Ünnepélyes keretek között ismerték el a Don-kanyar Emlékkápolna Alapítvány munkáját

 A Don-kanyar Emlékkápolna Alapítvány alapítóit köszöntötték pénteken a Szent István Művelődési Házban. Az alapítvány 1992-ben magánszemélyek kezdeményezésére alakult meg azzal a céllal, hogy közös akarattal építsenek a 2. Magyar Hadsereg tiszteletére olyan zarándokhelyet, ahol a Don -kanyarban 1943 január 12-én történt tragédia áldozataira emlékezhet az utókor és a még élő hozzátartozók kifejezhetik kegyeletüket. Az alapítók ünnepélyes keretek között részesültek elismerésben két évtizeden át kitartó munkájukért.
2012.05.04. 11:55 |
A Don-kanyar Emlékkápolna Alapítvány alapítóit köszöntötték pénteken a Szent István Művelődési Házban. Az alapítvány 1992-ben magánszemélyek kezdeményezésére alakult meg azzal a céllal, hogy közös akarattal építsenek a 2. Magyar Hadsereg tiszteletére olyan zarándokhelyet, ahol a Don -kanyarban 1943 január 12-én történt tragédia áldozataira emlékezhet az utókor és a még élő hozzátartozók kifejezhetik kegyeletüket.
 
A pákozdi Mészeg-hegyen - az 1848-as pákozdi csata emlékhelyének közelében - méltó helyet találva, az 1990-es években felépült a Don-kanyar Emlékkápolna. Az emlékhely, ami előtt egy ismeretlen katona nyugszik, az ország első és egyetlen ökomenikus imahelye, valódi nemzeti zarándokhely lett, ahol minden évben megemlékezéseket tartanak az elhunyt katonák emlékére.
 A Szent István Művelődési Házban ünnepélyes keretek között részesültek elismerésben az alapítók két évtizeden át kitartó munkájukért. Többek között Balsay István, Bobory Zoltán, Dr. Horváth Miklós, Kovács György és Poklosi Péter vehetett át elismerést. Külön köszönetet mondtak a történelmi egyházak képviselőinek is. A Székesfehérvári Egyházmegye meghatározó szerepet vállalt az alapítvány munkájában és elismerték a Székesfehérvári Református Gyülekezet, a Székesfehérvári Evangélikus Egyházközség és a Székesfehérvári Izraelita Hitközség szerepvállalását is. Bobory Zoltán, a Don-kanyar Emlékkápolna Alapítvány titkára az ünnepségen elmondta, hogy sok nehézséggel találkoztak munkájuk során, hiszen a kápolnát nemcsak fel kellett építeni, hanem fenn is kellett tartani, de a megvalósult cél nagy örömet jelentett az alapítóknak. „Már az alapítvány létrehozása előtt éreztük, hogy mennyire szüksége volt ennek a nemzetnek arra, hogy azt a sebet, ami bennünk volt, valamiképpen begyógyítsuk, mert 1945 után feledésből emeltünk emlékművet 136 ezer halott magyar katonának.” - mondta el Bobory Zoltán.
Cser-Palkovics András polgármester fehérvári polgárként mondott köszönetet az alapítóknak, kiemelve, hogy széles összefogás eredményeképpen kerülhet sor a közös ünneplésre. „Ha egy cél megvalósul, érdemes újabb célokat kitűznünk, már csak azért is, mert ha valaki kimegy a Mészeg- hegyi kápolnához, akkor környezetében is olyan épületet talál, ami méltó ahhoz, amiről szól. Feladatunk ápolni, gondozni, hogy ez így is maradjon. De ami jóval fontosabb, hogy a lelkekben is felépítsük ugyanezt a kápolnát. Ha így lesz, csak akkor mondhatjuk, hogy a célunkat teljesítettük.” - tette hozzá Székesfehérvár polgármestere.