Véglegesen elbukott az EU-költségvetés

 Az Európai Unió új tagországainak kérésére rövid ideig folytatódott szombat hajnalban Brüsszelben a 2007-2013 közötti EU-költségvetésről szóló tárgyalás az állam- és kormányfők között, annak ellenére, hogy öt régebbi tagállam elutasította a luxemburgi elnökség utolsó kompromisszumos javaslatát is, és Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök hivatalosan megállapította a tárgyalások kudarcát. A csúcs helyszínén kiszivárgott értesülések szerint a kelet-európai új országok - lengyel kezdeményezésre - felzárkóztatási részesedésük csökkentését is felajánlották a megállapodás megmentése érdekében. Jelentések szerint azonban Tony Blair brit miniszterelnök zárta rövidre a vitát, közölve, hogy "ma éjszaka már nem lehet megállapodásra jutni."
2005.06.18. 12:15 |

 Az Európai Unió új tagországainak kérésére rövid ideig folytatódott szombat hajnalban Brüsszelben a 2007-2013 közötti EU-költségvetésről szóló tárgyalás az állam- és kormányfők között, annak ellenére, hogy öt régebbi tagállam elutasította a luxemburgi elnökség utolsó kompromisszumos javaslatát is, és Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök hivatalosan megállapította a tárgyalások kudarcát.

 A csúcs helyszínén kiszivárgott értesülések szerint a kelet-európai új országok - lengyel kezdeményezésre - felzárkóztatási részesedésük csökkentését is felajánlották a megállapodás megmentése érdekében. Más információk szerint ilyen felajánlás nem volt. A kísérlet mindazonáltal nem járt sikerrel, bár több régebbi tagország (köztük Franciaország) is támogatta azt, mert az ellenzők tábora túl nagynak bizonyult. Jelentések szerint Tony Blair brit miniszterelnök zárta rövidre a vitát, közölve, hogy "ma éjszaka már nem lehet megállapodásra jutni."

 Előzőleg Nagy-Britannia, Svédország, Hollandia, Finnország és Spanyolország nemet mondott az utolsónak szánt javaslatra, Dánia és Olaszország pedig tartózkodott. Egy brit kormányszóvivő már az utolsó ülés előtt a korábbiaknál rosszabbnak minősítette Juncker utolsó ajánlatát, mert az London szerint lényegében kizárja a mezőgazdasági támogatások rendszerének és azzal a költségvetés szerkezetének újratárgyalását.

 Az új tagországok a költségvetési tárgyalások utolsó heteiben mindvégig kompromisszumkészségüket jelezték, annak ellenére, hogy az egyre takarékosabb büdzsét javasló elképzelések nem javítottak pozíciójukon. José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke pedig a mielőbbi megállapodás fontosságát indokolva előkelő helyen említette azt az érvet, hogy az új tagállamokban tervezett befektetések ne szenvedjenek késedelmet
 

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.