-
Látogatás a DigiSuliban
Nagyságrendileg 80 ezer dollárral támogatta a DigiSuli segítő szándékát a Cosmopolitan Lions Club: a fehérvári iskola 2022 óta közel 30 ukrán gyermek oktatását vállalja ingyenesen. Szerdán az intézménybe érkezett Fabrício Oliveira, a Lions Clubok Nemzetközi Szövetségének elnöke, akit Székesfehérvár nevében Lehrner Zsolt alpolgármester köszöntött.
2025.04.02. -
Feloldják a látogatási tilalmat
2025. április 03-tól megszűnik a korábban elrendelt látogatási tilalom a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban. A hatósági intézkedés a vármegye területén működő valamennyi fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményére vonatkozik.
2025.04.02. -
Hogyan kezeljük az autizmust?
Kis-Jakab Éva gyógypedagógus volt a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház vendége. Az autizmus világnapjához kapcsolódva a spektrum zavaros gyerekek beilleszkedéséről és az autizmus alapfogalmairól beszélt az érdeklődőknek.
2025.04.03. -
Fókuszban a fiatalok
Szakmai napra várták a Székesfehérvári Diáktanács tagjait a Városháza dísztermébe. A fiatalok többek között hallhattak a generációk közötti különbségek mibenlétéről, és a városi továbbtanulási lehetőségekről is tájékozódhattak.
2025.04.03.
WellOSyst címmel indult program az idősek jól-létéért Székesfehérváron

A gyorsan fejlődő digitalizáció, a globalizáció és az elöregedő társadalmak új kihívások elé állítják a nyugdíj előtt álló, illetve a már nyugdíjas embereket a munka és a társadalom világában. Ezt felismerve indították el a WellOSyst programot, melynek célja, hogy javítsák az idősek életminőségét és foglalkoztatását az 55 év feletti munkavállalók, nyugdíjasok, egyetemi hallgatók, oktatók, munkaadók és önkormányzati döntéshozók bevonásával, továbbá fejlesszék és fenntarthatóvá tegyék az idősügyi szervezeteket. Emellett erősíteni szeretnék az idősödő emberek alkalmazkodóképességét azzal, hogy felkészítik őket a jövő kihívásaira, valamint a kompetenciák fejlesztése révén elősegítik az idősek foglalkoztathatóságot, társadalmi bevonódását és egyéni jól-létét.
A projektet a Civil Centrum Közhasznú Alapítvány és a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdaságelemzési és Közpolitikai Kutatóközpont közösen valósítja meg Székesfehérváron, az Alcoa Alapítvány 25 ezer dolláros támogatásának köszönhetően. A támogatást jelképesen a BCE Székesfehérvári Campusán rendezett projektnyitó eseményen adták át.
A programban az alábbi tevékenységeket valósítják meg:
- Felméréseket végeznek a szakértők, a civil szervezetek, a munkáltatók és az érintettek körében.
- Képességfejlesztést és szervezetfejlesztést valósítanak meg az idősügyi szervezetek tagjai és vezetői körében.
- Programsorozatot szerveznek, melynek nyitó csütörtöki nyitó eseményén az idősek mentális és fizikai egészségével foglalkoztak.
- A következő találkozók témái:
- Generációk együttműködése – helyi hősök, példaképek
- A „szendvicsgeneráció” kihívásai – gyermekek nevelése, idősek gondozása. Dolgozó nyugdíjas a családban.
- Az idősek jogai, védelme és jól-léte a digitalizáció korában.
- Felkészülés az időskorra – az állam, az önkormányzat, a munkáltatók és az egyén feladata és felelőssége
- Nyugdíjasok foglalkoztatása – a munkáltatók és a munkavállalók kihívásai
- Találkozókat szerveznek a Budapesti Corvinus Egyetemen a fiatal hallgatók, az oktatók és idősek számára, ahol az érintettek tartanak rövid előadásokat.
- Műhelymunkákat tartanak a civil szervezeteknek, melyeken szervezeti segítséget, szakmai fejlesztéseket nyújtanak számukra.
- A program eredményeként szolgáltatásfejlesztési javaslatot állítanak össze az idősek, a civil szervezetek, az önkormányzat, a munkáltatók, intézmények és más szakmai szervezetek együttműködésével.
- Az eredményeket széleskörben elérhetővé teszik a székesfehérvári, illetve országos konferenciákon, valamint online módon is.
A BCE Kutatóközpontja és a CICE több éve dolgozik már együtt, a közös kreatív munka újabb lépése a WellOSyst projekt. Az idősügy globálisan az egyik legfontosabb és a legnagyobb kihívást jelentős társadalmi ügy.
Székesfehérváron helyben igyekeznek kezelni a helyzetet, ebben az Önkormányzat és a vállalati szféra is aktív, kreatív közreműködő – mondta a projektnyitón Dr. Rosta Miklós egyetemi docens.
Az idősügy életminőségének javítása, fejlesztése és az időseket tömörítő szervezetek fenntarthatóságának az erősítése valóban fontos, égető ügy. Ez a WellOSyst küldetése. – fogalmazott Farnady Judit projektvezető. Azt várják, hogy bizonyítható társadalmi haszna lesz az összefogásnak. A rendszert úgy szeretnék felépíteni, hogy az adaptálható legyen más települések, szervezetek számára is.
Kiss Szabolcs, az Alcoa Hungary Kft. ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy vállalatuk számára fontos a társadalmi szerepvállalás erősítése. A több mint 70 éves Alcoa Alapítvány számára irányadó, hogy visszaadjon valamit azoknak a közösségeknek, ahol a vállalatcsoport működik. Anyagilag jellemzően három fő területet, a fenntarthatóságot, a környezetvédelmet és az oktatást támogatják. Fontos, hogy egy közösség minden tagja egyenlő esélyt kapjon a tanuláshoz, az önképzéshez. Ebbe a folyamatba abszolút beleillik a WellOSyst program.
A projektnyitón előadást tartott Zentai Zsolt tanácsadó, az Önkormányzat idősügyi szakértője. Bemutatta azokat a programokat, lehetőségeket, melyeket a város biztosít az idősek számára. Rámutatott arra, hogy az egyén mit tesz a közösségért és a közösség mit tesz az egyénekért.