-
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Ünnep és kultusz – Rubicon vitaest a Püspöki Palotában
Augusztus 20. államalapító Szent István király napja legrégibb nemzeti ünnepünk, hivatalos állami ünnep, egyben a Magyar Katolikus Egyház egyik főünnepe.
Már az 1092-es szabolcsi zsinat elrendelte a megülését, és azóta kisebb-nagyobb szünetekkel, változó körülmények között, módosuló külsőségekkel és hangsúlyokkal mindmáig a magyarság egyik legfontosabb ünnepe. Eredetét, történetét, megítélésének változásait, illetve a hozzá kapcsolódó szokásokat megismerve végigkövethetjük a magyar történelem alakulását, sorsfordulóit.
„Rendeljük, hogy évenként a szent király ünnepét, hacsak némi súlyos foglalkozás vagy betegség által nem akadályoztatunk, Székesfehérvárott tartozunk megülni.” – II. András aranybullájában olvashatjuk augusztus 20-i Szent István napjára vonatkozó rendelkezését.
Idén, az Aranybulla nyolcszáz éves évfordulóján a Rubicon Intézet is Székesfehérvárott idézi föl Szent István király ünnepének történelmi hátterét.
Miért augusztus 20-án ünnepeljük Szent István királyt? Hogyan függ össze Nagyboldogasszony és Szent István király ünnepe? Hogyan változott az ünnep tartalma, miként módosultak rítusai csaknem 950 év alatt?
Ezekre és más egyéb, az ünneppel kapcsolatos kérdésekre keresik a választ a beszélgetés résztvevői.
Beszélgetőpartnerek:
Porogi András a Rubicon Intézet tudományos munkatársa
Mózessy Gergely főlevéltáros, a Székesfehérvári Püspöki és a Székeskáptalani Levéltár igazgatója
A beszélgetést moderálja: Csurgai Horváth József
A beszélgetésre a Székesfehérvári Püspöki palota dísztermében (8000 Székesfehérvár Városház tér 5.) kerül sor, 2022. augusztus 11-én 18:00-tól. Az eseményen való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött.
Az eseményről felvétel készül, amely a Rubicon Intézet, valamint a Rubicon Történelmi Magazin Facebook-oldalán lesz megtekinthető.