Változatlan magyar álláspont az uniós költségvetésről

 Akkor lehet tárgyalni kompromisszumokról az Európai Unió költségvetése kapcsán, ha a javaslat egyszerre érinti a brit visszafizetési rendszert, az agrártámogatásokat, valamint a strukturális és kohéziós alapokat - mondta hétfőn Baráth Etele európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter. Elfogadhatatlan és elképzelhetetlen, hogy az újonnan csatlakozott országok fizessék meg a régi tagállamok lezáratlan vitáinak következményeit, hogy költségviselők legyünk az Európai Unióban -hangsúlyozta.

2005.12.06. 07:01 |
 Akkor lehet tárgyalni kompromisszumokról az Európai Unió költségvetése kapcsán, ha a javaslat egyszerre érinti a brit visszafizetési rendszert, az agrártámogatásokat, valamint a strukturális és kohéziós alapokat - mondta hétfőn Baráth Etele európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter. 

 Tony Blair, az EU soros elnöki tisztét betöltő Nagy-Britannia miniszterelnöke várhatóan hétfőn este nyújtja be az Európai Parlamentnek a 2007 és 2013 közötti időszakra vonatkozó költségvetési javaslatát.  

 Elfogadhatatlan és elképzelhetetlen, hogy az újonnan csatlakozott országok fizessék meg a régi tagállamok lezáratlan vitáinak következményeit, hogy költségviselők legyünk az Európai Unióban - mondta a magyar álláspontról Baráth Etele európai ügyekért felelős miniszter hétfőn. Magyarország határozott álláspontja, hogy az uniós költségvetés reformjának három elemét - az angol visszafizetés rendszerét, az agrártámogatásokat, valamint a strukturális és kohéziós alapokat - csak egyben szabad kezelni. Létezhet olyan kompromisszumos megoldás, ami a nemzeti érdekeket szolgálja, de ez csak a 25-ökkel egyetértésben lehet kialakítani - fogalmazott a miniszter. 

 A nemzeti érdekek védelme összefér a kompromisszumkereséssel, Magyarország kész tárgyalni ennek érdekében. Ez azonban csak akkor képzelhető el, ha a valamelyest csökkenő támogatásokat egyszerűbb felhasználási feltételek ellensúlyozzák - mondta Baráth Etele. Az európai ügyekért felelős miniszter szerint Magyarország elemi érdeke, hogy decemberben költségvetése legyen az Európai Uniónak.  

 Két fontos ügy: a Nemzeti fejlesztési koncepció és a költségvetés van a parlament előtt, előbbi arról szól, hogy mit és hogyan szeretnénk fejleszteni a jövőben, utóbbi pedig arról, hogy mennyit fordítunk ezekre a célokra. Ez az a pillanat, amikor minden perc drága, amikor nincs helye az üzengetésnek, pártérdekeknek és önálló álláspontoknak; akinek javaslata van, mondja el, és meghallgatjuk - fogalmazott Baráth. 
Baráth Etele kedden a miniszterelnökkel közösen alakítja ki a végleges tárgyalási stratégiát, amelyet az EU-miniszter a szerdai brüsszeli konklávén fog képviselni.