A gazdaság zöldre vált - mintaprojekt a fenntarthatóbb életmódért

A "Gazdaság Háza a fenntarthatóbb életmódért - mintaprojekt Fejér megyében" elnevezésű projekt nyitórendezvényét tartották kedden Székesfehérváron. A mintaprojekt megvalósítása során a kamara több mint ötezer Fejér megyei lakost von be a programba, népszerűsítve a környezettudatos gondolkodásmódot. A rendezvényen előadást tartott Viza Attila tanácsnok is a 2014-2020 közötti időszak fejlesztési lehetőségeiről.
2014.02.11. 16:50 |
A "Gazdaság Háza a fenntarthatóbb életmódért - mintaprojekt Fejér megyében" elnevezésű projekt nyitórendezvényét tartották kedden Székesfehérváron. A mintaprojekt megvalósítása során a kamara több mint ötezer Fejér megyei lakost von be a programba, népszerűsítve a környezettudatos gondolkodásmódot. A rendezvényen előadást tartott Viza Attila tanácsnok is a 2014-2020 közötti időszak fejlesztési lehetőségeiről. 
A projekt legfőbb célja a fenntartható életmód és a kapcsolódó viselkedésminták népszerűsítése és bemutatása Fejér megye lakossága számára. A mintaprojekt megvalósítása során, oktató jellegű tevékenységgel a kamara több mint ötezer Fejér megyei lakost von be a programba, népszerűsítve a környezettudatos gondolkodásmódot, a fenntartható életmódot, és a tudatos energiafelhasználást. A megvalósítási szakaszban számos programot – képzéseket, bemutatókat, modell- és rajzpályázatot, műhelymunkákat – szerveznek annak érdekében, hogy a résztvevők figyelmét felhívják az energiafelhasználással kapcsolatos pazarló életmódra.
Viza Attila tanácsnok előadásában a város 2014-2020 közötti  fejlesztési lehetőségeiről számolt be. Kiemelte, hogy alapvető változás következik be a fejlesztéspolitikában, Székesfehérvár maga fogalmazhatja meg a terveit és stratégiai elképzeléseit. "Székesfehérvár erre készülve már meg is kezdte Integrált Városfejlesztési Stratégiájának összeállítását, amely az elkövetkező években meghatározza és összehangolja minden további lépésünket." - mondta. "Céljaink eléréséhez elengedhetetlennek tartjuk az együttműködést a helyi társadalommal, a központi döntéshozókkal, és kiemelten a helyi gazdasági élet szereplőivel is. Önkormányzatunk számára kiemelten fontosak a fehérvári kis- és középvállalkozások, hiszen összességében sokszáz-sokezer embernek adnak munkát, fizetik helyben az adót és aktív résztvevői a helyi közösségeknek. "– emelte ki Viza Attila, hozzátéve, hogy a megújuló energiának és a zöld gazdaságnak meghatározó szerepe lesz a 2020-ig terjedő fejlesztési ciklusban.
150 917 080 forint támogatást nyert a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a „Gazdaság Háza a fenntarthatóbb életmódért – mintaprojekt Fejér megyében” című KEOP-6.2.0/B/11-2011-0022 azonosító számú projektjének megvalósítására az Új Széchenyi Terv Környezet- és Energia Operatív Program (KEOP) keretéből.
A projekt egyik elemeként megvalósul a Gazdaság Háza energetikai korszerűsítése. Az átépítés során megújuló energiaforrásokat alkalmaznak. A projekt egyik fontos célkitűzése a megújuló energia felhasználási arányának növelése a Gazdaság Házában. A programot három aktuális, a környezetvédelem és ahhoz kapcsolódó műhelymunka is színesítette. Radetzky Jenő, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a projektnyitón elmondta, hogy "a munkaerő, tudás és a környezet hatékony felhasználása a jövőépítés eszköze, a fejlődés záloga." "Az FMKIK mindig élen járt a jó példák megteremtésében, bemutatásában. ezzel a projekttel is ezt a célt kívánja szolgálni." - tette hozzá.
A nyitórendezvényen részt vett Csepreghy Nándor, helyettes államtitkár is, a "Kormányzati elképzelések a 2014-2020-as fejlesztési időszakról" témakörben tartott rövid előadást. Elmondta, hogy a kormány februárban benyújtja az Európai Bizottságnak a 2014-2020-as időszak európai uniós fejlesztési forrásainak felhasználásáról szóló partnerségi megállapodást, márciusban pedig az operatív programokat. Hangsúlyozta, hogy a hatékony forrásfelhasználás érdekében szükség volt az intézményrendszer és a programok átalakítására, a 2014-2020-as időszakban megszűnik a szétaprózottság és a párhuzamosság, a forrásallokációban a keret 60 százalékát gazdaságfejlesztésre fordítja az ország a 2007-2013. évi 24 százalék aránnyal szemben. A 2014-2020-as fejlesztési ciklus további változásai között említette azt, hogy az operatív programok irányító hatóságai a szaktárcákhoz kerültek, a központi koordinációt a Miniszterelnökségen végzik, a megyék szerepét növelték a források felhasználásában.

Gazdaság

  1. Február végéig lehet pályázni a programra

    Idén is meghirdeti a Fejér Termék pályázatot a Fejér Vármegyei Önkormányzat. A Nagydíj címre, illetve a Minősített Fejér Termék jelölésre 2025. február 28-ig lehet benyújtani a pályázatokat. A díjakat a Vármegyenapon adják majd át.

    2025.01.09.
  2. Használt autót Fehérvárról

    Az egyik legnépszerűbb magyar használtautó-portál összegyűjtötte a 2024-es esztendő legjeit. ezekből kiderült, hogy a legtöbb autóhirdetést az idén - mintegy 36 ezret - Székesfehérváron adták fel.

    2024.12.19.
  3. Kyndryl munkavállalói élmény

    A Kyndryl a világ legnagyobb IT infrastruktúra-szolgáltatója Magyarországon elnyerte a Great Place To Work® minősítést™. A rangos elismerés kizárólag azon alapul, hogy a jelenlegi munkatársak mit mondanak a Kyndrylnél szerzett tapasztalataikról. A Great Place To Work® a munkahelyi kultúra, a munkavállalói élmény és a vezetői magatartás globális elismerése, amely bizonyítottan piacvezető bevételt, a munkavállalók megtartását és fokozott mértékű innovációt eredményez.

    2024.12.16.
  4. Videoton évzáró

    A Videoton vállalatcsoport idei nettó árbevétele 300 milliárd forint körül alakulhat - jelentette be a cégcsoport elnök-vezérigazgatója pénteki évzáró ünnepségükön. Széles Gábor elmondta, hogy árbevételük valamelyest csökkent az előző évhez képest. Legutóbb a 2009-es gazdasági válság évében volt némi csökkenés a korábbi üzleti év árbevételéhez képest - jegyezte meg.

    2024.12.13.