Zöld akció a hátrahagyott növényvédőszerek begyűjtésére 

 Huszonötmillió forintos kerettel akciót indít a zöldtárca az országban fellelhető úgynevezett történelmi növényvédőszer-hulladékok begyűjtésére. A tisztázatlan tulajdonviszonyú, lejárt szavatosságú, illetve a forgalomból már korábban kivont növényvédőszerek károsak lehetnek, illetve kockázatot jelenthetnek az egészségre és a környezetre is. A tárca azt a mintegy 300 tonna veszélyes hulladéknak számító peszticidet igyekszik begyűjteni és ártalmatlanítani, amelyekről az elmúlt évtizedekben gazdáik hanyagságból nem gondoskodtak, és most többnyire elhagyott raktárakban vegyszeres hordókban állnak.
2005.07.09. 10:25 |

 Huszonötmillió forintos kerettel akciót indít a zöldtárca az országban fellelhető úgynevezett történelmi növényvédőszer-hulladékok begyűjtésére. A tisztázatlan tulajdonviszonyú, lejárt szavatosságú, illetve a forgalomból már korábban kivont növényvédőszerek károsak lehetnek, illetve kockázatot jelenthetnek az egészségre és a környezetre is. 

 A mezőgazdaságban sikerrel alkalmazzák a különböző műtrágyákat és növényvédőszereket. Sajnos ezek nagyrészt veszélyes anyagok, melyek a káros vízszennyezők számát szaporítják. A műtrágyák termésfokozó hatása pozitív, de ha a szükségesnél nagyobb mennyiségben alkalmazzák, a vizek és a talaj szennyezését, savanyodását, a vizek nitrátosodását okozzák. A különböző gyomirtó- és rovarirtószerek feldúsúlhatnak a táplálékláncban, veszélyes hatásuk sokszor csak évek múltán jelentkezik, mert lebomlásuk lassú (ilyenek például a klórozott szénhidrogének).




 

 

 

 

 

 


 

 Lejárt szavatosságú növényvédőszerek begyűjtésére indít az ősszel akciót a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) - jelentette be Hornyák Margit, a tárca főosztályvezetője csütörtöki sajtótájékoztatóján. Elmondta: a tárca egy közbeszerzésen kiválasztott cégen keresztül azt a mintegy 300 tonna veszélyes hulladéknak számító peszticidet igyekszik begyűjteni és ártalmatlanítani, amelyekről az elmúlt évtizedekben gazdáik hanyagságból nem gondoskodtak, és most többnyire elhagyott raktárakban vegyszeres hordókban állnak. 

 "A KVM 25 millió forintos keretösszegű akciója abból áll majd, hogy pár hónapig a hátrahagyott növényvédő-szereket tulajdonosaik ingyen szolgáltathatják be ártalmatlanításra, és a moratórium alatt az egyébként milliós nagyságrendű szankciók nem lesznek érvényben" - közölte a főosztályvezető. Az akció után azonban a szokásosnál szigorúbban lépnek fel a hatóságok a környezetre veszélyt jelentő szereket illegálisan tárolók ellen. 

Hároméves akciósorozat indul 

 A főosztályvezető megjegyezte, hogy a hulladékok felszámolási költsége 70-80 millió forintot tehet ki, így az őszi akció - ami Pest és Bács-Kiskun megyében indul - csak egy vélhetően hároméves akciósorozat első lépése. 

 A szaktárca felmérése szerint a becsült peszticidhulladékból 60-80 tonna különösen veszélyes, úgynevezett perzisztens szerves szennyező hatóanyagot tartalmaz, illetve azonosíthatatlan eredetű. Tavasszal ilyen anyag okozta 169 darumadár pusztulását Békés megyében. 
Hornyák Margit kiemelte, hogy az ugyancsak veszélyes hulladéknak számító növényvédőszer-csomagolások ártalmatlanítása területén Magyarország ugyanakkor európai uniós szinten kimagaslóan teljesít, mivel a szennyezett csomagolások 45 százalékát tavaly ártalmatlanították. Az idén a jogszabályok szerint 54 százalékot kell visszagyűjteniük a gyártónak ésaz importőrnek. 

 A gyártók koordináló szervezetbe tömörülve 2003 óta gyűjtik be a növényvédőszer-csomagolásokat úgy, hogy az induló évben az addig felhalmozódott 600 tonnányi történelmi hulladékot is ártalmatlanították.