Zárszámadás, zajrendelet, állattartás - ülésezett a város képviselőtestülete

 Csütörtökön reggel nyolc órától tartotta soros közgyűlését Székesfehérvár MJV Önkormányzata. A testület elfogadta a tavalyi évről szóló zárszámadást, megalkották a zajvédelemről szóló helyi rendeletet, módosították az állattartási rendeletet és meghatározták a szeptemberben induló általános iskolai első osztályok számát. A képviselők arról is döntöttek, hogy a Pannon Egyetemmel együttműködési megállapodást köt a város.
2012.04.26. 09:30 |
Csütörtökön reggel nyolc órától tartotta soros közgyűlését Székesfehérvár MJV Önkormányzata. A testület elfogadta a tavalyi évről szóló zárszámadást, megalkották a zajvédelemről szóló helyi rendeletet, módosították az állattartási rendeletet és meghatározták a szeptemberben induló általános iskolai első osztályok számát. A képviselők arról is döntöttek, hogy a Pannon Egyetemmel együttműködési megállapodást köt a város.
 Megalkotta a testület a zajvédelem helyi szabályozásáról szóló önkormányzati rendeletet. Az új rendelet részletesen foglalkozik a magánszemélyek háztartási igényeit kielégítő építési, bontási tevékenységek, valamint a kertépítéssel és zöldfelület-fenntartással kapcsolatos tevékenységek végzésére vonatkozó szabályok meghatározásával. A rendelet foglalkozik továbbá a vendéglátó egységek épületen kívül elhelyezett hangosító berendezéseinek üzemeltetésével. Ez összhangban van az üzletek éjszakai nyitva tartásának rendjéről szóló önkormányzati rendelettel. A zajvédelemmel foglalkozó kormányrendelet nem terjed ki a közterületi rendezvényekre, hangosításokra, ezért ennek szabályozását a helyi rendeletben kellett szabályozni. A napi egy óra időtartamot meg nem haladó közterületi rendezvényt a polgármester által kiállított igazolás birtokában, az egy óránál hosszabb közterületi rendezvényt zajkibocsátási engedély megléte esetén lehet lebonyolítani.
 
 Kisebb vita volt az állattartás helyi szabályairól szóló önkormányzati rendelet módosításánál. A korábbi állattartási rendelet megalkotása óta eltelt időszakban jelentősen átalakultak a társadalmi viszonyok, megváltozott a székesfehérvári lakók életmódja – olvasható az új rendelet előterjesztésében. A mezőgazdasággal, állattartással foglalkozók száma csökkent, ugyanakkor nőtt az emberek igénye a tiszta levegőre, az egészséges környezetre.
 Az állattartási övezetek újragondolása során figyelembe vették azokat a jelzéseket, amelyek a jogszabályi előkészítés alatt érkeztek illetve figyelembe vették a Polgármesteri Hivatal hatósági ügyintézés során szerzett sokévi tapasztalatait. Az állattartó övezeteket és az övezetekben kialakított állattartási szabályokat az állattartók számára könnyen áttekinthető módon határozták meg, ezért két állattartási övezetet alakítottak ki Székesfehérváron és konkrét darabszámok megjelölésével határozták meg a tartható állatok mennyiségét.
 Az I. számú állattartási övezet kialakítását a helyi építési szabályok határozzák meg aszerint, hogy a város mely részein nem építhetőek melléképületek, így az I. számú övezetben csak kedvtelésből tartott állatok tartását engedélyezik. Ez az övezet a belváros és annak tágabb környezetét, a nagyvárosi és kisvárosi lakóterületeket, a központi vegyes és településközponti vegyes területeket, a kereskedelmi, szolgáltató és gazdasági területeket jelentik.
 A II. számú övezet gyakorlatilag a kertvárosi lakóterületeket foglalja magában, ahol az elmúlt évek hatósági eljárásainak tapasztalatai alapján a kishaszonállatok közül csak vegyes baromfi, nyúl és galambtartás engedélyezése indokolt, mivel az elmúlt években a város szinte minden területén adódtak problémák a sertéstartásból.
 Dr. Bóka Viktor jegyző a napirend tárgyalásakor felhívta a figyelmet, hogy 1992-ben készült a város állattartási rendelete, mely rendkívül elavult. A hatósági eljárások mintegy kilencven százaléka a kutyatartásra vonatkozik és nem a haszonállatok tartására. Felhívta a figyelmet arra is, hogy indokolt esetben felmentés adható a rendelet alól: a Polgármesteri Hivatal szakemberei a helyszínen ellenőrzik, hogy a megfelelő körülmények megvannak-e a haszonállat tartásához. Kiemelte, hogy a jelenlegi ólak a „természetes elhasználódásig” használhatók továbbra is sertéstartásra. Felhívta továbbá arra is a figyelmet, hogy a szomszéd bejelentése nyomán nem automatikusan szüntetik meg az állattartást, hanem a Polgármesteri Hivatal szakemberei helyszíni szemlén ellenőrzik, hogy megfelelőek-e az állattartási körülmények.
 
 Cser-Palkovics András polgármester a nyílt ülés után a tervezett kötvénykibocsátással kapcsolatban elmondta, hogy a város adósságállománya 2010 óta csökken. Kiemelte, hogy a korábban felvett hitelek fizetési ütemezése néhány év alatt óriási terhet jelent a városnak, éppen ezért érdemes megnézni, hogy a bankok milyen ajánlatokat tesznek a jelenlegi kötvények kiváltására. A régi kötvényeket kiváltva pedig továbbra sem más a cél, mint, hogy a régi adósságállomány tovább csökkenjan. Megvizsgáljuk azokat a konstrukciókat, amiket a pénzintézetek adnak. Sokkal konszolidáltabb, kezelhetőbb lehet az adósságállománya a városnak. A beérkező ajánlatokat megvizsgáljuk és a közgyűlés hoz majd döntést arról, hogy élünk-e a kiváltás lehetőségével. Egy biztos, hogy nem nőhet a város hitelállománya, azt minimum szinten kell tartani, de inkább csökkenteni.
 
 A testület döntött a 2012/2013-as tanévben induló általános iskolai első évfolyamos osztályok számáról is. A székesfehérvári óvodák nyilvántartása alapján 1281 fő a tanköteles gyermek száma 2012-ben. A székesfehérvári általános iskolákba a beíratás 2012. április 2-án és 3-án megtörtént, melynek során 1066 leendő elsős gyermeket regisztráltak az önkormányzati fenntartású általános iskolák, közülük 103 nem székesfehérvári lakóhelyű gyermek. Nem önkormányzati iskolába 97 gyermek kérte felvételét. Az indítandó osztályok száma összesen 46 lesz szeptembertől számított létszám átlaga: 24,86.

 
 Együttműködést köt a Pannon Egyetemmel Székesfehérvár Önkormányzata. Az egyetem még márciusában kereste meg, önkormányzatot és az önkormányzat által fenntartott középfokú oktatási intézmények igazgatóit, valamint a székesfehérvári cégek vezetőit annak érdekében, hogy a felsőoktatási intézmény székesfehérvári képzési helyszínen szakmai, szakértői háttérrel, felsőfokú műszaki képzés biztosításával tudja segíteni a város gazdasági életét. A tárgyalások során az egyetem rektora azzal a kéréssel fordult az önkormányzathoz, hogy együttműködési megállapodás kerüljön aláírásra a két fél között. Az együttműködés abból indul ki, hogy a székesfehérvári cégek elvárásainak megfelelő magasan képzett munkavállalók biztosítása összhangban legyen a városi egyetemi szolgáltatások megújításával, bővítésével és elérhetővé tételével.
 

Közélet

  1. dr. Mihályi Gyula elismerése

    Polgármesteri Elismerő Emlékérmet vett át csütörtökön a Városházán dr. Mihályi Gyula szülész-nőgyógyász, klinikai onkológus. A gyógyító tevékenység mellett a város közösségi életében végzett kiemelkedő szerepvállalásáért is köszönetet mondott Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András és Östör Annamária egészségügyi, sport- és társadalmi fenntarthatósági tanácsnok.

    2024.11.08.
  2. Egészséges városok képviselői Fehérváron

    Székesfehérváron tartja éves rendes közgyűlését és 36. szimpóziumát az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesülete. A tanácskozás célja az aktuális helyzetjelentés, a jövőbeni feladatok megtárgyalása, valamint a jógyakorlatok bemutatása, átadása a csatlakozott városok körében. Székesfehérvár sokaknak jelent példát, tapasztalatot és tanulnivalót – hangzott el a konferencia nyitó sajtótájékoztatóján.

    2024.11.07.
  3. Átadták a Tamfarm Kft. új telephelyét

    Új telephelyet alakított ki a Tamfarm Mezőgazdasági Szolgáltató Kft. Zámoly határában. Az 1,6 milliárd forint értékű beruházást ünnepélyes keretek között avatták fel.

    2024.11.07.
  4. Az egészség társadalmi kérdés

    Az egészséges életmódról, ennek érdekében elvégezhető feladatokról, jó gyakorlatokról tartanak szimpóziumot Székesfehérváron. A két napos programot az Egészséges Városok Kárpát Medencei Egyesülete szervezi.

    2024.11.07.