Az 1944-1945. év magyar hadieseményeit elemző konferenciasorozat kezdődik

„80 éve történt” címmel konferenciasorozatot indít a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Vármegyei Levéltára, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület, valamint a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség az 1944-1945. év magyar hadieseményeiről. A sort szeptember 25-én az ezeréves határt védő harcokkal kapcsolatos előadások nyitják meg Székesfehérváron.
2024.09.24. 15:46 |
Az 1944-1945. év magyar hadieseményeit elemző konferenciasorozat kezdődik

„1940-1944. Harcok az ezeréves határ védelmében” – ezt a címet viseli a sorozat első, nyitókonferenciája, amelynek a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Vármegyei Levéltára ad otthont.

A szeptember 25-én, szerdán 10 órakor kezdődő rendezvény levezető elnöki tisztét dr. Czetz Balázs, az MNL gyűjteményi főigazgató-helyettese látja el.

A konferencián többek között előadás hangzik el Magyarország 1939 és 1944 közötti helyzetéről (Prof. dr. Szakály Sándor, VERITAS főigazgató), szó lesz az ezeréves határ megtartásáért folytatott harcokról (dr. Szabó József János hadtörténész) és a keleti hadszíntéren található hadisírokról (dr. Bíró Andor hadtörténész).

A tordai csatáról, amelynek során a magyar honvédek több mint egy hónapig feltartóztatták a szovjet-román csapatokat, dr. Ravasz István hadtörténész tart előadást, az ebben a csatában részt vett, később Székesfehérváron élt Hollósy-Kuthy László életét pedig – akit a csata közben altábornaggyá léptettek elő – Bödő István, a MNL Fejér Vármegyei Levéltárának igazgatója elemzi.

A Fejér Vármegyei Levéltárban (Székesfehérvár, Szent István tér 2-3.) szerdán 10 órakor kezdődő konferencia fővédnöke Vargha Tamás miniszterhelyettes, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, védnöke pedig dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere.

A sorozat októberben Debrecenben, decemberben Budapesten folytatódik, 2025 márciusában pedig a székesfehérvári Városháza Díszterme ad otthont a dunántúli hadműveletekről szóló konferenciának. A sort egy szombathelyi rendezvényt zárja, ahol a második világháború végének eseményeit elemzik majd a történészek.