V4-nyilatkozat az uniós költségvetésről

 A visegrádi négyek budapesti találkozójuk után közös nyilatkozatot adtak ki az uniós költségvetési elképzeléseikről kedden. A találkozón jelen levő Jose Manuel Barroso az Európai Bizottság részéről támogathatónak tartja a V4 szándékait. Erős Európára van szükség, amely helytáll a globális versenyben - jelentette ki a magyar miniszterelnök kedden a visegrádi országok miniszterelnökeivel és az Európai Bizottság elnökével folytatott találkozó után Budapesten.

2005.08.31. 09:46 |
 A visegrádi négyek budapesti találkozójuk után közös nyilatkozatot adtak ki az uniós költségvetési elképzeléseikről kedden. A találkozón jelen levő Jose Manuel Barroso az Európai Bizottság részéről támogathatónak tartja a V4 szándékait. 

 Erős Európára van szükség, amely helytáll a globális versenyben - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kedden a visegrádi országok  miniszterelnökeivel és az Európai Bizottság elnökével folytatott találkozó után Budapesten. 

Gyurcsány: szorosabb együttműködésre van szükség 

 A visegrádi együttműködés magyar elnöksége alatt már másodszor találkozik a lengyel, a cseh, a szlovák és a magyar kormányfő, hogy uniós kérdésekben egyeztessen egymással. Gyurcsány Ferenc kiemelte, szorosabb együttműködésre és pontosabb feladatmegosztásra van szükség a tagállamok között. 

 A magyar kormányfő szerint Európának biztonságot, munkahelyeket, jobb jövedelmet és kiszámítható jövőt kell teremtenie lakói számára. Hozzátette, abban is egyetértettek, hogy meg kell őrizni a közös európai politikák közül a kohéziós politikát, azért hogy Európa egységesebb és erősebb legyen, valamint szükség van a közös mezőgazdasági és vidékfejlesztési politikára is.  
 
 A magyar miniszterelnök elmondta, hogy a V4-nek sikerült elfogadnia egy közös nyilatkozatot a pénzügyi perspektíváról, a költségvetésről, a közös politikáról. Gyurcsány Ferenc a nyilatkozat három elemét hangsúlyozta: az Európai Bizottság vállaljon kezdeményezőbb szerepet, és támogassa a reformtörekvéseket. Rugalmasabb politikát kell alkalmazni, amelyben az egyes nemzeti elvárások összeegyeztethetők az uniós célokkal. A nyilatkozat példaként említi a beruházásoknál alkalmazott n+2-es szabály n+3-ra módosítását, és a beruházásoknál az áfa-visszatérítés kérdését. Emellett szól a mezőgazdasági politika lehetséges felülvizsgálatáról is. 

 Az új tagállamok érdekeltek lehetnek az agrártámogatások terén meglévő tízéves átmeneti időszak lerövidítésében, a közös politika lehetőségeinek gyengítésében azonban nem - szögezte le a V4 soros elnöki tisztét betöltő Magyarország miniszterelnöke. Szólt arról is, hogy a visegrádiak álláspontja semmilyen lényeges kérdésben, így például az áfa-visszaigénylési rendszer tekintetében sem változott. 

A Bizottság támogatja a V4 költségvetési elképzeléseit 

 A visegrádi államok uniós költségvetési elképzelései nagy mértékben hasonlóak az Európai Bizottság pénzügyi perspektívával kapcsolatos szándékaival - közölte José Manuel Barroso az Európai Bizottság elnöke. Elmondta, általánosságban támogatja a V4 elképzeléseit az unió pénzügyi perspektívái kapcsán. Hozzátette, a keddi találkozó után jobban érti a visegrádiak aggodalmait és prioritásait, a bizottság pedig kész segíteni a büdzséhez vezető megoldás kidolgozását. 

 A politikus elmondta, a cél a költségvetés mielőbbi elfogadása, mert ha kifutnak az időből, sérül az unió kohéziója. Az Európai Bizottság elnöke bízik abban, hogy még ez év végéig, azaz az unió brit elnöksége alatt létrejön a megállapodás az EU 2007 és 2013 közötti időszakára vonatkozó költségvetésről. 
- Bízom benne, hogy Tony Blair inkább lesz európai, mint brit az angol elnökség ideje alatt - mondta Barroso elnök. Barroso fontosnak nevezte, hogy az uniós tagállamok vezetői lehetőséget adjanak a költségek felülvizsgálatára, az ehhez szükséges reformok végrehajtására. 
El kell kerülni, hogy valamiféle ellentét alakuljon ki a kohéziós és a versenyképességi kiadások között, a kohézió ugyanis feltétele Európa versenyképességének - mondta a Bizottság elnöke. Barroso szerint fontos a szolidaritás az új tagállamokkal, és ez minden tagország érdeke, hiszen az EU-nak szüksége van az újak dinamizmusára. 

Költségvetés nélkül is elképzelhetőek a reformok 

 Jirí Paroubek cseh kormányfő szerint az uniós költségvetés és a reformok ügye ugyan összefügg, de azok időben nem befolyásolják egymást. Elmondta, hogy a V4 a júniusi luxemburgi EU-csúcson asztalra került határozattervezetet tekinti kiinduló alapnak a pénzügyi perspektívákhoz. 
Mikulás Dzurinda szlovák miniszterelnök is azt emelte ki, hogy igyekezni fognak minél hamarabb meghatározni és konkretizálni a reformelképzeléseket, annak időbeni tervezését, ehhez viszont a költségvetés elfogadása kell. 

 Lengyelország miniszterelnöke szerint ugyan a költségvetési kompromisszum elérése a brit EU-elnökség legfontosabb célja, ám figyelembe kell venni a politikai naptárt, vagyis azt, hogy idén ősszel az EU számos országában - többek között Németországban és Lengyelországban - választásokat tartanak, ami után politikai változások következhetnek be. 

Uniós ügyvivőt küldenek Minszkbe 

 Marek Belka szólt a fehéroroszországi helyzettel kapcsolatos lengyel törekvésekről is: a többi visegrádi kormányfőtől határozott támogatást, Barrosótól pedig uniós információkat kapott. Kiemelte: Fehéroroszország az utolsó hagyományos diktatúra a kontinensen, és Lukasenko elnök - az ukrán forradalom láttán - az összes civil szervezetet ellenőrzése alá akarja vonni az országban. 

 Barroso ezzel kapcsolatban közölte: az Európai Bizottság ügyvivőt fog küldeni Minszkbe, hogy ezzel egyértelmű legyen az EU jelenléte Fehéroroszországban, illetve támogassák az emberi jogokat, és sürgessék a demokratikus változásokat. 
Hazánk kéri a horvát csatlakozási tárgyalások azonnali megkezdését 

 Gyurcsány Ferenc közölte, az uniós bővítés nem volt napirenden a találkozón, de hozzátette, tájékoztatta partnereit arról, hogy Horvátország csatlakozásával kapcsolatban levelet kíván küldeni Tony Blairnek és José Manuel Barrosónak. 
- Azt kérem tőlük, hogy Horvátország előrehaladását elismerve fontolják meg: további késlekedés nélkül kezdődjenek meg a csatlakozási tárgyalások Zágrábbal - közölte Gyurcsány Ferenc. 
A V4 miniszterelnökei Wolfgang Schüssel osztrák kancellárral és Janez Jansa szlovén kormányfővel közös ebéden folytatták a megbeszélésüket. A visegrádi országok miniszterelnökei a tervek szerint még az őszi londoni EU-csúcs előtt, szeptember végén vagy október elején újabb informális találkozót tartanak az uniós költségvetéssel összefüggő közös érdekeik ügyéről.