-
Nyílt nap a kórházban
Ismét nyílt napot szerveznek a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban. Május 9-én várják majd az általános iskolás diákokat, akik megismerhetik Magyarország legnagyobb vidéki kórházának mindennapi működését.
2025.04.23. -
Mit tehetek én a földért?
A Föld napjához kapcsolódó, interaktív előadásra várja az érdeklődőket április 24-én, csütörtökön a Zsolt utcai Tagkönyvtár.
2025.04.23. -
Év tájépítésze közönségszavazás
A Magyar Építész Kamara Táj‐ és Kertépítészeti Tagozata és a Magyar Tájépítészek Szövetsége idén is meghirdette az Év Tájépítésze Díjat. Herczegné Ghyczy Zsuzsanna székesfehérvári tájépítész is bekerült az öt döntős közé és "Éljenek a Kertek!" mottóval a magánkerti zöldfelületek városi zöldinfrastruktúra hálózatban betöltött fontos szerepét hangsúlyozza.
2025.04.23. -
Bolondballagás 2025
Az idén is arra invitálják a diákokat, hogy vegyenek fel minél viccesebb jelmezeket és táncolva, zenélve, bolondozva vonuljanak együtt végig a Plazától a Fő utcán keresztül a Mercure Hotel Magyar Király előtti térig. Akik az itt álló színpadra egyedi produkciót hoznak, megnyerhetik a Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata által felajánlott jutalmakat.
2025.04.23.
Újra utat mutat a Nap kapuja a Palotavárosban a Királyok parkjában

A Palotavárosban található Királyok parkja közkedvelt pihenőhely Székesfehérvár lakói számára. A parkot az 1980-as évek derekán hozták létre azzal a céllal, hogy a Palotavárosi tavak melletti zöldterületen nemcsak nagy szabad tér, hanem a városban eltemetett királyok életnagyságú, fából faragott szobrai is helyet kapjanak. A Géza fejedelem, Szent István király, II. Géza, IV. István, II. Béla, III. Béla és Könyves Kálmán szobraihoz vezető úton egy Díszkapu és egy jurta is színesítette a képet akkoriban. A történelmi szimbólumokkal ellátott kaput a Fejér Megyei Művelődési Központ népművészeti csoportjának fafaragói hozták létre Cs. Kiss Ernő népi iparművész tervei alapján.

A kapunak több neve is van: eredetileg Díszkapunak nevezték el, emlegetik a Nap kapujaként is, de Berta József, a park egyik megálmodójának szakmai beszámolójából kiderült, a legjobban a Magyar-kapu név illik az alkotásra. A kapu története 1986-os felállítása után néhány évtizeddel szomorú, majd váratlan fordulatot vett: a hosszú évek nem kímélték, állapota életveszélyessé vált, és elbontásra került. Néhány évvel ezelőtt Viza Attila palotavárosi önkormányzati képviselő egy raktárban találta meg a Díszkapu darabjait:
„Ennek a kapunak a története több mint harmincéves. Az élete során, a gondolat megfogantatásától a megszületéséig, a ráruházott feladatától a sorsáig sok mindent megélt. Története sok mozaikból, sok emberi történetből áll. Ezekből a mozaikokból kapjuk meg azt a teljes képet, ami lefesti nekünk azt az alkotóközösséget, amely kutatással, megfeszített és kitartó munkával létrehozta, megőrizte és továbbadta a jelen és a jövő nemzedékek részére múltunk egy fontos darabját.” – foglalta össze ünnepi beszédében a kapu jelentőségét a képviselő. Köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vett a Díszkapu felújításának áldozatos munkájában.
Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője kedves emlékeket őriz a parkról. Beszédében felidézte, hogy családjával rendszeresen járnak a parkba, ahol mindig mosolygós arcokat, boldog embereket látni. Reményét fejezte ki, hogy a Palotavárosi tavaknál történt fejlesztések még több programot és kikapcsolódási lehetőséget nyújtanak a környéken lakóknak. Az avatót Kovács Gábor előadásában a Nemzet dala, majd a szobrok közötti séta zárta.