Van még bőven szabad kapacitás a Szent György Kórházban

A Szent György Kórházban az ágyak negyven százalékát kellett felszabadítani a koronavírusos betegek ellátására. November tizedikétől elmarad minden halasztható, nem életmentő műtét, és a főigazgató szerint a most bevezetett szigorítások nyomán reménykedhetünk, hogy karácsonyra már nem emelkedést mutat majd a járványgörbe.
2020.11.12. 07:46 |
Van még bőven szabad kapacitás a Szent György Kórházban

A műtétek fele marad el a kórházban, a sürgős, életveszélyes esetek műtéti kezelése folyamatos.

"Az ágyaink negyven százalékát koronavírusos betegek ellátására kell felszabadítani, illetve hét százalékát súlyos, lélegeztetőgépre szoruló betegek részére elérhetővé tenni. Ezt csak úgy lehet elérni, ha visszaveszünk az elektív, azaz előre ütemezett ellátásból.” – hangsúlyozta Bucsi László, a székesfehérvári kórház főigazgatója. 

„Ez nálunk hatszáztizenhárom olyan ágyat jelent, amelyen tudunk koronavírusos beteget ellátni, illetve százhét olyan intenzív ágyat, mely lélegeztetésre alkalmas. Pillanatnyilag bőven van kapacitás, de ez is volt a cél az ágyfelszabadítással."

Az elektív műtétek közé tartozik minden olyan műtét bármely szakterületen, mely nem életmentő, tehát halasztható. Így nagyjából a műtétek fele marad el.

"Ezek leállításával azt a célt értük el, hogy legyenek szabad ágyak, legyen szabad kapacitás. Az aneszteziológus orvos, az asszisztens, a műtősnők, a nővérek, akik részt vettek az elektív betegek ellátásában, így felszabadulnak, és át tudjuk őket irányítani a koronavírusos betegek ellátására." – mutatott rá a főigazgató.

A műtétre váró betegeknek azt javasolják, hogy figyeljék a híreket, és amikor majd megnyílik a lehetőség, jelentkezzenek újra műtétre. A beavatkozásokat pótolni fogják.

A főigazgató elismerte, hogy a kórházi dolgozók pszichésen és fizikailag is leterheltek, ami sajnos jelen helyzetben érthető is, hiszen – bár mindent megtesznek – a szokásosnál gyakrabban veszítenek el betegeket. A vezetőség igyekszik bennük is tartani a lelket, és bíznak abban, hogy a jelenlegi korlátozó intézkedések néhány hét múlva enyhítik a nyomást a dolgozókon is.

"Sajnos a görbék felfelé mennek, de reméljük, hogy a most életbe léptetett megszorítások a virológusok, infektológusok által tett nyilatkozatok alapján két-három hét múlva éreztetik majd a hatásukat. Így, ha nem is olyan karácsonyunk lesz, mint annak előtte, de reménykedhetünk benne, hogy addigra ellaposodik a görbe!" – fogalmazott Bucsi László.