A IV. Kárpát-medencei Gazdasági Fórumnak adott otthont Székesfehérvár

A IV. Kárpát-medencei Gazdasági Fórum helyszíne volt Fehérvár pénteken. A Megyeháza Díszterem megtartott rendezvényt a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a Kárpát-medencei térség gazdaságfejlesztése érdekében hívta életre. Célja, hogy a kis–és középvállalkozások számára lehetőséget kínáljon a térség országaival való gazdasági együttműködés megteremtésére.
2015.01.23. 12:31 |
A IV. Kárpát-medencei Gazdasági Fórum helyszíne volt Fehérvár pénteken. A Megyeháza Díszterem megtartott rendezvényt a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a Kárpát-medencei térség gazdaságfejlesztése érdekében hívta életre. Célja, hogy a kis–és középvállalkozások számára lehetőséget kínáljon a térség országaival való gazdasági együttműködés megteremtésére.
KÉPGALÉRIA
Negyedik éve rendezik meg a Kárpát-medencei Gazdasági Fórumot Wekerle Sándor szülőhelyén Móron, illetve már két éve Székesfehérváron is. Az egyre bővülő és a magyar gazdaság szempontjából létfontosságú Kárpát-medencei gazdasági kapcsolatok erősítése a cél, ezen dolgozik a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara vezetése, és együttműködő partnerei. Az FMKIK különösen elkötelezett a Kárpát-medencei gazdasági kapcsolatok élénkítéséért, annak érdekében, hogy a hazai kis- és középvállalatokat helyzetbe tudja hozni, és minél több eszköz segítse, erősítse a külhoni gazdasági kapcsolatokat. „A Kárpát-medencét sokan, sokféleképpen látják, értelmezik és fogalmazzák meg. Vannak, akiknek ez csupán egy földrajzi területet jelöl, a magyarság legtöbbjének azonban ez egy történelmi, nemzeti fogalom, amelynek azonban nem csak társadalmi, hanem gazdasági vetülete is jelentős. Hiszen az elmúlt pár száz esztendőben ez a térség önálló, fejlődő gazdasági egységet alkotott” – hangsúlyozta Radetzky Jenő, az FMKIK elnöke, akinek meggyőződése, hogy ennek a gazdasági egységnek a visszaállítása nem csak a magyar nemzet érdekeit szolgálja, hanem a Kárpát-medencében lévő valamennyi ország számára előremutató. 
Köszöntőjében Székesfehérvár polgármestere személyes élményét idézte fel a honosításról. Az egyik eskütétel alkalmával két idős hölgy, az állampolgári eskü letétele után mondta ki ezeket a szavakat: „Hatvan éve várok rá” és „Most már nyugodtan halok meg.” „Ezek a mondatok is jelzik, hogy számunkra milyen felelősséget jelent, amikor ilyen kérdésekről tanácskozunk, amiről a mai fórum is szól, amikor az ő életükről, a következő évtizedekről döntünk, vagy döntéseket készítünk elő.” – hangsúlyozta Székesfehérvár polgármestere, aki Fehérvár gazdaságáról is beszélt. Kiemelte, hogy a város ipara mérföldkőhöz érkezett, hiszen 2014-ben az iparűzési adóbevétele a városnak – nem adóemelésnek, hanem a gazdasági növekedésnek köszönhetően - 9,3%-al nőtt.
„Reális és jogos igénynek tartom, hogy azok, akik a Kárpát-medence országaiban, vagy annak hátrányokkal küzdő területein élnek, ne kelljen a megélhetés kedvéért elhagyniuk otthonaikat. Ne kelljen a munka kedvéért se egy hétre, se napi 12-14 órás ingázásra elszakadniuk otthonról! Ne kelljen gyermekeiket óvodába, iskolába naphosszat idegenbe adniuk, ne kelljen orvosért, postáért, ügyintézésért fél napot utazniuk! Hogy teremjenek a falvakban is olyan életerős vállalkozások, amelyek munkahelyet adhatnak a helyben élőknek, keresetet biztosíthatnak számukra, és szerencsés esetben termékeikkel, szolgáltatásaikkal szükségleteiket is kielégíthetik!” – emelte ki beszédében Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, aki szerint kellenek az elszánt, a hazájuk, a maguk szűkebb pátriája irányában elkötelezett emberek, vezetők, és kellenek a fórumok, szervezetek, hogy eszmét, tapasztalatot cserélhessenek a gazdasági bővülés, az életminőség növelése érdekében.
A köszöntőket követően dr. Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, a rendezvény fővédnöke tartotta meg nyitóelőadását. Elmondta, hogy az Európai Unióban, a globális térben és a "magyar modellel hadilábon álló" szaksajtóban is dicsérik a magyar modellt, amelynek legutóbbi helyes döntése a devizahitelek forintosítása volt. "A devizahitelezés léket kapott hajójában többen voltunk, de csak Magyarország úszott ki a partra" - fogalmazott. Úgy vélte, a sikerhez a magyar modell két elemére volt szükség: egyrészt az új politikai modellre, amelynek lényege az a felismerés, hogy a pénzpiac nem mindenható és hajlamos a válságokra. A válsághelyzetek kezeléséhez pedig erős államra van szükség, amely képes okosan kezelni a helyzeteket és megvan hozzá az eszköztára. Elmondta: a magyar modell másik eleme az új gazdaságpolitika útnak indítása volt, amely a korábban elfogadottnak tartott két láb - makrogazdasági egyensúly és növekedés - mellett nagy figyelmet fordított egy harmadikra, a foglalkoztatásra. Az elmúlt két évtizedben a két láb közül hol az egyik, hol a másik szorult kezelésre, de a használt módszerek mindig a foglalkoztatás feláldozásával jártak - tette hozzá.
A fórumon átadták a Wekerle Sándor Kárpát-medencei Gazdasági Díjakat is, amelyet a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara annak a kiemelkedőt alkotó személyiségnek, vállalkozásnak, vagy szervezetnek ad évről évre, aki Magyarországon, illetve a Kárpát-medencében különösen sokat tett a gazdasági élet, azon belül elsősorban az ipar és a kereskedelem harmonikus fejlődése érdekében. A díjat egyidejűleg megosztva többek is kaphatják. A díjakat a Romániai Magyar Közgazdász Társaság, a Szlovákiai Magyar Közgazdász Társaság, a Vajdasági Magyar Közgazdász Társaság, a Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetsége és a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség képviselői vehették át. A 2014-es év díjazottai tevékenységük során törekedtek a térségükben élő magyar közgazdászok összefogására, szakmai fejlődésük támogatására és bővítésére, a magyar nyelven történő szakoktatás szorgalmazására. Céljuk továbbá hozzájárulni a regionális gazdaság versenyképességének növeléséhez, a gazdasági kapcsolatok ápolásához, a Kárpát-medencei térségben élő magyarság gazdasági életének segítéséhez. Folyamatosan építik a kapcsolatot a magyarországi gazdasági szervezetekkel. Céljuk és feladatuk a magyar közösségek anyanyelvének, nemzeti öntudatának megőrzése.

Gazdaság

  1. Kutatók éjszakája 43 programmal

    Immár egy évtizede, minden szeptemberben megnyitják kapuikat az európai kutatólaborok, hogy megmutassák, a tudomány nem egy „elefántcsonttoronyban” művelt, magányos tevékenység, hanem egy izgalmas lehetőségeket kínáló, szorgalommal bárki számára elérhető hivatás.

    2024.09.24.
  2. Kedden állásbörze

    Az Óbudai Egyetem Alba Regia Kara immár harmadik alkalommal ad helyet az egyetem állásbörzéjének, amelyre az egyetemistákon túl a régió minden álláskeresőjét szeretettel várják kedden 10 órától. A kiállítók között számos nagyfoglalkoztató ajánlataival is megismerkedhetnek az érdeklődők.

    2024.09.23.
  3. Pályaválasztás előtt

    Tizenhét pályaválasztás előtt álló, saját családjuk nélkül nevelkedő tini vett részt a székesfehérvári Grundfos Magyarország Gyártó Kft által szervezett pályaválasztási programon. A „Vigyázó kéz” Gyermekvédelmi Egyesület által támogatott gyerekeket Udvar Csaba ügyvezető várta a fehérvári gyárban.

    2024.09.12.
  4. Harman Hackathon harmadszor

    Harmadik alkalommal hirdeti meg az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar, a Harman Becker Kft. és Székesfehérvár Önkormányzata a „Junior Engineers Camp – HARMAN Hackathon” ötlet- és prototípusfejlesztő versenyt. A középiskolások és egyetemisták alkotta csapatok október 18-ig, egy kisfilm elkészítésével nevezhetnek a selejtezőbe, ahonnan hat középiskolai és nyolc egyetemi csapat jut a november 15-én kezdődő 24 órás döntőbe.

    2024.09.12.