-
Katyń áldozatai
Április 13-án van a Katyńi Áldozatok Emléknapja. Székesfehérváron hagyományosan a Jávor Ottó téren tartott méltó megemlékezést a Székesfehérvári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat Lengyelország ma is fájó nemzeti tragédiája kapcsán, a lengyel és a magyar nép barátságának, összetartásának jegyében.
2025.04.11. -
Kerülővel jut csak be a kórházba
Lezárják április 12-én, szombaton, a Szent György Kórház Hunyadi utca felőli Gombaporta bejáratát, munkavégzés miatt. Ebben az időszakban, kerülőúton, a függőfolyosó alatti hátsó lépcsőházi bejáraton keresztül tudnak majd bejutnai a betegek és a hozzátartozók.
2025.04.11. -
Közgyűlési összefoglaló
Nincs döntés a Vörösmarty Színház következő igazgatójának személyéről. Székesfehérvár pénteki közgyűlése eredménytelennek nyilvánította a pályázati kiírást.
2025.04.11. -
Miyawaki-erdő a Palotavárosban
Japán minta alapján tervezett Miyawaki-erdőt telepítettek a Palotavárosi tavaknál. A különleges eljárással ültetett csemeték érdekessége, hogy mivel kis területen sorakoznak egymás mellett, versenybe kezdenek azért, hogy minél gyorsabban, minél magasabbra nőjenek.
2025.04.11.
A biztonságos szórakozóhelyekről volt szó a kihelyezett osztályfőnöki órán

Székesfehérváron idén alakult meg a Székesfehérvári Zenés Szórakozóhelyek Egyesülete, amely a rendőrséggel és a katasztrófavédelemmel együttműködve biztonságos, drogmentes szórakozást kíván nyújtani a jövőben a város és a környék fiataljainak.


A tájékoztatón Cser-Palkovics András polgármester elmondta, a fiatalok közül sokan vetettétek fel, hogy szeretnének minél több olyan szórakozóhelyet a városban, ahol biztonságosan lehet bulizni.
"Egy fiatal úgy is jól érezheti magát, ha maga és a társa biztonságban van és vannak dolgok, amiket érdemes elkerülnie. A legfontosabb, hogy magatokra és egymásra is vigyázzatok, mindenki érjen haza biztonságban!" - emelte ki Cser-Palkovics András, aki hozzátette, hogy a cél egy fiatalos város, ahol a fiatalok jól és otthon érzik magukat, ehhez hozzátartoznak a bulik, de a biztonságos szórakozóhelyek is.
Kovács Antal, a FEZEN Fesztivál, a FEZEN Klub és a Petőfi Kultúrtanszék főszervezője, az egyesület ötletgazdája az általuk kidolgozott minősítési rendszerről és az egyesület célkitűzéseiről is szólt, ami azt segíti elő, hogy a szülők is szívesebben engedjék el szórakozni gyermekeiket.
Elmondta, hogy jelenleg öt klub vesz részt a kezdeményezésben, a Petőfi Kultúrtanszék, 8-as műhely, Paraba, a FEZEN Klub és az Albabar, így a szórakozni vágyó fiatal legnagyobb részét lefedi az egyesület, amely egy olyan érdekképviselet, ami a jövő generációjáról szól.
„Katasztrófavédelmi szempontból az a legfontosabb, hogy megelőzzük a bajt. A megelőzés a legolcsóbb és a legegészségesebb. Ha mégis megtörténne a baj, akkor a Katasztrófavédelem feladata, hogy mindenki sérülés nélkül el tudja hagyni az adott helyszínt.” - tette hozzá Farkas-Bozsik Gábor.
"A ti korosztályotok azért van nehéz helyzetben, mert azt gondolhatjátok magatokról, hogy felnőttek vagytok, bírtok azzal a képességgel, hogy jó döntést hozzatok, azonban ez nem mindig van így. Mindannyiunkban van egy erkölcsi mérce és az a fontos, hogy ez szinkronban legyen egy külső mércével, amilyet például a "Biztonságos Szórakozóhelyek" minősítés is jelent." - emelte ki a városi kapitányság bűnmegelőzési alosztályvezetője, Kelemenné Mészáros Erika címzetes rendőrőrnagy.
Tóth Dániel "Pixa" DJ és producer arról beszélt, hogy ők érintkeznek leginkább a fiatalokkal, nekik játszanak, ezért elsősorban a kommunikációban lehet nagy szerepük.
Kiemelte, hogy követendő példát próbálnak állítani a fiatalok elé, megmutatni azt, hogy merre menjenek, ahelyett, hogy azt hangsúlyoznák, merre ne. "Voltam jópárszor olyan helyzetben, amikor azt láttam, hogy megőrül a tömeg, ilyenkor nekünk is cselekedni kell, elsősorban szólni kell hozzájuk." - hangsúlyozta Pixa, aki a mértéktartásra hívta fel a figyelmet.
„BIZTONSÁGOS SZÓRAKOZÓHELY” minősítés feltételrendszere:
1. Együttműködés a hatóságok által lefolytatott eljárások során, munkájuk segítése, folyamatosan kapcsolattartás.
2. Házirend alkalmazása összhangban a hatályos jogszabályokkal (23/2011. (III.8.) Kormányrendelet). A házirend közzététele a helyszínen és online.
3. Az értékesített étel- és italáru származásának, összetevőinek 100%-os követhetősége.
4. Fémdetektor alkalmazása a beléptetésnél.
5. A rendezvény ideje alatt 100 vendégenként min. 1 fő biztonsági őr alkalmazása.
6. Minimum négyzónás, interneteléréssel rendelkező kamerarendszer üzemeltetése.
7. Megkülönböztető jelzés használata (karszalag, jegy) a 18 év alatti vendégeknél.
8. A befogadóképességtől függetlenül olyan beléptető rendszer alkalmazása, amely bármely pillanatban alkalmas a létesítményben tartózkodó létszám pontos megjelenítésére.
9. Valamennyi szabadba nyíló, menekülés szempontjából figyelembe vehető ajtó a menekülés irányába nyíljon és pánikzárral legyen felszerelve.
10. A menekülésre figyelembe vehető kijáratok felett mindenhol saját akkumulátorral rendelkező, világító kivitelű biztonsági jelzés legyen.
11. Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat követelményei szerint meghatározott tűzoltó készülék darabszám felett, a szabadba vezető kijáratok mellett kerüljön elhelyezésre egy-egy tűzoltó készülék.
12. A teljes személyzet részesüljön félévente egy alkalommal tűzvédelmi oktatásban és a tűzriadó terv gyakorlása is féléves időközönként történjen meg.
13. Évente egy, drogprevencióval kapcsolatos esemény megtartása.