-
Karácsony a Református Egyházközségnél
December 24-én 15 órakor Szenteste délutáni, 22 órakor pedig Zenés-Gyertyafényes istentisztelet lesz a Budai úti Református templomban. Karácsony első napján, december 25-én 10 órakor ünnepi istentisztelet lesz úrvacsorával és összevont kisiskolás és ovis gyermek-istentiszteletek. 15 órakor pedig Istentisztelet lesz a Börgöndi Kápolnában úrvacsorával.
2024.12.24. -
Szeretettel lenni egymás felé
Olyan jó karácsonykor arra gondolni, hogy Isten örök szeretettel szeret minket, amitől senki és senki el nem ragadhat bennünket - mondta Spányi Antal megyéspüspök karácsonyi üzenetében. "Szívből kívánom minden embernek, hogy Isten szeretete érintsen meg bennünket és ezt őrizzük meg, hogy egyre jobb emberré váljunk."
2024.12.24. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Ütközet a krumpliföldön
Az ötvenes évek politikai meséiből tart diavetítést felnőtteknek az Eleuszisz Színház december 4-én, csütörtökön 18 órakor a Barátság Klubmoziban. Az öt diafilm vetítése során „színművész elvtársak” is közreműködnek a kor hangulatának megfelelően berendezett színpadon.
„Szép kis falu Nagyrétfalva, azt beszélik róla, Hogy szereti a burgonyát mindegyik lakója” - ezekkel a „verssorokkal” kezdődik a Magyar Diafilmgyártó Vállalat 1955-ben kiadott diafilmje, amely az „Ütközet a krumpliföldön” címet viseli. Nagyrétfalva lakói a kapitalista Amerikai Egyesült Államokból érkezett gonosz krumplibogarakkal veszik fel a harcot. Korabeli feljegyzések alapján, versekkel, munkásmozgalmi dalokkal kiegészítve négy további diafilmet is levetít az Eleuszisz Színház ezen az estén - természetesen ezek a filmek is a népnevelést tűzték ki célul, amit már a címek is sejtetni engednek: „Amit az alkoholról tudni kell...”, „Nagyvilág a kislakásban”, „Barkácsoló Ferke”, „Csihajda”.
A diafilm virágkora az egykori szocialista országokban az ötvenes-hatvanas évekre tehető. A diafilmek alkotói természetesen elsősorban a gyerekekhez kívántak szólni: az úttörők erkölcsös viselkedését dicsérő kalandos történetekkel és a szocialista eszmeiséget, témákat feldolgozó allegórikus állatmesékkel. Olykor azonban a felnőtt korosztályt is célba vették a fémgyűjtés fontosságáról, az amerikai krumplibogár elleni harcról, az alkohol testet és lelket roncsoló hatásáról, az ellenforradalmi lázadást felgöngyölítő magyar tengerészekről szóló didaktikus műveikkel. A produkció humoros, irónikus formában mutatja meg az 50-es évek ideológiai „harcát”, amikor még a népművelők diavetítőikkel felvértezve, a falvakat járva hirdették a Népköztársaság győzelmét.
Kapcsolódó anyag és forrás: