-
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Vasárnap dr. Prokopp Mária Széchenyi-díjas művészettörténész is ellátogatott a Királyok és Szentek - Az Árpádok kora kiállításra
A hazai művészettörténész-hivatás szerény, ám annál jelentősebb, 83 évesen is rendkívül aktív képviselője dr. Prokopp Mária, aki vasárnap egy tisztelőiből, barátaiból és ismerőseiből álló esztergomi csoporttal érkezett Székesfehérvárra, hogy megnézze a Szent István Király Múzeumban a Királyok és Szentek – Az Árpádok kora kiállítást.
„Hazaérkeztünk és itthon érezzük magunkat!” – ezekkel a gondolatokkal lépett be a Széchenyi-díjas művészettörténész a Fő utcai Rendházépületbe. A középkor jeles ismerőjét Vargha Tamás államtitkár, országgyűlési képviselő köszöntötte, kiemelve, hogy Székesfehérvárt és Esztergomot történelmi kötelékek fűzik össze sok évszázada, éppen ezért fontos a vasárnapi látogatás is. „Dr. Prokopp Mára személyisége betölti a teret, és – mint láthattuk – fantasztikus vitalitással tud beszélni nemcsak a tudományról, hanem Esztergomról és Székesfehérvárról, illetve a két város kapcsolatáról is.” – mondta el Vargha Tamás, hozzátéve, hogy szeretnék a jövőben a két királyi város jelenkori együttműködését is szorosabbra fűzni.
Kéz a kézben – erről szól a mi magyar történelmünk, és ezért tudott a nemzet fennmaradni – vallja dr. Prokopp Mária.
„Nem tudjuk eléggé megköszönni Székesfehérvárnak, hogy Szent István tiszteletét küldetésüknek tekintik. Szent István mindannyiunké, Magyarországé és az egész Kárpát-medencéé, és ezt a szellemiséget Székesfehérvár tudja a legjobban képviselni. Hiszem azt, hogy ha közös erővel összefogunk, akkor továbbra is meg tudjuk mutatni Európának és a nagyvilágnak, hogy mit jelent magyarnak lenni. ” – hangsúlyozta.
„Nagyon köszönöm, hogy ezzel a szép kiállítással láthatóvá teszik a Szent István Király Múzeumban az Árpád-kori történelmünket. Azt a korszakot, amikor a magyar nemzet elindult és be tudtunk illeszkedni az európai kultúrába. Szám szerint talán nem olyan sok a mi fennmaradt emlékünk más nemzetek kora középkorához képest, de jelentős minden darab, mert a művészi színvonal és a kvalitás látszik rajtuk. És ez nem csak a királyi udvar kiváltsága volt, hanem az egész országban, a Kárpát-medence egészében elterjedt.” – mondta el a művészettörténész.A Királyok és Szentek – Az Árpádok kora kiállításon Esztergomhoz köthető kiállítási tárgy is szerepel – hívta fel a figyelmet dr. Prokopp Mária: Magyarország legrégebbi harangja, egy csolnoki ásatáson megtalált lelet képviseli a várost – Balassa Múzeum gyűjteményéből – a fehérvári tárlaton. Szólt arról, hogy immár megyei jogú városként milyen tervei vannak Esztergomnak, és hogy ebben történelmi múltunk, s ennek okán Székesfehérvár is fontos szerepet kap majd.
Lehrner Zsolt alpolgármester is részt vett a kiállításlátogatáson. Mint kiemelte: először Székesfehérvár Közgyűlése támogatta, hogy Esztergom megyei jogú város lehessen.
A délelőtti találkozáson részt vett Brájer Éva kulturális tanácsnok, a látogatás ötletadója. A Szent István Király Múzeum nevében Pokrovenszki Krisztián igazgató köszöntötte a vendégeket, majd dr. Szabados György történész vezette végig őket a tárlaton.
Az esztergomi csoport egy összeszokott társaság, akik 2017 óta utaznak közösen. Céljuk mindig egy-egy fontos kulturális vagy történelmi jelentőségű eseménynek otthont adó település felkeresése. A fehérvári látogatás dr. Prokopp Mária ötlete és kérése volt, aki ragaszkodott ahhoz, hogy májusban ide eljöjjünk – eleveníti fel Mezeiné Tomorszky Mária, aki az esztergomi csoport utazásainak szervezését vállalja, hiszen antikváriusként maga is fontosnak tartja ezt a missziót. „Ez alapmű lehet, a tárlatot minden magyarnak látnia kell!” – mondta Mária néni, így kezdődött a szervezés, állt össze a vasárnapi látogatás több mint 30 fős résztvevői köre, akikhez Steindl Balázs, a Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés alelnöke is csatlakozott.
A Királyok és Szentek – Az Árpádok kora kiállítást közel huszonötezren keresték már fel. A tárlat továbbra is a hét minden napján, 08.00 és 20.00 óra között látogatható. Csoportos tárlatvezetés is kérhető, illetve múzeumpedagógiai foglalkozás kapcsolódik hozzá. Részletes információk: https://arpadok.hu/