-
Megtalálták Mátyást a városban?
Az egykori Szűz Mária Bazilika az uralkodók, családtagjaik és más előkelő személyek számára szolgált temetkezési helyül, a feltárt maradványok a 2000-ben épült osszáriumban kerültek végleges elhelyezésre. Az itt őrzött csontok különböző szempontú tudományos vizsgálata jelenleg is zajlik, legfrissebb eredményeik egyike közelebb vihet Mátyás király azonosításához. A megjelent sajtóhírekre hivatkozva közleményt ad ki a Szent István Király Múzeum.
2025.04.15. -
Éneklő Ifjúság a Táncházban
A négy fehérvári mellett Gárdonyból, Fehérvárcsurgóról, Kápolnásnyékről, Pázmándról és Tatabányáról érkezett kórus az Éneklő Ifjúság hangversenyére. A kilenc énekkar a Malom utcai Táncházban lépett közönség elé kedden délelőtt. Előadásukat háromtagú zsűri értékeli és minősíti A és B kategóriában.
2025.04.15. -
Kilenc kórus mérte össze tudását
Gyermekdallal telt meg a Malom utcai Táncház. A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ szervezésében idén kilenc kórus mérhette össze tudását városunkban az Éneklő Ifjúság hangversenyén.
2025.04.15. -
Nagyböjti koncert
Nagyböjti koncertet adott a Vox Mirabilis Kamarakórus a Jézus Szíve templomban. A hangverseny vendége a Szolnoki Bartók Béla Kamarakórus volt.
2025.04.15.
XVII. Tűzzel-Vassal Fesztivál - újra Fehérváron találkoztak az ország késesei

Óriási volt szombaton délelőtt az érdeklődés, 51 mesterember érkezett az ország minden részéről.
Tavaly a pandémia miatt - sok más rendezvénnyel együtt - elmaradt a Tűzzel-Vassal Fesztivál, ami a szervező Fehérvári Kézművesek Egyesületének legfontosabb éves programja. Ilyenkor, „békeidőben”h agyományosan élettel telik meg a Skanzen, késesek és késkészítő mesterek, kovácsmesterek és fegyverkovácsok, illetve látogatók sokasága veszi birtokba az utcát.


A megnyitón Szenczi Jánosné, a Fehérvári Kézművesek Egyesületének elnöke üdvözölte a résztvevőket. Felidézte, hogy az első fesztiválon a Zichy ligetben mindössze 4-5 késes részvételével rendezték azzal a céllal, hogy megmentsék a mesterséget. Ez nagyon jól sikerült, hiszen a szakmában egyre több a fiatal, annak ellenére, hogy nincs állami késes képzés, mindenki magánúton, az apáktól, a nagypapáktól tanulja el a szakmát. „Ha Rác utca, akkor kézművesség. Ha kézművesség, akkor Rác utca. Ez a két fogalom összetartozik, és ennek jegyében kívánok mindenkinek jó szórakozást egész napra!” - mondta.
Sokáig nem tudhattuk, hogy június végén lehet-e vagy nem rendezvényeket tartani, így jelentősen lerövidült a szervezésre fordítható idő, ezért is örvendetes, hogy az egyesület, minden bizonytalanság ellenére, a fesztivál megtartása mellett döntött - mondta Cser-Palkovics András polgármester. „Elég csak végigmenni az utcán, és látni sok-sok embert, aki örül, hogy találkozhat az ismerőseivel, mosolyoghat és beszélgethet jókedvűen. Közben megismerhet különféle mesterségeket egy olyan helyen, amire a város méltán és okkal lehet büszke. A Rác utca a hagyományaink része, és méltán hordozza a hagyományos jegyeket - ehhez persze jó gazdák kellenek. A jó gazda gondossága mindig szükséges ahhoz, hogy a hagyomány éljen! Ilyen közösség a Fehérvári Kézművesek Egyesülete és a Székesfehérvári Szerb Nemzetiségi Önkormányzat is."
A résztvevők az I. András Királyi Lovagrend felvezetésével mentek át a Kézművesek Házához, ahol felszegelték a fesztivál emléktábláját a porta kapujára Viza Attila palotavárosi önkormányzati képviselővel közösen.
A templomudvarban egész napos kézműves kirakodóvásárral, zenés népi színpadi programokkal, gyermekprogramokkal várták a családokat, a Kézművesek Házánál a juhászmesterség és a fegyverkovács mesterség eszközeit, fortélyait mutatták be, míg a Rác utca 15. udvarán az egyesület Asszonyműhelyének munkájába nyerhettünk bepillantást.