Várhatóan nyártól működnek az új válogató és hulladékkezelő csarnokok a csalai lerakóban

Már a próbaüzem zajlik a csalai hulladéklerakó új válogató és hulladékkezelő csarnokaiban, melyek várhatóan nyáron kezdhetik meg a működésüket. A cél, hogy minél nagyobb arányban, a legkorszerűbb módon kezeljék és dolgozzák fel a szelektív és a vegyes hulladékot. A két új csarnok a „Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Rendszer” elnevezésű projekt keretében készült.
2022.03.23. 17:22 |
Várhatóan nyártól működnek az új válogató és hulladékkezelő csarnokok a csalai lerakóban

A csalai és az adonyi hulladékkezelőket, valamint az új hulladékudvarokat a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás projektje keretében építették. A Társulást 5 megye 143 települése alkotja, érintve mintegy 518 ezer lakost.

Az egyik legkomolyabb eredmény, hogy 93 települési szemétlerakó rekultivációja, azaz hulladékmentesítése és helyreállítása valósult meg 2009 és 2016 között. Ezt követően kezdődött meg a „Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Rendszer” című projekt előkészítése a Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft-vel közösen benyújtott pályázattal. Az új hulladékkezelő központok és hulladékudvarok építésén túl a vegyes települési hulladék és az elkülönített hulladék gyűjtésére 231 000 db 120 literes hulladékgyűjtő edényt, több mint 4000 db különféle méretű és kialakítású egyéb hulladékgyűjtő edényt, 89 db hulladékgyűjtő járművet, valamint 19 db hulladékkezelést kiszolgáló munkagépet szereztek be A projekt összköltsége 23,2 milliárd forint, a támogatást az Innovációs és Technológiai Minisztérium nyújtja.

Szerdán bejárást tartottak a csalai lerakó új csarnokaiban. Ezek egyike a mechanikai előkészítő részleg, ahol előaprítják és méret szerint szétválogatják a vegyes hulladékokat 80 mm feletti és alatti darabokra. Előbbi a komplex kezelőműbe kerül további feldolgozásra, míg az utóbbi, magas szervesanyag-tartalmú, ún „B” frakció közel 1 hónapos biológiai stabilizálás után a csalai lerakóban kerül ártalmatlanításra. A másik új válogatócsarnokban kezelik majd a szelektív hulladékokat, itt zsákfeltépő gép, ballisztikus szeparátor, mágneses- és örvényáramú leválasztók, optikai válogató gépek segítségével, továbbá kézi erővel végzik a különböző fajtájú, anyagukban hasznosítható hulladékok szétválogatását.

A bejáráson dr. Cser-Palkovics András polgármester, a Társulás elnöke elmondta, a beruházás környezetvédelmi és településüzemeltetési fejlesztés is egyben, hiszen a hulladékszállítás, a hulladékgazdálkodás kötelező önkormányzati feladat. Ezt oldja meg az 5 megye 143 települését összefogó Társulás. Az új kezelőművekkel és eszközparkkal jelentősen megemelik a hulladékok újrahasznosítását, és csökkentik – mintegy 10 százalék alá – a lerakóba kerülő, már nem hasznosítható anyagok arányát, ami nagyon komoly eredmény lesz.

A polgármester hozzátette, jelenleg a próbaüzemek zajlanak Csalán, és épülnek azok az irodaépületek, egyéb közösségi létesítmények, ahova néhány hónap múlva kiköltözik a Depónia Nonprofit Kft. és a Continus Nova Kft. A Csalán dolgozók részére biztosítani fogják a buszjáratokat, melyeket a csalai lakók is használni tudnak majd. Fontos azonban, hogy az ügyfélszolgálat megmarad a Sörház téren.

Ugyancsak a projekt keretében Adonyban hasonló, komplex mechanikai kezelőmű épül a vegyes hulladék kezelésére, továbbá új hulladékudvarok jönnek létre 8 településen – Székesfehérváron, Gárdonyban, Móron, Polgárdiban, Dunaújvárosban, Budakeszin, Dunaföldváron és Oroszlányban.  Itt a háztartásokban keletkező nagyobb darabos hulladékokat, azaz lomokat, a lakosságnál keletkezett veszélyes hulladékokat, egyéb speciális háztartási hulladékokat gyűjtik majd és tárolják átmenetileg, az elszállításig.

Városfejlesztés

  1. Iskolafelújítás a megvalósulás útján

    A konkrét megvalósulás útjára lépett a Székesfehérvári Szakképzési Centrum komplex projektje, amelynek során 6,4 milliárd forint európai uniós támogatás segítségével újul meg a centrum hat intézménye. A Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskolában tartott tájékoztatón nem csak a közel 13 ezer iskolabútor beszerzéséről esett szó, hanem az iskolák épületfelújításának és eszközbeszerzéseinek részleteiről is.

    2024.12.18.
  2. Megnyílt a szárazréti bölcsőde

    Új, 28 férőhelyes bölcsőde épült a Bodrogi utcában Feketehegy-Szárazrét gyermekei számára. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg 420 millió forint vissza nem térítendő európai uniós és hazai támogatás, továbbá közel 19 és fél millió forint önkormányzati hozzájárulás segítségével. A Hit Gyülekezete fenntartásában működő intézmény pénteken ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit.

    2024.12.13.
  3. Új iskolabútorok

    Új iskolabútorokat kaptak mintegy 850 millió forint értékben a Székesfehérvári Szakképzési Centrum fenntartásában működő intézmények. A technikumokba összesen 12.810 darab bútor – székek, asztalok, szekrények – érkeztek. A hat iskolában megvalósult beruházásról sajtótájékoztatón számoltak be a Váci Mihály Technikumban, ahol be is mutatták az új, színes berendezéseket.

    2024.12.10.
  4. Megújul a könyvtár

    Mintegy 370 millió forintból újulhat meg a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermi épülete. Egy patinás épület nyeri vissza régi fényét, az épületen belül pedig új programokkal is készülnek – osztotta meg a jó hírt közösségi oldalán dr. Cser-Palkovics András polgármester.

    2024.12.10.