-
Felépült a kórhát új tömbje
Szinte minden részletében elkészült a kórház új belgyógyászati épülettömbje. Három emeletes épületet alakítottak ki összesen mintegy 120 ággyal, ami helyet ad majd a pulmonológiai, az onkológiai és az infektológiai osztályoknak is. A vadonatúj épületről most Magyarország Kormánya osztott meg egy videót.
2024.11.18. -
Megszépül a kis park
A Zsuzsanna-forrásnál több mint ezer évelő növényt ültetett a napokban a Városgondnokság. Ezen a területen nagyméretű vadgesztenyefák találhatók, amik méretükből adódóan teljesen leárnyékolják a parkot. Éppen ezért árnyéktűrő, gyeppótló növényeket válogatott a tervező Homoki László a Városgondnokság kertészmérnöke.
2024.11.15. -
Fákat és több ezer évelőt is ültetnek
A Városgondnokság kertészei elkezdték a Prohászka liget teljes felújítását. A parknak a szerkezete nem fog változni, minden marad az eredeti formában, de teljesen megújul a fűfelület, ami összesen 1200 négyzetméter, felújítják a sétányokat 832 négyzetméteren, fákat ültetnek és több mint 2100 tő évelő növény is kerül a parkba.
2024.11.13. -
BIM alapú tervezés a Jákyban
Hétfőn délelőtt adták át a MASTERPLAST segítségével és támogatásával létrehozott új, digitális tantermet a Székesfehérvári SZC Jáky József Technikumban. A teremben a diákok a BIM (Building Information Modelling/Management) tervezőprogram használatát tanulhatják meg.
2024.11.11.
Várhatóan nyártól működnek az új válogató és hulladékkezelő csarnokok a csalai lerakóban
A csalai és az adonyi hulladékkezelőket, valamint az új hulladékudvarokat a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás projektje keretében építették. A Társulást 5 megye 143 települése alkotja, érintve mintegy 518 ezer lakost.
Az egyik legkomolyabb eredmény, hogy 93 települési szemétlerakó rekultivációja, azaz hulladékmentesítése és helyreállítása valósult meg 2009 és 2016 között. Ezt követően kezdődött meg a „Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Rendszer” című projekt előkészítése a Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft-vel közösen benyújtott pályázattal. Az új hulladékkezelő központok és hulladékudvarok építésén túl a vegyes települési hulladék és az elkülönített hulladék gyűjtésére 231 000 db 120 literes hulladékgyűjtő edényt, több mint 4000 db különféle méretű és kialakítású egyéb hulladékgyűjtő edényt, 89 db hulladékgyűjtő járművet, valamint 19 db hulladékkezelést kiszolgáló munkagépet szereztek be A projekt összköltsége 23,2 milliárd forint, a támogatást az Innovációs és Technológiai Minisztérium nyújtja.
A bejáráson dr. Cser-Palkovics András polgármester, a Társulás elnöke elmondta, a beruházás környezetvédelmi és településüzemeltetési fejlesztés is egyben, hiszen a hulladékszállítás, a hulladékgazdálkodás kötelező önkormányzati feladat. Ezt oldja meg az 5 megye 143 települését összefogó Társulás. Az új kezelőművekkel és eszközparkkal jelentősen megemelik a hulladékok újrahasznosítását, és csökkentik – mintegy 10 százalék alá – a lerakóba kerülő, már nem hasznosítható anyagok arányát, ami nagyon komoly eredmény lesz.
A polgármester hozzátette, jelenleg a próbaüzemek zajlanak Csalán, és épülnek azok az irodaépületek, egyéb közösségi létesítmények, ahova néhány hónap múlva kiköltözik a Depónia Nonprofit Kft. és a Continus Nova Kft. A Csalán dolgozók részére biztosítani fogják a buszjáratokat, melyeket a csalai lakók is használni tudnak majd. Fontos azonban, hogy az ügyfélszolgálat megmarad a Sörház téren.
Ugyancsak a projekt keretében Adonyban hasonló, komplex mechanikai kezelőmű épül a vegyes hulladék kezelésére, továbbá új hulladékudvarok jönnek létre 8 településen – Székesfehérváron, Gárdonyban, Móron, Polgárdiban, Dunaújvárosban, Budakeszin, Dunaföldváron és Oroszlányban. Itt a háztartásokban keletkező nagyobb darabos hulladékokat, azaz lomokat, a lakosságnál keletkezett veszélyes hulladékokat, egyéb speciális háztartási hulladékokat gyűjtik majd és tárolják átmenetileg, az elszállításig.