A gazdaság zöldre vált - mintaprojekt a fenntarthatóbb életmódért

A "Gazdaság Háza a fenntarthatóbb életmódért - mintaprojekt Fejér megyében" elnevezésű projekt nyitórendezvényét tartották kedden Székesfehérváron. A mintaprojekt megvalósítása során a kamara több mint ötezer Fejér megyei lakost von be a programba, népszerűsítve a környezettudatos gondolkodásmódot. A rendezvényen előadást tartott Viza Attila tanácsnok is a 2014-2020 közötti időszak fejlesztési lehetőségeiről.
2014.02.11. 16:50 |
A "Gazdaság Háza a fenntarthatóbb életmódért - mintaprojekt Fejér megyében" elnevezésű projekt nyitórendezvényét tartották kedden Székesfehérváron. A mintaprojekt megvalósítása során a kamara több mint ötezer Fejér megyei lakost von be a programba, népszerűsítve a környezettudatos gondolkodásmódot. A rendezvényen előadást tartott Viza Attila tanácsnok is a 2014-2020 közötti időszak fejlesztési lehetőségeiről. 
A projekt legfőbb célja a fenntartható életmód és a kapcsolódó viselkedésminták népszerűsítése és bemutatása Fejér megye lakossága számára. A mintaprojekt megvalósítása során, oktató jellegű tevékenységgel a kamara több mint ötezer Fejér megyei lakost von be a programba, népszerűsítve a környezettudatos gondolkodásmódot, a fenntartható életmódot, és a tudatos energiafelhasználást. A megvalósítási szakaszban számos programot – képzéseket, bemutatókat, modell- és rajzpályázatot, műhelymunkákat – szerveznek annak érdekében, hogy a résztvevők figyelmét felhívják az energiafelhasználással kapcsolatos pazarló életmódra.
Viza Attila tanácsnok előadásában a város 2014-2020 közötti  fejlesztési lehetőségeiről számolt be. Kiemelte, hogy alapvető változás következik be a fejlesztéspolitikában, Székesfehérvár maga fogalmazhatja meg a terveit és stratégiai elképzeléseit. "Székesfehérvár erre készülve már meg is kezdte Integrált Városfejlesztési Stratégiájának összeállítását, amely az elkövetkező években meghatározza és összehangolja minden további lépésünket." - mondta. "Céljaink eléréséhez elengedhetetlennek tartjuk az együttműködést a helyi társadalommal, a központi döntéshozókkal, és kiemelten a helyi gazdasági élet szereplőivel is. Önkormányzatunk számára kiemelten fontosak a fehérvári kis- és középvállalkozások, hiszen összességében sokszáz-sokezer embernek adnak munkát, fizetik helyben az adót és aktív résztvevői a helyi közösségeknek. "– emelte ki Viza Attila, hozzátéve, hogy a megújuló energiának és a zöld gazdaságnak meghatározó szerepe lesz a 2020-ig terjedő fejlesztési ciklusban.
150 917 080 forint támogatást nyert a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a „Gazdaság Háza a fenntarthatóbb életmódért – mintaprojekt Fejér megyében” című KEOP-6.2.0/B/11-2011-0022 azonosító számú projektjének megvalósítására az Új Széchenyi Terv Környezet- és Energia Operatív Program (KEOP) keretéből.
A projekt egyik elemeként megvalósul a Gazdaság Háza energetikai korszerűsítése. Az átépítés során megújuló energiaforrásokat alkalmaznak. A projekt egyik fontos célkitűzése a megújuló energia felhasználási arányának növelése a Gazdaság Házában. A programot három aktuális, a környezetvédelem és ahhoz kapcsolódó műhelymunka is színesítette. Radetzky Jenő, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a projektnyitón elmondta, hogy "a munkaerő, tudás és a környezet hatékony felhasználása a jövőépítés eszköze, a fejlődés záloga." "Az FMKIK mindig élen járt a jó példák megteremtésében, bemutatásában. ezzel a projekttel is ezt a célt kívánja szolgálni." - tette hozzá.
A nyitórendezvényen részt vett Csepreghy Nándor, helyettes államtitkár is, a "Kormányzati elképzelések a 2014-2020-as fejlesztési időszakról" témakörben tartott rövid előadást. Elmondta, hogy a kormány februárban benyújtja az Európai Bizottságnak a 2014-2020-as időszak európai uniós fejlesztési forrásainak felhasználásáról szóló partnerségi megállapodást, márciusban pedig az operatív programokat. Hangsúlyozta, hogy a hatékony forrásfelhasználás érdekében szükség volt az intézményrendszer és a programok átalakítására, a 2014-2020-as időszakban megszűnik a szétaprózottság és a párhuzamosság, a forrásallokációban a keret 60 százalékát gazdaságfejlesztésre fordítja az ország a 2007-2013. évi 24 százalék aránnyal szemben. A 2014-2020-as fejlesztési ciklus további változásai között említette azt, hogy az operatív programok irányító hatóságai a szaktárcákhoz kerültek, a központi koordinációt a Miniszterelnökségen végzik, a megyék szerepét növelték a források felhasználásában.

Gazdaság

  1. Kutatók éjszakája 43 programmal

    Immár egy évtizede, minden szeptemberben megnyitják kapuikat az európai kutatólaborok, hogy megmutassák, a tudomány nem egy „elefántcsonttoronyban” művelt, magányos tevékenység, hanem egy izgalmas lehetőségeket kínáló, szorgalommal bárki számára elérhető hivatás.

    2024.09.24.
  2. Kedden állásbörze

    Az Óbudai Egyetem Alba Regia Kara immár harmadik alkalommal ad helyet az egyetem állásbörzéjének, amelyre az egyetemistákon túl a régió minden álláskeresőjét szeretettel várják kedden 10 órától. A kiállítók között számos nagyfoglalkoztató ajánlataival is megismerkedhetnek az érdeklődők.

    2024.09.23.
  3. Pályaválasztás előtt

    Tizenhét pályaválasztás előtt álló, saját családjuk nélkül nevelkedő tini vett részt a székesfehérvári Grundfos Magyarország Gyártó Kft által szervezett pályaválasztási programon. A „Vigyázó kéz” Gyermekvédelmi Egyesület által támogatott gyerekeket Udvar Csaba ügyvezető várta a fehérvári gyárban.

    2024.09.12.
  4. Harman Hackathon harmadszor

    Harmadik alkalommal hirdeti meg az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar, a Harman Becker Kft. és Székesfehérvár Önkormányzata a „Junior Engineers Camp – HARMAN Hackathon” ötlet- és prototípusfejlesztő versenyt. A középiskolások és egyetemisták alkotta csapatok október 18-ig, egy kisfilm elkészítésével nevezhetnek a selejtezőbe, ahonnan hat középiskolai és nyolc egyetemi csapat jut a november 15-én kezdődő 24 órás döntőbe.

    2024.09.12.