-
A locsolkodás napja
A naphoz kötődő népszokás a locsolkodás, ezért néhol vízbevető hétfő néven is ismerték ezt a napot. Egykor vidéken a lányokat a kúthoz, vályúhoz vitték, és vödörrel leöntötték, de a népszokás ma is, városi környezetben is tovább él. Eredetére nézve termékenységvarázsló célzatú, illetve a víz tisztító hatására is utal.
2025.04.21. -
Nibelung-lakópark a színházban
Bemutatták a székesfehérvári Vörösmarty Színházban a Nibelung-lakóparkot, melyet Szikora János rendezett. Térey János teljes drámaciklusa először került színpadra kőszínházi keretek között. A főbb szerepeket Gáspár Sándor, Trokán Péter, Sághy Tamás, Ballér Bianka, Sarádi Zsolt, Decsi Edit és Ladányi Júlia alakítja.
2025.04.21. -
A legszebb száz magyar vers
Irodalom-kultúra barátok gyűltek össze a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központban, ugyanis többalkalmas Versklub indult városunkban.
2025.04.21. -
Királykúti esték
Folytatódott a Királykúti esték, a Vörösmarty Társaság és a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ közös rendezvénye. Bakonyi István vendége ezúttal Cseszárik László színész, utcazenész.
2025.04.18.
X. Színházi Olimpia Székesfehérváron - kötéltánc a Fő utcán, királydráma a színházban

A Fővárosi Nagycirkusz látványos performanszával indultak a X. Színházi Olimpia székesfehérvári programjai.
Az Átmentem című produkció során egy mobilszerkezetre szerelt drótkötélen sétált és táncolt a Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia növendéke, Usakova Anna, majd a 10. Nemzetközi Színházi Olimpia jelképét, egy maszkot adott át dr. Szikora Jánosnak. A görög tragédiák tradicionális színházi maszkját az olimpiák megálmodója, a rendezőóriás, Theodórosz Terzopulosz ajándékozta a Nemzeti Színháznak. Az Átmentem-performansz egyúttal emléket állított annak a szenzációs produkciónak, amikor a maszkot ifj. Simet László artista 40 méterrel a Duna fölött vitte át egyik partról a másikra egy 280 méteres drótkötélen egyensúlyozva április 15-én.

Dr. Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója a nyitott városkaput ábrázoló fehérvári címer és a Színház között vont párhuzamot: "kinyitottuk a kapukat, kinyitottuk a lelkünket, és azt szeretnénk, hogy az emberek jöjjenek be és lássák mindazt, amivel itt megajándékozni tudjuk őket. ... Nekünk az a feladatunk, hogy bekopogtassunk az emberek becsukott lelkének kapuin, hogy azok is kinyíljanak."
A város nevében Lehrner Zsolt alpolgármester köszöntötte a megjelenteket, aki beszédében az este főszereplőit, a zágrábi Gavella Színház társulatát méltatta: "a Gavella egy fogalom a horvát színházi életben, a minőség és az expresszív színházi nyelv szinonímája."
A Királyok városába egy királydrámával érkezett a horvát társulat, Shakespeare III. Richárdját láthatta a közönség horvát nyelven magyar felirattal kísérve. Az előadást éveken keresztül nagy sikerrel játszotta a zágrábi társulat, de már több mint három éve nem láthatta a közönség. Mint a társulat tagjai elmondták, a fehérvári bemutató után szeretnék ismét műsorra tűzni Horvátországban is.
A Színházi Olimpia keretében szombaton a a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház társulatának előadásában láthatja Pirandello IV. Henrik című drámáját a fehérvári közönség.