-
Szrnteste Sárpentelén
Jézus születését a legszebb ünnepünkként tartjuk számon. Székesfehérvár határában, Sárpentelén zajló csodás karácsonyi ünnepségek emlékeit Széchényi Zsigmond aranytollú író és vadász örökítette meg Csordapásztorok című írásában.
2024.12.24. -
Lucától vízkeresztig
A karácsonyi ünnepkör népszokásainak színes, különleges, már-már kimeríthetetlennek tűnő tárházából válogattunk néhány érdekes darabot. A legtöbb hagyomány ma már csak a múzeumokban vagy egy-egy családi örökségként felemlegetett történetben van jelen. Lukács László néprajzkutatót hívtuk segítségül.
2024.12.24. -
Köszönet a mentősöknek
Székesfehérvár közössége nevében mondott köszönetet Mészáros Attila alpolgármester és Östör Annamária egészségügyi, sport- és társadalmi fenntarthatósági tanácsnok az OMSZ Székesfehérvári Mentőállomásán a mentős dolgozóknak, akik az ünnepek alatt megerősített szolgálatban teljesítenek szolgálatot.
2024.12.23. -
A szeretet lángja
A betlehemi Születés Bazilikában őrzött örökmécses lángjából meggyújtott lámpás tüzének segítségével lobbantotta lángra a város adventi koszorújának negyedik gyertyáját dr. Cser-Palkovics András polgármester és Spányi Antal megyéspüspök. Az Alba Regia Vegyeskar csodálatos koncertje alatt egy kis hóesés is vidámságot, örömet csalt az arcokra.
2024.12.22.
Vizes élőhelyek világnapja - érdekes előadásokkal várták a közönséget Sóstón
Első alkalommal került sor a Vizes Élőhelyek Világnapjához kapcsolódó programokra a Sóstó Természetvédelmi Területen. Szombaton az érdeklődők szakemberek előadásait hallgathatták meg a természetvédelem fontosságáról, illetve levetítették a Halhatatlanná vált mulandóság című dokumentumfilmet is.
Február másodika a Vizes Élőhelyek Világnapja, annak emlékére, hogy 1971-ben ezen a napon az iráni Ramsarban írták alá a vizes élőhelyek, elsősorban az ott élő madárvilág védelméért megfogalmazott nemzetközi megállapodást.
Az alapítók között csak 18 ország szerepelt, az egyezményhez az elmúlt három és fél évtized folyamán több mint 130 ország csatlakozott. A csatlakozás feltétele, hogy az adott ország legalább egy, a kritériumoknak megfelelő vizes élőhellyel rendelkezzen. Jelenleg több mint 1200 terület, összesen mintegy 100 millió négyzetkilométere tartozik az egyezmény hatálya alá.
A világnap alkalmából idén először rendeztek programokat a nemrégiben rehabilitált, páratlan élővilággal rendelkező, 218 hektáros Sóstó Természetvédelmi Terület látogatóközpontjában.
Szombaton Kiss Péter, a Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársa tartott előadást a Velence-tavi Madárrezervátumról, majd Kovács Gergely, a Völgy-Híd Természetvédelmi Alapítvány munkatársának előadását hallhatta a közönség "Egy zöldfolyosó mindennapjai – A Császár-víz-völgy" címmel.
Csete Gábor, a Székesfehérvár Városgondnoksága Kft. természetvédelmi referense "Természetvédelem a városhoz kötve" címmel tartott előadást.
Csete Gábor előadásában szólt a Csala melletti ligeterdőről és a Rácvölgyről is, ahol itt-ott megmaradtak a hajdani lösztölgyesek aljnövényzetének hírmondói. Szó volt a Mezőföldhöz kapcsolódó löszhátakról, löszgyepekről, mocsárrétekről és láprétekről is, ez utóbbiak maradványa a Sóstó természetvédelmi terület is vizes élőhelyével.
Az előadást követően vetítették le a Sóstói természetvédelmi terület rehabilitációját dokumentáló Halhatatlanná vált mulandóság című filmet, amely 2016 februárjától kíséri végig a Sóstó rehabilitációjának folyamatát egészen 2018 nyaráig.