Virágálom Pünkösdkor - 16 köztéri alkotást öltöztettek fel a virágkötők a belvárosban

Fehérváron kilenc éves hagyománya van annak, hogy Pünkösdkor virágba borul a belváros. Idén 16 helyszínt díszítettek fel a helyi virágkötők és a programhoz csatlakozott két iskola is. A csodálatos virágkötészeti alkotások az egész Belváros arculatát megváltoztatják néhány napra. Az Emlékévben a Szent István szobortól indult egy rövid séta, melynek keretén belül átadták az elkészült kompozíciókat.
2013.05.17. 18:54 |
 Székesfehérváron kilenc éves hagyománya van annak, hogy Pünkösdkor virágba borul a belváros. Idén 16 helyszínt díszítettek fel a helyi virágkötők és a programhoz csatlakozott két iskola is.
KÉPGALÉRIA a feldíszített köztéri alkotásokról

A Pünkösdi Virágálom egy olyan fehérvári hagyomány, amelyet az Önkormányzat támogatásával a helyi virágkötők, az őket képző két oktatási intézmény valósít meg évről-évre. A 9. alkalommal életre hívott program célja, hogy Pünkösdre szép virágkompozíciók díszítsék a Belváros köztéri alkotásait, a jelentősebb középületek kapuit.
A Pünkösdi Virágálom egy olyan fehérvári hagyomány, amelyet az Önkormányzat támogatásával a helyi virágkötők, az őket képző két oktatási intézmény valósít meg évről-évre. A 9. alkalommal életre hívott program célja, hogy Pünkösdre szép virágkompozíciók díszítsék a Belváros köztéri alkotásait, a jelentősebb középületek kapuit.

 A program keretében a Szent István szobornál köszöntötték a résztvevőket, majd az ünnepi műsort követően a Szent István szobortól séta indult, ahol nemcsak a zsűri, hanem az érdeklődők is meghallgatták az alkotókat és közösen járhatták végig a virágba borult történelmi helyszíneket.
  Az idei esztendőben is nyolc virágkötő, helyi virágüzlet vesz részt a programban. Mellettük két oktatási intézmény is bekapcsolódott a díszítésbe. Az Arany János Általános Iskola, Speciális Szakiskola és EGYMI immár negyedik alkalommal hozza el virágkötő tanulóit, valamint egy újabb oktatási intézmény is csatlakozott a díszítőkhöz, a Gorsium Művészeti Szakközépiskola és Szakiskola.
 
  A Pünkösdi Virágálom megnyitóját a lila és fehér színű virágokban pompázó Szent István lovas szobor előtt tartották, ahol a Hermann László Zeneművészeti Szakközépiskola és AMI Népzene Tanszakának diákjai Szent Istvánról szóló dalokat adtak elő. „Hagyománnyá vált, hogy e szép ünnepet virággal köszöntsük Székesfehérváron.” – kezdte megnyitóját dr. Cser-Palkovics András polgármester. „Az alkotásokban, amelyek a város nevezetességeit, történelmi helyszíneit díszítik, benne van az alkotók hivatása és lelke. Azt kívánom, az időjárás tegye lehetővé, hogy minél többen láthassák ezeket a kompozíciókat. Jöjjenek el barátaikkal, családtagjaikkal, beszéljék meg mit is gondolnak egy-egy alkotásról, kinek mit jelen. Ha így lesz, akkor ismét elmondhatjuk, hogy az Emlékév eléri egyik fő célját, vagyis mind erősebb közösséggé válik Székesfehérvár.” – hangsúlyozta dr. Cser-Palkovics András.
 
 Ugrits Tamás püspöki irodaigazgató kiemelte: „Az emberi élet hasonlít a virághoz. Arra figyelmeztet, hogy meg kell ragadni az élet igazi értékeit, lelki értékeit is. Arra az igazságra, hogy az ember felelős a maga, a mások és az egész közösség életéért. Bármit tesz a közösségért szeretetből, önzetlenül, az megmarad.”
 
 Boros Attila, a Virágkötők, Virágkereskedő Vállalkozók Magyarországi Szakmai Egyesületének elnöke szakmai köszöntőjében kiemelte: „Mind színeiben, mind növényi anyagában tökéletesen alkalmazkodnak ezek a virágdíszek az ünnephez. Mindamellett, hogy költségvetése és nagyon sok költsége van egy ilyen rendezvények, és ezen díszek elkészítésének, én úgy gondolom, tiszteletre méltó és nagy dolog, hogy ezek a virágüzletek, illetve iskolák pénzt, energiát, időt nem sajnálva napokat dolgoztak azon, hogy bemutassák alkotásaikat.” Az elnök hozzátette, a színvonalas munkákról az egyesület szaklapjában is beszámolnak, és minden fórumon a szakma figyelmébe ajánlják a Pünkösdi Virágálom programot.
 
Feldíszített alkotások, épületek:
 
1. Sidló Ferenc: Szent István lovas szobor (Megnyitó)
2. Nagy Lajos szobra a Karmelita, szemináriumi templom oldalán, Kossuth utca
3. Medgyessy Ferenc: Táncosnő, Kossuth utca
4. Városháza Kossuth utcai kapu, erkéllyel
5. Géza fejedelem szobra, Géza fejedelem tér
6. Szent Anna Kápolna bejárata
7. Pátzay Pál: 10-es huszárok emlékmű, Városház tér
8. Szent Imre, Barátok templom kapu, Városház tér
9. Hiemer-ház kapu, Oskola u 2-4.
10. Szent Imre szobor, Oskola u.
11. Püspökség kapu erkéllyel, Városház tér
12. Medgyessy Ferenc Török kút, Városház tér
13. Országalma, Városház tér
14. Városháza kapuja erkéllyel
15. Nemzeti emlékhely zászló, Pipo torony
16. Romkert bejárat, Nagyboldog asszony templom, Koronázó tér