Ünnepélyesen adták át pénteken este a Városháza Dísztermét

 Teljes körű felújításon esett át nyáron a Városháza nagytanácsterme, mely mostantól a Díszterem nevet viseli. A termet ünnepélyes keretek között avatták fel pénteken este. A terem a jövőben közösségi funkciókat is ellát, hiszen a közgyűléseken kívül alkalmas zenés és irodalmi estek, előadások, konferenciák megrendezésére. A Városgondnokság által végzett munkálatok június 23-án kezdődtek, és szeptember 6-án fejeződtek be.
2013.09.13. 20:46 |
 Teljes körű felújításon esett át nyáron a Városháza nagytanácsterme, mely mostantól a Díszterem nevet viseli. A termet ünnepélyes keretek között avatták fel pénteken este. A terem a jövőben közösségi funkciókat is ellát, hiszen a közgyűléseken kívül alkalmas zenés és irodalmi estek, előadások, konferenciák megrendezésére. Az ünnepségen dr. Cser-Palkovics András polgármester és dr. Csurgai Horváth József, a 2013-as Emlékbizottság elnöke mondott köszöntőt, valamint közreműködött a Hermann László Kamarazenekar.
KÉPGALÉRIA az ünnepélyes átadásról
A 2013-as Szent István Emlékév keretében számos székesfehérvári parkot, ligetet, köztéri alkotást újítottak meg, illetve avattak fel Székesfehérváron. A történelmi jelentőségű esztendő egyik legfontosabb beruházása volt a székesfehérvári Városháza 1938-ban átadott közgyűlési termének felújítása. A Székesfehérvár Városgondnoksága Kft. által végzett munkálatok június 23-án kezdődtek, és szeptember 6-án fejeződtek be.
A tervező és a kivitelezők törekedtek arra, hogy a város első számú terme nyugodt, kiegyensúlyozott, harmonikus hangulatot sugározzon, technikai felszereltsége pedig alkalmazkodjon a 21. század követelményeihez. Lényeges szempont volt továbbá, hogy a Kontuly Béla festőművész alkotta, 1937-re elkészült Aranybulla secco és a Székesfehérvár történelmének főbb állomásait megörökítő tablók hangsúlyos megjelenést kapjanak. Ennek megfelelően az újrakárpitozott padokat az 1938-as elrendezésnek megfelelően, U alakban helyezték vissza, faburkolatuk ugyancsak a kort idézik. A pulpitus alá rejtetten elhelyezett, 24 négyzetméteres, mozgatható színpad alkalmas kamara-előadások megrendezésére, ezáltal a terem többfunkcióssá vált. Felújították a helyiség hangtechnikáját, kivetítő- és szavazórendszerét, modern légtechnikát szereltek be, a parkettás padlózatot felszedték, csiszolták és újralakkozták. A terem sokkal világosabb lett a korábbinál az erősebb világítótesteknek köszönhetően, a szobrok pedig „lebegő hatást” keltenek azáltal, hogy kikerültek alóluk az áloszlopok. A mennyezeten található világítótestek külseje, elrendezése idézi a Városháza folyosóján található Aba-Novák secco feletti világító ablakot. A felújítási munkálatok összességében 70 millió forintba kerültek.
A méltó módon felújított nagytanácstermet – amely mától a Díszterem nevet viseli – ünnepélyes keretek között avatták fel a város vezetői, a meghívott vendégek és érdeklődők, továbbá a Polgármesteri Hivatal számos munkatársa jelenlétében. A 2013-as Emlékbizottság elnöke, dr. Csurgai Horváth József nyitó előadásában a Városháza építéstörténetéről számolt be. Kitért többek között a Zichy- és Obermayer ház, valamint a régi Városháza összevonására, bemutatta azt a több évtizedes tervezési folyamatot, melynek keretében sor került a fenti épületek megvásárlására, átalakítására. Ez a folyamat, amely Havranek József polgármester, majd Saára Gyula polgármester hivatali ideje alatt történt, Csitáry G. Emil polgármester idejében, az 1930-as években fejeződött be. A Városháza új közgyűlési termét a jubileumi Szent István Évben, 1938 januárjában adták át.
A történeti áttekintést követően a Hermann László Kamarazenekar előadásában, Major István vezényletével csendültek fel többek között Vivaldi, Mozart, Liszt Ferenc művei. A zenei összeállítás után dr. Cser-Palkovics András polgármester mondott köszöntőt. Többek között kiemelte: „A Városháza és egyben Székesfehérvár legfőbb termében vagyunk, melynek falai képviselik városunk évszázadokon átívelő történelmét. Felelősségünk, kötelességünk és legfőbb szándékuk volt, hogy a terem felújítását a 2013-as Szent István Emlékév kiemelt építészeti beruházásaként kezeljük. Örömünkre szolgál, hogy a mai napon átadhatjuk a Dísztermet, ahol ezentúl a Közgyűlés méltó, 21. századi körülmények között hozhatja meg a székesfehérváriakat érintő fontos döntéseket, és ugyancsak méltó módon tudjuk fogadni a Székesfehérvárra érkező hivatalos delegációkat és vendégeket. Reméljük, hogy a Városháza mostantól nevéhez méltóan valóban a város, a város polgárainak háza lesz.” Dr. Cser-Palkovics András hozzátette: szeretnék, ha a székesfehérváriak elérhető és látogatható épületként, a közösség fontos értékeként tekintenének a Városházára. Ezt a szempontot erősíti, hogy a Dísztermet a színpad beszerelésével alkalmassá tették közösségi rendezvények, színpadi produkciók, koncertek, előadások megrendezésére. Székesfehérvár polgármestere köszöntőjében felhívta a figyelmet arra a közadakozásra, melyet a Szent Korona hiteles másolatának Székesfehérváron tartásáért indított a városvezetés.
Az ünnepi esemény zárásaként Farkas Ferenc: Ária és Rondo, továbbá Gustav Holst: Szent Pál szvit című műveit kísérhette figyelemmel a közönség. A műsorban közreműködött Hermann László Kamarazenekar meghívást kapott a 2013-as Magyar-Olasz Kulturális Évad programsorozatára Rómába, ahol a székesfehérvári ünnepségen elhangzott zenei összeállítás csendül fel.