A mustgáz veszélyeire figyelmeztet a katasztrófavédelem

A szüreti időszak, amely a kemény, ugyanakkor örömteli, eredményes munkán túl komoly veszélyeket is rejt magában. A Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Székesfehérvári Katasztrófavédelmi Kirendeltsége a mustgázmérgezés veszélyeire hívja fel a figyelmet.
2021.10.14. 07:40 |
A mustgáz veszélyeire figyelmeztet a katasztrófavédelem

A tűzoltók 40-50 riasztás kapnak évente, az esetek felében már nem tudnak segíteni. Az alábbiakban a Kirendeltség tájékoztatóját olvashatják.

A mustgáz a must erjedése során felszabaduló szén-dioxid. Ez a gáz színtelen, szagtalan, a levegőnél körülbelül másfélszer nehezebb, zárt helyiségekben, a levegőt kiszorítva, a föld közelében terül el. Nagyobb koncentráció belégzése oxigénhiányos állapotot okozhat, ami kihat a központi idegrendszer működésére. Ennek jelei szédülés, hányinger, álmosság, mentális zavar és eszméletvesztés. Nagyon fontos ilyenkor a borospincét üzemeltetők odafigyelése, mivel a szén-dioxid a borkészítés folyamata során, erjedés közben szabadul fel olyan mennyiségben, hogy az gondot tud okozni.

Megelőzés

Sajnos sokan nem veszik komolyan, hogy a pincékben alattomosan terjedő mustgáz cselekvésképtelenné teszi az áldozatait, és halálos veszélyt jelenthet.

A mustgáz évről évre sok halálos áldozatot követel! Magyarországon évente 40-50-szer riasztják ilyen esethez a tűzoltókat. A riasztások körülbelül felénél viszont már nem tudnak segíteni, mert nagyon gyorsan létrejön az oxigénhiányos állapot, az eszméletvesztés és a haláleset.

Védelmi intézkedések

A mérgezés, fulladás elkerülése érdekében fontos a pincék megfelelő szellőztetése, ennek érdekében alkalmazzon folyamatosan működő szellőztető berendezéseket, és rendszeresen ellenőrizze, hogy azok működőképesek-e. A tartós bent tartózkodás esetén védelmet nyújthat a személyi gázkoncentráció mérő készülék, vagy szereljenek fel a pincében gázérzékelő riasztóberendezést, mely jelzi a lecsökkent oxigén szintet! A bort zárt hordóban kell tartani, vagy a mustgáz elvezetésről gondoskodni kell! Ne tartózkodjunk egyedül! Míg egyikünk a pincében tartózkodik, addig a másik kintről felügyelje a bent tartózkodót és szükség esetén segítséget tud hívni!

A gyakran alkalmazott gyertyaláng próba nem százszázalékosan megbízható, de megfelelő körültekintéssel alkalmazható: egy rúdhoz rögzített égő gyertyát tartson maga előtt térdmagasságban. Ha a láng elalszik ez a mustgáz jelenlétére és oxigénhiányra utal, ezért azonnal hagyja el a helyiséget, menjen szabad levegőre!

Ha baj van

Gyakori probléma, hogy megfelelő védelem nélkül próbálnak segíteni a bajbajutott személyen! Elővigyázatlanul ne rohanjunk be a pincébe a sérülthöz segítséget nyújtani, mert lehajolva belélegezzük a mustgázt, és előfordulhat, hogy magunk is áldozatul esünk! Sem a gázálarc, sem a gázmaszk nem nyújt védelmet az oxigénhiányt okozó mustgáz ellen, csak zárt rendszerű palackos, sűrített levegős légzőkészülékben lehet biztonságosan lemenni egy szén-dioxiddal telített pincébe!

Ezért AKI MUSTGÁZZAL KAPCSOLATOS BALESETET ÉSZLEL, ELŐSZÖR AZONNAL HÍVJA A 112-ES SEGÉLYHÍVÓ SZÁMOT, a helyszín (pl. külterület) és a megközelítési útvonal pontos megjelölésével tegyen bejelentést, majd ha úgy ítéli meg, nyújtson segítséget!

Kék hírek

  1. Útzár a 62-es főúton

    Összeütközött egy kamion és egy furgon sofőrje a 62-es főúton hétfőn délelőtt. Börgöndpuszta közelében végeztek műszaki mentést a tűzoltók. A furgont vezető 30 éves férfi a helyszínen életét veszítette. A mentési munkák idejére lezárták a főút érintett szakaszát.

    2024.12.30.
  2. Fokozott rendőri jelenlét

    A rendőrség -a magdeburgi eseményekre tekintettel- a közterületi bűncselekmények megelőzése, megakadályozása, valamint a szubjektív biztonságérzet növelése érdekében állandó, megerősített civil ruhás bűnügyi és egyenruhás rendőri jelenlétet biztosít a vásárokban és azok közvetlen környezetében, illetve az oda vezető főbb útvonalakon.

    2024.12.21.
  3. Egy perc a biztonságért

    A legtöbb lakástűz az évnek ebben az időszakában a figyelmetlenség és az égve felejtett gyertyák miatt, a sürgés-forgás és a konyhai előkészületek, a sütés-főzés közben keletkezik. A lámpafüzérek elektromos meghibásodása, a csillagszórók használata is tüzet okozhat. A fenyők a meleg szobákban napról napra szárazabbak és emiatt egyre gyúlékonyabban. Se az igazi, se a műfenyőt ne díszítsük gyertyákkal, csillagszórókkal!

    2024.12.17.
  4. Áldozatsegítő Központ

    Az adventi időszakban a székesfehérvári Áldozatsegítő Központ a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitánysággal közös akciójában a Piac tér 4. szám előtt szervezett bűnmegelőzési kitelepüléssel szeretné felhívni a figyelmet az Áldozatsegítő Központ működésére és tapasztalataira, az áldozattá válás elkerülésének lehetőségeire, valamint arra, hogy az ünnepek idején is van kihez segítségért fordulni.

    2024.12.13.