Vita az 56-os emlékműről, megállapodás a Fehér Palota és a lakók között

Vita kerekedett az 1956-os forradalom és szabadságharc 50-dik évfordulójára készítendő fehérvári emlékmű pályázati kiírása kapcsán. Az MSZP-SZDSZ frakció szerint az 56-osok mindennapjait kell emberibbé tenni alapítvány segítségével és nem kell monumentális emlékmű, mivel már 7 darab 56-os emlékhely van a városban, köztük az egyedülálló Corpus. A Fidesz -MDF álláspont szerint az 56-os Emlékbizottság kezébe tette le a döntés jogát a közgyűlés, az pedig jól döntött. A közgyűlés 20 igen, 3 nem és 8 tartózkodás mellett fogadta el azt a megállapodás tervezetet, amelyet az SZRI Real Invest Kft. – a Fehér Palota üzemeltetője – köt azokkal a palotavárosi társasházakkal, amelyek lakóinak nyugalmát veszélyeztetheti a Tesco megjelenése az üzletházban.

2005.09.22. 17:17 |

 Vita kerekedett az 1956-os forradalom és szabadságharc 50-dik évfordulójára készítendő székesfehérvári emlékmű pályázati kiírása kapcsán. Az MSZP-SZDSZ frakció szerint az 56-osok mindennapjait kell emberibbé tenni alapítvány segítségével és nem kell monumentális emlékmű, mivel már 7 darab 56-os emlékhely van a városban, köztük az egyedülálló Corpus. A Fidesz -MDF álláspont szerint az 56-os Emlékbizottság kezébe tette le a döntés jogát a közgyűlés, az pedig jól döntött. A közgyűlés 20 igen, 3 nem és 8 tartózkodás mellett fogadta el azt a megállapodás tervezetet, amelyet az SZRI Real Invest Kft. – a Fehér Palota üzemeltetője – köt azokkal a palotavárosi társasházakkal, amelyek lakóinak nyugalmát veszélyeztetheti a Tesco megjelenése az üzletházban.

 2006-ban is a maximális összeget pályázza meg a város annak érdekében, hogy minél több rászoruló fehérvári diák vehesse igénybe a Bursa Hungarica ösztöndíjat, amelynek felső határa 10 millió forint, ebből 5 milliót az önkormányzat, szintén 5 millió forintot pedig a minisztérium biztosít. Döntött a testület a 2006-2007-es tanév középfokú beiskolázásáról is, a Tóparti Gimnáziumban és a Hunyadi Mátyás Szakközépiskolában plusz egy osztály indul, összesen 77 és fél osztályt indítanak majd a 2006/2007-es tanévben. Újdonságnak számít a Vörösmarty Mihály Ipari Szakképző Iskola és Kollégium programja is, amelynek keretében felzárkóztató képzés keretében szakmát adnak olyan fiataloknak, akik nem végezték el a 8. osztályt.
 

Két új emlékművel gazdagodik Fehérvár: Dr. Romhányi György születésének 100. évfordulója alkalmából az orvosi kamara emléktáblát helyez el a fehérvári Ciszter Gimnázium falán, ahová 1915 és 1923 között járt. A fehérvári születésű kiváló író, Jávor Ottó nevét is emléktábla őrzi majd, amely a róla elnevezett téren kerül felállításra.

 Végeláthatatlan vita kerekedett az 1956-os forradalom és szabadságharc 50-dik évfordulójára készítendő székesfehérvári emlékmű pályázatának kiírása kapcsán. Világosi Gábor az MSZP-SZDSZ frakció közös álláspontját tolmácsolta, amelynek lényege, hogy monumentális, 100 milliós költségű emlékmű felállítása helyett inkább hozzanak létre egy alapítványt, amely abban nyújtana segítséget, hogy „az 56-osok mindennapjait emberibbé tegye”. Jelenleg is 7 darab 56-os emlékmű van Fehérváron, köztük a Corpus a Bazilika falán, amely egyedülálló az országban. Pénzes Mihály MSZP frakcióvezető javaslata szerint emlékművet nem a Palotaváros előtti Petőfi parkban, hanem a történelmi helyszínen kellene létrehozni kisebb anyagi ráfordítással és inkább járadékot kellene juttatni az 56-os hősök családjának, valamint rendbe hozni a fehérvári mártírok elhanyagolt sírjait. Dr. Gógl Árpád (Fidesz MPSZ) szerint szégyen lenne a város számára, ha közadakozásból hoznának létre nagyszabású emlékművet. Álláspontja szerint az emlékbizottság hozott egy döntést, amely szerint nagyszabású emlékművet akarnak emelni Fehérváron 56 emlékére a jövőnek, ezt a döntést a Fidesz frakció akceptálja. Ugyancsak egy monumentális – 110 millió forint ráfordítással készülő – emlékmű mellett tette le a voksát Ferenczy Géza (MDF) és Sinka Jenő, a POFOSZ Fejér megyei szervezetének elnöke is.
Az álláspontok távolsága miatt Warvasovszky Tihamér polgármester szünetet rendelt el és a szobájába hívta egyeztetésre a frakcióvezetőket.  

Végül a polgármester a frakciókkal való egyeztetés után úgy döntött, hogy két témában javasolja tárgyalások lefolytatását az emlékbizottságnak: a történelmi helyszínen – az 56-osok terén – vizsgálni meg az emlékmű kialakításának lehetőségét, illetve a Palotavárosban, a Petőfi szobor mellett elhelyezni egy emlékművet egy egységes „szabadság emlékpark” kialakítása mellett.

A közgyűlés 20 igen, 3 nem és 8 tartózkodás mellett fogadta el azt a megállapodás tervezetet, amelyet az SZRI Real Invest Kft. – a Fehér Palota üzemeltetője – köt azokkal a palotavárosi társasházakkal, amelyek lakóinak nyugalmát veszélyeztetheti a Tesco megjelenése az üzletházban. Öt lakossági fórumon dolgozták ki azt a megállapodás tervezetet, amelyet most a közgyűlés is elfogadott: külső szigeteléshez, nyílászáró cseréhez járul hozzá a cég lakásonként 200 ezer forinttal, ekkora részt tesz hozzá a város és az állam is a munkálatok elvégzéséhez. A Fidesz MPSZ frakcióból számos kérdés érkezett a témához, többek között környezetvédelmi és parkolási szempontból is aggályosnak tartották a Tesco megjelenését a Belvárosban, amely várhatóan olyan forgalomnövekedést okoz a Halász utcai csomópontban, amelyet nem bírnak el a Palotaváros közlekedési kapcsolatai. A körzet képviselője, Boldizs Kálmánné kiemelte, addig nem került a megállapodás tervezet a közgyűlés elé, amíg meg nem egyeztek a lakókkal, a Halász utcaiakkal már korábban megegyezett a beruházó, most pedig a Csapó, illetve Rácz utcai társasházak falújításához járul hozzá a cég.

A közgyűlés döntött arról is, hogy a Sóstói Stadion rekonstrukciójának III. üteméhez vesz fel hitelt a város 10 évre, az összegből atlétikai pályát is kialakítanak a Sóstón.