A Hungarikum Együttes kapta idén a Fricsay-díjat a Zene világnapján

Ének- és zeneszóval, valamint a Fricsay Richárd Zenei Díj átadásával ünnepelt idén is Székesfehérvár a zene világnapja alkalmából. A csütörtök esti nagyszabású koncerten a város általános és középiskoláinak kórusai, valamint a városban működő énekkarok mellett klasszikus, nép- és könnyűzenei formációk, szólóhangszeresek és néptáncosok is színpadra léptek az Alba Regia Sportcsarnokban rendezett eseményen.
2024.10.04. 06:59 |
A Hungarikum Együttes kapta idén a Fricsay-díjat a Zene világnapján

A város zeneszerető és -értő, nagyszámú közönsége előtt adták át Székesfehérvár zenei díját, amelyet az idei évben a Hungarikum Együttesnek ítélt oda a város Közgyűlése. A díjat dr. Cser-Palkovics András polgármestertől vette át Takács-Mudris Anett és Kremnitzky Géza.

„A magyar zenét nem mi találtuk ki. Megvan az már ezer éve. Mi csak ápolni, őrizni akarjuk a régi kincset, és ha olykor megadatik nekünk, gyarapítani.” – a 125 éve született Bárdos Lajos örökségét és a zenei kincset is hűen őrzi, műveli Székesfehérvár zenei közössége. Közel két évtizedes hagyomány, hogy a zene világnapja alkalmából a város zenei életének legkiválóbb képviselői: kórusok, zenekarok, hangszeres művészek, népzenészek együtt énekelnek, muzsikálnak, akár a közönséggel közösen.

 

 

Teltház előtt köszöntötte a megjelenteket Székesfehérvár polgármestere. “Két dolgot is ünnepelhetünk ma: önmagában a zenét, a muzsikaszót és mindazt, amit ez számunkra ad. A másik, azok a kórusok, zenekarok, amelyeknek tagjai, kicsiktől a nagyokig, fiataloktól a régebb óta fiatalokig művelik a zenét, készülnek és bátran fellépnek, hogy örömet okozzanak a hallgatóságnak. A város büszke lehet erre a kulturális műhelyre és közösségeire.” - hangsúlyozta dr. Cser-Palkovics András.

Az ünnepi koncerten adták át a város zenei elismerését. A Fricsay Richárd Zenei Díjat a Hungarikum Együttesnek ítélte oda idén a város képviselőtestülete. Amint a méltatásban elhangzott, a Takács-Mudris Anett (ének, furulya) és Kremnitzky Géza (gitár és más pengetős hangszerek) által 2010-ben alapított székesfehérvári zenekar ősi, magyar dallamokat formál át úgy, hogy azok üzenete a mai kor embere számára is érthető és befogadható legyen. A zenekar egyedi megszólalását a saját szerzeményeiken kívül megzenésített versek, népdalok és vallási- történelmi dalok archaikus vagy modern hangszerelése, megszólaltatása biztosítja. Nemcsak zenei tudásuk és elhivatottságuk, illetve a megjelenésükben és emberi kvalitásaikban hitelesen megnyilvánuló magyar tradíciók, hanem folyamatos közösségi vállalásaik is méltóvá teszik őket a Fricsay Richárd Zenei Díjra, amelyet dr. Cser-Palkovics András polgármester adott át.

Az Alba Regia Sportcsarnok 18. alkalommal volt otthona a mintegy kétórás hangversenynek, amelyet a kezdést jelző fanfárt követően az Alba Regia Szimfonikus Zenekar nyitott meg Erkel Ferenc: Hunyadi László című operájának Nyitányával, Dobszay Péter karmestere vezetésével. A komolyzenei blokkot követően a legfiatalabb generáció képviselői kértek figyelmet. A székesfehérvári Alba Regia Alapfokú Művészeti Iskola Csöröge csoportjának mezőföldi táncaiba a Kodály Zoltán Általános Iskola 3. osztályos tanulói énekkel és játékkal kapcsolódtak be Kneifel György és zenekara kíséretében. 

A közönség hatalmas tapssal köszöntötte a Virtuózok V4+ döntőjébe jutott, hazai és nemzetközi versenyeken is szép eredményt elért ifjú zongoristákat: Balogh Ádám és Balogh Máté mindketten a Székesfehérvári Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskolában Németh Pálné zongoratanárnő diákjaiként tanulják a klasszikus zenei műveket és fejlesztik tudásukat. Csütörtökön este Weiner Leo Rókatáncát adták elő. A két fiatalembert követően még egy náluk is ifjabb hölgy, a második osztályos Várdai Eliza Abigél barokk furulyajátéka nyűgözte le a közönséget.

A szólisták után a Székesfehérvári Fúvószenekar és Cserta Balázs jazzegyüttese egy-egy számmal lépett színre, majd a Zentai Úti Általános Iskola Gyermekkara, a Kossuth Lajos, a Széna Téri, a Munkácsy Mihály Általános Iskola kórusa, a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium Kórusa,  az Alba Regia Vegyeskar, az Ars Musica Kórus, a Primavera Kórus, és a Vox Mirabilis Kamarakórus, a Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola kórusai, valamint a Ciszterci Szent István Gimnázium Gyermek- és Vegyeskara, valamint a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola Vegyeskara alkotta összkar Bakonyi népdalcsokrot, valamint finn és olasz dalokat énekelt. Összevont kórusok előadásában szólalt meg Farkas Ferenc: Pataki diákdalok a 18. századból című műve, és Édesanyámhoz című kórusművével tisztelegtek a 125. éve született Bárdos Lajos élete és munkássága előtt. A koncert végén Erkel Ferenc: Hunyadi László című operájából egy jól ismert rész, a Palotás csendült fel az Alba Regia Szimfonikus Zenekar előadásában.