-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Ütközet a krumpliföldön
Az ötvenes évek politikai meséiből tart diavetítést felnőtteknek az Eleuszisz Színház december 4-én, csütörtökön 18 órakor a Barátság Klubmoziban. Az öt diafilm vetítése során „színművész elvtársak” is közreműködnek a kor hangulatának megfelelően berendezett színpadon.
„Szép kis falu Nagyrétfalva, azt beszélik róla, Hogy szereti a burgonyát mindegyik lakója” - ezekkel a „verssorokkal” kezdődik a Magyar Diafilmgyártó Vállalat 1955-ben kiadott diafilmje, amely az „Ütközet a krumpliföldön” címet viseli. Nagyrétfalva lakói a kapitalista Amerikai Egyesült Államokból érkezett gonosz krumplibogarakkal veszik fel a harcot. Korabeli feljegyzések alapján, versekkel, munkásmozgalmi dalokkal kiegészítve négy további diafilmet is levetít az Eleuszisz Színház ezen az estén - természetesen ezek a filmek is a népnevelést tűzték ki célul, amit már a címek is sejtetni engednek: „Amit az alkoholról tudni kell...”, „Nagyvilág a kislakásban”, „Barkácsoló Ferke”, „Csihajda”.
A diafilm virágkora az egykori szocialista országokban az ötvenes-hatvanas évekre tehető. A diafilmek alkotói természetesen elsősorban a gyerekekhez kívántak szólni: az úttörők erkölcsös viselkedését dicsérő kalandos történetekkel és a szocialista eszmeiséget, témákat feldolgozó allegórikus állatmesékkel. Olykor azonban a felnőtt korosztályt is célba vették a fémgyűjtés fontosságáról, az amerikai krumplibogár elleni harcról, az alkohol testet és lelket roncsoló hatásáról, az ellenforradalmi lázadást felgöngyölítő magyar tengerészekről szóló didaktikus műveikkel. A produkció humoros, irónikus formában mutatja meg az 50-es évek ideológiai „harcát”, amikor még a népművelők diavetítőikkel felvértezve, a falvakat járva hirdették a Népköztársaság győzelmét.
Kapcsolódó anyag és forrás: