-
Erzsébet napja van - Árpád-házi Szent Erzsébetet is ünnepeljük november 19-én
Árpád-házi Szent Erzsébet ünnepét 1670-ben vették föl a római naptárba temetésének napjára, november 19-ére. Az 1969-es naptárreform alkalmával ünnepét visszatették november 17-ére, halálának napjára, Magyarországon azonban maradt az eredeti napon. Szent Erzsébet, II. András gyermeke.
2024.11.19. -
A GMO-król az MCC-ben
November 21-én csütörtökön 17 órakor Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója tart előadást Székesfehérváron a genetikai módosításról és a GMO-król. A szakember ökológus, biotechnológus, a gödöllői Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóközpont korábbi főigazgató-helyettese.
2024.11.18. -
Konferencia a klímaváltozásról
Korunk egyik legfontosabb kérdése siekrül-e gátat szabni a klímaváltozásnak. A Rotary Klub önkéntesei erről tanácskoztak Rétimajorban.
2024.11.18. -
A legkisebbek a legnagyobb hősök!
2011 óta a koraszülöttek nemzetközi napja november 17-e, ezen a napon az idő előtt született babák életéért vívott küzdelemre hívják fel a figyelmet, valamint az őket ellátó fáradhatatlan szakemberekre.
2024.11.18.
A márciusi ifjak ma is itt élnek közöttünk - több ezren ünnepeltek a belvárosban
2011.03.15. 12:50 |
Az idei március 15-i ünnepségre többezren látogattak el a fehérvári belvárosba. A zsúfolásig megtelt Városház téren a nézők is úgy érezhették, mintha részesei lettek volna a 48-as forradalom eseményeinek. Ünnepi beszédében Székesfehérvár polgármestere arról beszélt, hogy Március 15-e a fiatalok ünnepe és mindig születnek új márciusi ifjak, akik mernek nagyot álmodni és úgy tudnak szólni, hogy szavaik meghallgatásra találjanak.
A Városház téren kézművesek, táncosok, énekesek várták az ünneplőket, akik akár szereplőként is bekapcsolódhattak a rendezvénybe. Székesfehérvár Megyei Jogú Város és a Fejér Megyei Önkormányzat közös ünnepségén fiatal színjátszók közreműködésével követhettük az 1848 március 15-én történt eseményeket, majd a történelmi zászlók bevonulása és a Fehérvári Huszárok tiszteletadását követően az ünneplők együtt énekelték el a Himnuszt.
Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke ünnepi beszédében kiemelte, hogy elődeink, a város és a megye hajdani lakói előtt a nemzet, a haza, az anyanyelv - e szavak és e fogalmak szentek voltak. „Ezek a szavak jelképezték az egységes hazát, mely felé a reformkor kezdetétől haladt az ország népe.” - tette hozzá Vargha Tamás, aki szerint elődeink megértették Széchenyi figyelmeztetését: „A világ tarka kozmopolitái …nevetségessé igyekeznek tenni a nemzeti öntudatot és az azt hordozó nyelvet, mely pedig egy nemzetet megújítani segít.”
Ünnepi köszöntőjében Székesfehérvár polgármestere a márciusi ifjakról beszélt, akik radikális változásokat követeltek és polgári foglalkozással keresték kenyerüket: írók és újságírók voltak. „Munkásságuk a magyar művelődéstörténet részévé tette őket, egyszerű, huszonéves fiatalokat, akik tele voltak energiával, változtatni akarással. Nem voltak fegyvereik, mégis kirobbantották a forradalmat.” - mondta dr. Cser-Palkovics András polgármester, aki szerint a mi nemzedékünknek másfajta forradalmat kell véghezvinnie: kitartással és összefogással kell legyőznie a nemzet értékeinek eltulajdonítását, az adósságokat, a munkanélküliséget és népbetegségeket.
„A márciusi ifjak ma is itt élnek közöttünk, kreatívak, szárnyalnak és blogolnak az interneten, tanulnak, figyelnek, gondolatokat formálnak, hogy amikor elérkezik a pillanat, megtehessék akár a történelmi lépést is. Ha nem lesz szükség a bennük lobogó lángra, akkor továbbadják a következő nemzedéknek, de van bennük láng.. Mindig születnek új márciusi ifjak, akik mernek nagyot álmodni és úgy tudnak szólni, hogy szavaik meghallgatásra találjanak.” - tette hozzá a polgármester. „Március 15-e a fiatalok ünnepe kell, hogy legyen.. szülőként, tanárként tanítsuk meg nekik hogy a szabadság nem volt mindig természetes. 1848 szabadsága nem szabadosságot jelentett, hanem hazaszeretetet, önfeláldozást, barátságot: ezekért az értékekért küzdeni kell nap mint nap, ma is.” - zárta beszédét Székesfehérvár polgármestere.
A beszédet követően az ünneplő tömeg a Fekete Sas Szállóhoz vonult, ahol annak idején a fehérvári márciusi ifjak találkoztak a forradalom napjaiban. A szálló falán lévő emléktáblánál koszorút helyezett el Vargha Tamás, a Fejér Megyei közgyűlés elnöke és Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármeste, valamint pártok, civil szervezetek és fegyveres testületek is megemlékeztek. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulójának 2011. évi székesfehérvári ünnepsége a Szózat akkordjaival zárult.
Az ünnepi műsorban, melyet Kozári Ferenc színművész rendezett majd száz fehérvári diák is szerepelt.