Vita az euró hivatalos helyesírása körül

 Eredménytelenül ért véget az euró helyesírása körül dúló vita újabb fordulója. Négy új tagállam, köztük Magyarország, ragaszkodik hozzá, hogy saját helyesírása szerint írhassa a közös valuta nevét az uniós dokumentumokban. Az Európai Unió alapszerződései elvben minden ország nyelvét hivatalos nyelvnek minősítik, ennek megfelelően az uniós jogszabályokat és a dokumentumok többségét minden nyelvre le is fordítják. A közös valuta neve azonban kivétel: egy 1998-as rendelet szerint az egyetlen elfogadott helyesírás az "euro"...

2004.10.14. 08:27 |

 Eredménytelenül ért véget az euró helyesírása körül dúló vita újabb fordulója. Négy új tagállam, köztük Magyarország, ragaszkodik hozzá, hogy saját helyesírása szerint írhassa a közös valuta nevét az uniós dokumentumokban. 

 Az Európai Unió alapszerződései elvben minden ország nyelvét hivatalos nyelvnek minősítik, ennek megfelelően az uniós jogszabályokat és a dokumentumok többségét minden nyelvre le is fordítják. A közös valuta neve azonban kivétel: egy 1998-as rendelet szerint az egyetlen elfogadott helyesírás az "euro". 
A magyarban azonban az eurót hosszú ó-val kell írni, és hasonló problémái vannak a letteknek, a litvánoknak és a szlovéneknek is. Õk ragaszkodnak a saját helyesírásukhoz, és kilátásba helyezték, hogy október 29-én nem írják alá az uniós alkotmányt, ha ezt nem sikerül megoldani. 

 Egy keddi nagyköveti találkozó eredménytelenül ért véget, de gyengül az újak ellenállása: már csak Magyarország és Litvánia tart ki álláspontja mellett. Kovács László hamarosan levelet ír Bernard Bot holland külügyminiszternek, az uniós tanács soros elnökének, hogy kimozdítsa az ügyet a holtpontról.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.