Védőoltások szeptemberben, októberben
A védőoltások világszerte nagy szerepet játszanak a fertőző betegségek megelőzésében. Hazánkban a beoltott gyermekek aránya közel 99 százalék. Más európai országokhoz viszonyítva ez az arány igen magasnak mondható. A vakcinálás korszerű és ingyenes, mindenki számára elérhető oltószerrel történik. A gyermek hat éves koráig az oltást a házi orvosok végzik el, az általános iskolában pedig a háziorvos mellett legtöbbször az iskolaorvos adja be a kötelező védőoltást a gyermeknek.
2013.08.26. 12:51 |
A védőoltások világszerte nagy szerepet játszanak a fertőző betegségek megelőzésében. Hazánkban a beoltott gyermekek aránya közel 99 százalék. Más európai országokhoz viszonyítva ez az arány igen magasnak mondható. A vakcinálás korszerű és ingyenes, mindenki számára elérhető oltószerrel történik. A gyermek hat éves koráig az oltást a házi orvosok végzik el, az általános iskolában pedig a háziorvos mellett legtöbbször az iskolaorvos adja be a kötelező védőoltást a gyermeknek.
„A vakcinák lehetnek életkorhoz kötött, kötelező védőoltások, ezen belül folyamatos oltási naptár szerinti és úgynevezett kampányoltások. Ilyen például az MMR revakcináció, a dTap, a Hepatitis B oltás is. Vannak megbetegedési veszély esetén kötelező védőoltások, például hastífuszos, diftériás vagy hepatitis A-beteg környezetében. De ilyen a tetanus – a sérülés kapcsán, oltási előzményektől függően, vagy a veszettség is. Tizenegy éves kortól az iskolában kapják meg a kötelező oltásokat a gyerekek. Ilyenkor ez a korosztály már csak itt érhető úgy el, hogy egyszerre olthatók, megfelelő védettséget kapnak egy közösségben. Szeptemberben MMR oltást kapnak a hatodik osztályos gyerekek, majd októberben jön a következő kötelező védőoltás, a dTap emlékeztető oltás, szintén ebben a korosztályban. A hetedik osztályos diákok pedig a Hepatitis B vírus elleni I. oltást kapják meg szeptemberben.” – mondta el kérdésünkre Dr. Koltai Sarolta. A szülőket írásban értesítik a kötelező védőoltásról, ez azért is fontos, hogy a szülő tudatni tudja, hogy ha valamiért nem adható be az oltás (például a gyerek már korábban megkapta, lázas betegség vagy súlyos allergiás reakció esetében). „Ha az oltást nem tudják beadni, de olyan akadálya van, ami az idővel javulhat, akkor pótoltás szükséges.” – tette hozzá az iskolaorvos.
Mit jelent?
MMR: morbilli-mumpsz-rubeola elleni vakcina
dTap: diftéria-tetanusz-acelluláris pertussis komponenseket tartalmazó oltóanyag újraoltás céljára
Hepatitis B elleni oltás: a vérrel és szexuális úton terjedő fertőző májgyulladás elleni rekombináns oltóanyag
Mire figyeljünk?
A vakcinálás is hordoz bizonyos kockázatot. Általánosan előfordulnak oltási reakciók, mint az enyhe láz, bőrpír, duzzanat. Szövődményei lehetnek a láz, görcs, fulladás, vagy magának a betegségnek gyengébb/erősebb formában történő felbukkanása. Oltás után mindenképp borogatást javasolnak a szakemberek, és sok pihenést. Amennyiben az oltást követően elhúzódó lázas állapot fordul elő, vagy súlyosabb tünetek, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni.
Tudástár
- A védőoltás gyöngített vagy elölt kórokozókat vagy kész ellenanyagot tartalmazó készítmény. Beadása után a szervezetben védettség alakul ki az adott betegséggel szemben.
- Aktív immunizációkor a vakcina nem fertőző baktérium illetve vírusrészeket, vagy egész kórokozókat tartalmaz legyengített formában, mely fertőzést nem okoz. A szervezet immunrendszere a beadott oltásra ellenanyagok és fehérvérsejtek termelésével válaszol, melyek felismerik és megtámadják az oltóanyagban lévő baktériumot vagy vírust. Ha az oltott egyén újra találkozik ugyanezzel a baktériummal vagy vírussal, az antitestek és más anyagok természetes módon termelődnek a szervezetében.
- Passzív immunizációkor egy bizonyos kórokozó ellen már kész ellenanyagot, azaz specifikus antitesteket juttatnak a szervezetbe. Ilyen védelemben részesülhetnek, akik védekező rendszere nem tud megfelelően válaszolni a fertőzésre, vagy nincsenek oltva, amikor a fertőzést megkapják (veszettség), ha várható egy kórokozóval való találkozás, de nincs idő a teljes oltássorozat beadására (külföldi utazással kapcsolatos oltások). A passzív immunvédelem addig tart, míg ki nem ürülnek a beoltott antitestek.
HPV-program Fehérváron
Székesfehérvár Önkormányzata 2007-ben határozta el, hogy teljes védelemben részesíti minden évben a tizenkét éves lányokat, és ingyenesen biztosítja számukra a HPV elleni oltást. 2010-ben kiterjesztették a prevenciós programot, és kedvezményesen biztosítják a három részoltásból álló, négykomponensű, méhnyakrák és nemi szervi szemölcs elleni oltóanyagot az idősebb korosztályok számára is.
Hölgyeknél 14–26 éves, illetve az orvos egyéni elbírálása alapján akár 45 éves korig, fiúknál 9-15 éves korig lehet igénybe venni ezt a lehetőséget, és önköltségesen csatlakozni. A teljes oltássor az önkormányzat támogatásával a gyógyszertári térítési díjjal szemben 35%-os kedvezménnyel vásárolható meg a programban részt vevő gyógyszertárakban. A négykomponensű HPV elleni védőoltás vényköteles. A recept feliratható a háziorvosnál, házi gyermekorvosnál vagy a nőgyógyásznál. A teljes védettség három oltás beadása után alakul ki. A másodikat kettő, a harmadikat hat hónappal az első oltás után kell beadatni.