-
Beethoven világa
A Beethoven tavasza című koncert rövidített változatát hallhatták szerdán a gyerekek a Technika Házában, a PartiTúra koncertsorozat keretében. Az iskolások ízelítőt kaphattak Beethoven István király-nyitányából, 3. c-moll zongoraversenyéből, és az 1. szimfóniából is.
2025.04.02. -
Két Prospero előadás
Április első hétvégéjén két Prospero előadás is látható lesz Fehérváron, április 4-én pénteken 19 órakor Czeller Péter: Hivatali mesék, április 5-én szombaton 19 órakor pedig Harold Pinter: Az étellift lesz színpadon a V54 Színház és Kultúrtérben.
2025.04.02. -
Vörösmarty emlékülés
Mgkezdődött a Vörösmarty emlékév. A jeles évfordulón a költő nevét viselő irodalmi társaaság tekintett viszza a legenda életművére.
2025.04.02. -
Viktória Pódium
Ismét rangos vendégek nyertek meghívást a Viktória Pódium műsorába. A Puszták Népe Frontzenekar, Szikora János a színház igazgatója és Máhr Ferenc képzőművész osztotta meg gondolatait pályafutásáról a közönséggel.
2025.04.02.
A II. Kárpát-medencei Színjátszó Tábor résztvevőit köszöntötték a Városházán

A többek között Zentáról, Temesvárról, Tordáról, Nagyváradról, Péterfalváról és Ipolyságról érkező diákok augusztus 6-22. között az Árpád-házi királyok szellemi örökségébe bevezető II. Kárpát-medencei Színjátszó Táborban vesznek részt, és ők alkotják majd a grandiózus előadás statisztériáját is.

Dr. Cser-Palkovics András köszönetét fejezte ki Magyarország Kormánya, a Rákóczi Szövetség és a Vörösmarty Színház összefogásáért, melynek révén a tábor ismét létrejöhetett. A tábor nagyon sok élményt és értéket ad nem csak a fiataloknak, de azoknak is, akik velük együtt dolgoznak a produkcióban.
Hangsúlyozta, hogy a szertartásjáték által lélekben megépülhet a történelem által elsodort, egykori Koronázó Bazilika, hiszen az előadás éppen azon a helyen zajlik, ahol egykor a koronázásokat végezték.
A fiataloknak azt kívánta, hogy élvezzék a Székesfehérvári Királyi Napok rengeteg programját, és vigyenek haza szép, maradandó élményeket. „A nemzet történelmi fővárosának a felelőssége túlmutat a saját határain és túlmutat a jelenlegi határokon is.” - zárta gondolatait Fehérvár polgármestere.
Dr. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára köszöntőjében elsőként a 30 esztendős Rákóczi Szövetség működését méltatta. Elmondta, hogy a szervezet programjai évente 12 ezer fiatalt és tanárt mozgatnak meg, amely óriási léptékű teljesítmény.
A nemzetegyesítő célokban egymásra találtak a kormányzat és a szövetség törekvései, és igyekeznek minél több forrást megmozgatni a rengeteg program és tábor megszervezésére. Az államtitkár szavai szerint a színjátszó tábor egyedülálló, hiszen a 16 napjával szokatlanul hosszú, az aktivitása pedig többnyire esténként, éjszakánként zajlik.
Dr. Rétvári Bence arról is szólt, hogy ha a kultúra összeköt minket, akkor a határok másodlagosak. A közös kultúra adja a közösséget, és érdemes megélnünk ennek élményét. A szertartásjáték a magyar történelem dicső pillanatait mutatja be egy szakrális helyen.
Az államtitkár azt kívánta a fiataloknak, hogy éljék át a játék élményét. A színjátszó tábor a Rákóczi Szövetség nyári rendezvényei között egy igazi színfolt és egy sikertörténet is egyben.
„Az, hogy ti itt vagytok, önmagában szimbolizálja, hogy a nemzetünk összetartozik itt, a Kárpát-medencében.” - hangsúlyozta köszöntőjében Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke, aki emlékeztetett, hogy a kezdeményezés ötletével tavaly májusban kereste meg a szövetséget Dr. Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója, a szertartásjáték rendezője. A tavalyi sikereken felbuzdulva hagyománnyá kezd válni a tábor. A résztvevő fiatalok nagy bátorságot tanúsítanak, ami remélhetőleg nagy örömmé, sikerélménnyé fog változni.
Dr. Szikora János üdvözölte a fiatalokat, külön azokat, akik a tavalyi szertartásjátékban is részt vettek. „Történt Veletek valami tavaly, ami olyan erős volt, hogy visszahív!” – hangsúlyozta, majd ismertette a következő napok programjait, feladatait és röviden a szertartásjáték történelmi alapjait is.
Kiemelte, hogy a Koronázási Szertartásjátékkal szeretnének mindig egy-egy személyes élettörténetet elmesélni, és közelebb hozni az adott uralkodót a ma élőkhöz.