-
Fogadóóra a Facebookon
Közlekedést érintő fejlesztésekről, a bővülő buszmenetrendről, a Koronázó tér felújításáról, az uszodáról, a kórház hamarosan elkészülő új épületéről, a Bőrgyár felújításáról és az intermodális központról is kérdezték Székesfehérvár polgármesterét, Cser-Palkovics Andrást keddi Facebookon tartott fogadóóráján.
2024.11.19. -
Újjáalakult a Fehérvári Szenátus
Új tagokkal bővült a Fehérvári Szenátus. A 2024-2029-es önkormányzati ciklusban a polgármester munkáját segítő 11 fős tanácsadó testület kedden tartotta alakuló ülését a Városházán.
2024.11.19. -
Pénteken nyit a Koriliget
Napról napra vastagabb a jég a Zichy ligeti pályán, a nyitásig csak néhány nap van vissza, így szó szerint az utolsó simításokat végzik a Koriligetben.
2024.11.19. -
„Amit kérnek, de mit visznek?”
Folytatódott az idősek életminőségének javítását célzó WellOSyst program. A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központban Németi Kristóf kiberbiztonsági szakértő tartott előadást az idősödő korosztályt érintő kiberfenyegetettségről.
2024.11.19.
Wathay Ferencre, a hős végvári katonára emlékeztek a Prohászka ligetben
A 2013-as Szent István Emlékév keretében Wathay Emléknapot és koszorúzást szervezett a Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület Fehérvár egykori vicekapitányának tiszteletére a Prohászka ligetben. A megemlékezésen felelevenítették, hogy 1601. szeptember 19-én a magyarok ideiglenesen felszabadították a várost a török megszállás alól.
2013.09.19. 15:47 |
A 2013-as Szent István Emlékév keretében Wathay Emléknapot és koszorúzást szervezett a Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület Fehérvár egykori vicekapitányának tiszteletére a Prohászka ligetben. A megemlékezésen felelevenítették, hogy 1601. szeptember 19-én a magyarok ideiglenesen felszabadították a várost a török megszállás alól.
Berdó Gábor, a Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület elnöke elmondta, a múlt tisztelete különösen fontos, hiszen erőt ad jelen nehézségeiben és utat mutat a jövőbe.
Fehérvárt 1543-ban foglalták el a törökök, és végérvényesen csak 1688-ban szabadult fel. A 145 év alatt 1601.szeptember 19-én a város ideiglenesen magyar kézre került. Ebben a rövid időszakban lett Wathay Ferenc Fehérvár vicekapitánya, akinek példamutató emlékét az egyesület folyamatosan ápolja. Vargha Tamás honvédelmi államtitkár a hős életének legfontosabb eseményeit ismertette, amelyből többek között kiderült, hogy a katona több dunántúli végvárban például Győrben, Veszprémben teljesített szolgálatot, mielőtt Fehérvárra került. Egyszer a budai pasa lovai alá került, de szerencsésen túlélte. Fehérvár 1601-es ideiglenes felszabadulása után a Sziget nevű városrész védelméért felelt. 1602-ben, amikor a törökök visszafoglalták a várost, bordatöréssel esett fogságba. Később Isztambulba vitték, ahol több éven keresztül a hírhedt Jedikula börtönében raboskodott. Itt írta meg a szerelmes és vallásos énekeket tartalmazó kódexét, amelyet a saját képeivel díszített.
„Wathay Ferenc emlékét a fehérváriak mind a mai napig őrzik, hiszen az egykori vicekapitány emberségből, bátorságból, hazaszeretetből és hivatástudatból példát mutatott mindenkinek.”- mondta ünnepi beszédében Vargha Tamás Székesfehérvár országgyűlési képviselője, honvédelmi államtitkár.
A Prohászka ligetben lévő Wathay Ferenc szobornál a tisztelet koszorúját helyezte el többek között Vargha Tamás honvédelmi államtitkár és Róth Péter alpolgármester, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnoksága, és Wathay Ferenc szülőfalujának, Vág községnek az önkormányzata. Az emléknap délután a Helyőrségi Klub különtermében történelmi előadással, a Hungarikum együttessel és Kátai Zoltán énekmondó műsorával folytatódott. A program késő délután állófogadással és baráti beszélgetéssel zárult.