Zéró tolerancia a környzetkárosító bűnözőkkel szemben

 Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter és Dr. Bencze József országos rendőrfőkapitány együttműködési megállapodást írtak alá. Az együttműködés különösen az engedély nélküli hulladéklerakók feltárásában, azok létrejöttének megakadályozásában és a hulladékgazdálkodással foglalkozó gazdasági társaságok ellenőrzésében hozhat jelentős eredményeket. Felderíthetőbbé és könnyebben szankcionálhatóbbá válik a védett természeti területeken járművel történő engedély nélküli közlekedés is, valamint a természeti területeken engedély nélkül folytatott technikai és egyéb sporttevékenység.
2007.10.01. 19:14 |
Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter és Dr. Bencze József országos rendőrfőkapitány együttműködési megállapodást írtak alá. A hatékonyabb közös fellépést lehetővé tevő dokumentum alapján a jövőben jelentősen csökkenthető a környezetszennyezéssel kapcsolatos bűncselekmények száma. A miniszter hangsúlyozta, hogy együttes, határozott fellépéssel könnyebben megakadályozható az illegális hulladéklerakók létrejötte.





A megállapodás létrejöttével még hatékonyabbá válik több száz környezeti érdekeket sértő bűncselekmény megelőzése, felderítése. Az együttműködés alapján a jövőben az intézmények közösen lépnek fel a természeti területek és értékek megóvásában, azokat károsító vagy veszélyeztető jogellenes cselekmények hatékony felderítésében és megelőzésében, valamint a régészeti örökség védelme érdekében is. Az együttműködésben mindkét fél kötelezettségeket vállal a környezeti káresetek hatékony megelőzésére és felszámolására, különös tekintettel az illegális tevékenységek (veszélyes és nem veszélyes hulladékok illegális elhelyezése, tárolása, szállítása, vizek szennyezése, stb.) következtében bekövetkező környezetszennyezések elhárítására.

A megállapodás értelmében a rendőrség és környezetvédelmi szervek az egymás hatáskörébe tartozó eseményekről folyamatosan és haladéktalanul tájékoztatják egymást. A környezetvédelmi tárca tájékoztatást ad a kiemelten védendő környezeti elemekről, a védett természeti értékekről, az azokat veszélyeztető cselekményekről és jelenségekről, biztosítja a bűnügyek felderítéséhez szükséges adatbázisaihoz való hozzáférést, például a hulladék/veszélyes hulladéklerakók jegyzékét betekintést biztosít a szakterületi hatóságok által kiadott engedélyek számítógépes nyilvántartásához a rendőrség konkrét ügyekben eljáró tagjai számára. Az intézmények megfelelő, naprakész szakmai ismeretek érdekében közös területeket érintő témájú konferenciákon, munkaértekezleteken és tanfolyamokon biztosítják egymás szakembereinek képzését.

Az együttműködés különösen az engedély nélküli hulladéklerakók feltárásában, azok létrejöttének megakadályozásában és a hulladékgazdálkodással foglalkozó gazdasági társaságok ellenőrzésében hozhat jelentős eredményeket. Felderíthetőbbé és könnyebben szankcionálhatóbbá válik a védett természeti területeken járművel történő engedély nélküli közlekedés is, valamint a természeti területeken engedély nélkül folytatott technikai és egyéb sporttevékenység. Az együttműködés alkalmat ad továbbá a Veszélyeztetett Növény és Állatfajok Kereskedelméről Szóló Washingtoni Egyezmény (CITES) hatálya alá tartozó fajok egyedeinek fokozott védelmére is.

A megállapodás részeként a megerősített Természetvédelmi Õrszolgálat és a rendőrség közbiztonsági szakterületének közös fellépése, a közös járőr- és akciószolgálatok fokozzák a természetvédelmi őrzés eredményességét, a bűnügyi szakterülettel való együttműködés pedig a természetkárosító bűncselekmények felderítésének eredményességét javítja jelentősen.