-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Zenefűvészet - új kiállítás a Fekete Sas Patikamúzeumban
Új területre kalauzolja el Kopiás Gabriella művésztanár Zenefűvészet elnevezésű, botanikai témájú illusztrációkból rendezett kiállítása a látogatókat. A botanikai festészet a növények ábrázolásával, textúrájával, formájával és színeivel foglalkozik, élethű természet ábrázolásról szól. Az alkotó képeit bemutató tárlatot a székesfehérvári Szent István Király Múzeum Fekete Sas Patikamúzeumában tekinthetik meg az érdeklődők.
A különleges kiállítást L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója nyitotta meg, aki a művészeti ág tudományos oldalát emelte ki köszöntőjében.
"Nagyon régi képzőművészeti világba illeszkedik bele ez az úgynevezett botanikus festészet, amely sokáig elsősorban illusztrációs, mondhatni tudományos célokat szolgált, hiszen a botanikusok által föltárt, tudományosan leírt növényeket kellett ábrázolni nagyon részletgazdagon és ez egy olyan szintre fejlődött, hogy esztétikai értelemben önértékkel bír, nagyon szép alkotások jönnek létre."
„A botanikus festészet azért szólít meg, mert a növényeket, a teremtett világot tanulmányozva magunk is részt vehetünk egy teremtő, alkotó folyamatban: amikor ráhangolódunk a virágok finom kis rezdüléseire talán csendesebbek, szerényebbek és ünnepélyesebbek leszünk; csodálni kezdjük a virágok tulajdonságait, gyógyító hatását, illatát, miközben művészként új, egyedi fényben tüntethetjük fel őket.” – vallja Kopiás Gabriella.