárható és bemutatható római kori település Európában: 28 hektár parkban 6 hektár romkert található. A romokat kiterjedt, mediterrán hangulatú park veszi körül, kihelyezett római kőemlékekkel, sírkövekkel és 1200 főt befogadó, görög–római jellegű színháztérrel, ahol évente, a tavaszi szezonnyitáskor az antik Floralia ünnepét rendezzük meg.
 
Antik környezetben mai igényeket kielégítő, de az ókorhoz a lehető legszorosabban kapcsolódó, látványos, korhű jelmezes bemutatókkal színesített programok várják az ide látogatókat. A bemutatókat és a színházi programokat minden korosztálynak ajánljuk, a múzeumpedagógiai programjaink leginkább a 7-14 éves gyermekek és szüleik számára nyújtanak aktív szórakozást, ismeretszerzést.
 
A hagyományos programok közül idén is lesz ókori kézműves vásár, virágvásár, méz és méztermékek, illetve mézkülönlegességek vására. A Gorsiumba látogatók kipróbálhatják a római kori táblás játékokat is.
 
Program:
 
2009. május 1 - 2. péntek, szombat 9–18 óráig
(esőnap: május 3.)
 
9 – 18 óráig
VIRÁGKIÁLLÍTÁS ÉS VÁSÁR
Méz és méztermékek, mézkülönlegességek
Ókori kézműves vásár
Gladiátorjáték
Ókori gyerekjátékok
„Látványkonyha”
Római lakoma a helyszínen, Apicius korabeli receptjei alapján
Lovagoltatás futószáron gyerekeknek
 
10 – 18 óráig
KÉZMÛVES ÉS MÚZEUMKOMMUNIKÁCIÓS PROGRAMOK
Asztali örömök – a római konyha; A katonai tábor; Lakáskultúra – vízvezetéktől a falsestésig; „Szó elszáll az írás megmaradt” –írásbeliség 2000 évvel ezelőtt; Ruhatár – viseletek az ókorból; Az istenek kertje – vallások és kultuszok; „Vár állott most kőhalom” – „régészeti feltárás” a látogatók részvételével; „Cseréptörés” – kerámiaművesség Gorsiumban
 
11 óra
SEPTIMIUS SEVERUS 202. ÉVI LÁTOGATÁSA GORSIUMBAN
A császár bevonulása és gladiátorjáték a Familia Gladiatoria előadásában. Közreműködnek a Szabad Színészek Társasága, a Szarvas Törzs Kelta Hagyományőrző Egyesület és a Trigon Együttes.
 
13 óra
SZAKVEZETÉS A RÉGÉSZETI FELTÁRÁSOKON
 
15 óra
AMPHYTRION
–interaktív játék Plautus és Heinrich von Kleist nyomán
 
A történet napjainkban játszódik… itt és most, azaz dehogy, akkor és ott, vagyis hát mindenütt mindig, hiszen a téma, a szerelem, − ami bármikor bármelyikünk szívében váratlanul föllángolhat, − örök. Ahogyan a belőle fakadó játékok, játszmák, csaták is azok. Mi magunk is megéljük nap, mint nap, de ezen a délutánon biztosan… már ha van bennünk egy kis kurázsi.
 
A játék kezdetén a színészek − látszatra − improvizálnak egy, a megcsalt szerelem témájára épülő jelenetet. A történetbe apránként bevonják a közönség egy-egy tagját… megkérdezik a véleményét, őt használják falnak, ajtónak, szomszédnak, Majd az improvizációt a történet egy pontján megállítják, és zenei felvezetéssel belépnek a klasszikus játéktérbe, a nyelvezet hol egészen klasszikus (Kleist szövege), hol abból kilépve egy-egy pillanatra abszolút mai.
A játék végén közös lakoma következik egy kis bor és kenyér formájában.
 
Játszótársak:
 
Horváth Zsuzsa Jászai-díjas színművésznő
Kószás Barbara színművésznő
Harsányi Gábor Jászai-díjas színművész
Mucsi Sándor színművész
 
Zene: Szirtes Edina Mókus
 
Közreműködnek: Mucsi Kristóf, Mucsi Balázs
 
Színpadra alkalmazta és rendezte: Gaál Ildikó