Uniós eljárás Magyarország ellen - nálunk még nem számít munkaidőnek az ügyelet

 Magyarország ellen is jogsértési eljárást indít az Európai Bizottság, amiért továbbra sem hajlandó munkaidőnek elismerni és annak megfelelően megfizetni az egészségügyi dolgozók (és más, ügyeleti rendszerben dolgozó közalkalmazottak) ügyeleti készenléti idejét. Vladimír ©pidla foglalkoztatási biztos bejelentése szerint hazánk is azon 23 tagállam egyike, amellyel szemben a bizottság azt követően kezdeményezi az eljárás megindítását, hogy a szociális miniszteri tanács minapi rendkívüli ülése sem tudott megegyezésre jutni a munkaidős irányelv felülvizsgálatáról.

2006.11.10. 07:11 |
 Magyarország ellen is jogsértési eljárást indít az Európai Bizottság, amiért továbbra sem hajlandó munkaidőnek elismerni és annak megfelelően megfizetni az egészségügyi dolgozók (és más, ügyeleti rendszerben dolgozó közalkalmazottak) ügyeleti készenléti idejét.

 Vladimír ©pidla foglalkoztatási biztos bejelentése szerint hazánk is azon 23 tagállam egyike, amellyel szemben a bizottság azt követően kezdeményezi az eljárás megindítását, hogy a szociális miniszteri tanács minapi rendkívüli ülése sem tudott megegyezésre jutni a munkaidős irányelv felülvizsgálatáról.

 Októberben egyébként a bíróság is kimondta, hogy jár az orvsoknak a teljes munkabér az ügyeleti időért. A soproni kórház 11 orvosa ugyanis pert nyert a kórházzal szemben, a bíróság pedig kimondta, hogy az ügyeletben töltött idő teljes időtartamára jár a díjazás.

 Szeptemberben a traumatológusok, a gyereksebészek és az aneszteziológusok bejelentették, hogy októbertől csak a törvényben előírt ügyeleti időt látják el. Ezzel szeretnének tiltakozni az ellen, hogy nem számít teljes munkaidőnek az ügyeletben eltöltött idő.

 Az országban egyébként júlisig megoldott volt az ügyeletben töltött idő teljes díjazása, a túlmunka megszervezése érdekében az intézmények a vállalkozói szerződéses formát kínálták fel. A kormány azonban "színleltnek" minősítette ezen szerződéseket és július 1-jei hatállyal megszüntette azok érvényességét, ami miatt jelentősen csökkent az orvosok jövedelme.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.