Zöld jelzés Bulgária és Románia 2007-es csatlakozásának

 Ha minden jól megy, 2007 elején csatlakozhat az EU-hoz Románia és Bulgária az Európai Bizottság szerdán kiadott jelentése szerint. Bulgáriával gyakorlatilag már lezárultak a tárgyalások, Romániának még néhány fejezet hátra van. Mindkét országnak a gyenge bírósági és közigazgatási rendszert kell megerősítenie a bővítési biztos szerint. 

2004.10.07. 06:39 |

 Ha minden jól megy, 2007 elején csatlakozhat az EU-hoz Románia és Bulgária az Európai Bizottság szerdán kiadott jelentése szerint. Bulgáriával gyakorlatilag már lezárultak a tárgyalások, Romániának még néhány fejezet hátra van. Mindkét országnak a gyenge bírósági és közigazgatási rendszert kell megerősítenie a bővítési biztos szerint. 

 Az Európai Bizottság szerdán támogatásáról biztosította Románia és Bulgária tervezett uniós csatlakozását, azzal a feltétellel, hogy a reformok mindkét országban megfelelő ütemben haladnak tovább.

 Brüsszeli ülésén a bizottság elfogadta az erre vonatkozó jelentést, megnyitva az utat a két ország csatlakozásához 2007 legelején. Az úgynevezett stratégiai dokumentumot még az EU állam- és kormányfőinek is jóvá kell hagyniuk decemberi csúcstalálkozójukon.

Biztonsági záradék

 A brüsszeli jelentés egyebek között kimondja: a bizottság ez év végégi be akarja fejezni a csatlakozási tárgyalásokat Romániával és Bulgáriával - a tárgyalások Bulgáriával már gyakorlatilag befejeződtek -, így 2007-ben csatlakozhatnak az EU-hoz, ha végrehajtják az előirányzott reformokat.

 A jelentés ugyanakkor tartalmaz egy biztonsági záradékot, amely szerint a két ország csatlakozása egy évvel későbbre halasztható, ha megtorpanna a gazdasági és a közigazgatási reformok végrehajtása.

 A legfontosabb lépések, amelyeket a bővítési bizottság sürget, a gyenge bírósági és közigazgatási rendszer megerősítése, az integráció jegyében született jogszabályok átültetése a gyakorlatba és a korrupció elleni harc fokozása.

 A bizottság emellett kiemelte az etnikai kisebbségek jogainak garantálását, a szexturizmus és nőkereskedelem elleni harc fontosságát, a sajtó szabadságának garantálását, az élelmiszerek biztonságának és a higiéniai előírásoknak a betartását, továbbá a környezetszennyezések elleni fellépést.

Megállja e helyét a Román gazdaság?

 A dokumentum rámutat, hogy Románia továbbra is a leánykereskedelem jelentős kiinduló, tranzit- és célországa. A leánykereskedők főleg nyugati országokban szexuális kizsákmányolásnak teszik ki a fiatal asszonyokat és lányokat, véli a jelentés, amely súlyos problémaként említi a korrupciót is

 A dokumentum viszont elismeri, hogy Románia a csatlakozás idejére minden bizonnyal képes lesz megállni a helyét az unió belső piacára jellemző versenyhelyzetben.

 A bizottsági jelentés egyértelművé teszi, hogy Bulgária már előrébb tart a reformokkal, mint Románia, ám Brüsszel azt szeretné, ha a két ország jövőre együtt írná alá a csatlakozási szerződést, és egyszerre csatlakozna.

Együtt jó a csatlakozás

 A csoportos felvétel kilátásba helyezésével egyúttal a bizottság valószínűsíthetően lehetőséget kíván adni Horvátországnak is arra, hogy felkészülését felgyorsítva megpróbálja utolérni a következő belépési körbe kerülőket.

 Horvátországnak júniusban tagjelölt státust adtak, és a bizottság szerdán azt javasolta, hogy Horvátországgal jövőre kezdődjenek meg a csatlakozási tárgyalások.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.