-
„Őrizd meg és emlékezz!”
A Székesfehérvári Zsidó Hitközség több mint egy évszázados történetét mutatja be az az állandó kiállítás, amely vasárnap délután nyílt meg a Székesfehérvári Zsidó Hitközség imatermében. Az „Őrizd meg és emlékezz!” a Holokauszt 80. évfordulójára készült el.
2024.11.17. -
Őrizd meg és emlékezz!
Őrizd meg és emlékezz! címmel nyílik meg 2024. november 17-én, vasárnap a Székesfehérvári Zsidó Hitközség történetéről szóló kiállítás a Várkörút 19. szám alatt. A hitközség 1837 és 1956 közötti történetét feldolgozó tárlat a két fehérvári zsinagóga építéséről, azok lerombolásáról, a fehérvári zsidóság virágkoráról és az 1944-es deportálásról is megemlékezik.
2024.11.15. -
Az utolsó magyar születésű király
1526-ban ezen a napon koronázták királlyá Szapolyai Jánost Székesfehérváron, miután november 5-én az országgyűlés királlyá választotta. 1514-ben Szapolyai János verte le Temesvárnál a parasztfelkelést és Dózsa Györgyöt alvezéreivel együtt kegyetlen kínzások közt kivégeztette. 1526-ban pedig Szolimán szultán támadásakor az erdélyi hadakkal elindult, de a Mohácsi csatába nem érkezett meg.
2024.11.11. -
Százéves a gyermekosztály
1924-ben nem más, mint a nagy mesemondó fia, dr. Benedek Elek hívta életre Székesfehérváron a szülészettel együtt a fekvőbeteg gyermekellátást. Azóta az újszülöttek és a gyermekek ellátása rengeteget változott, de az itt dolgozók elhivatottsága, gyermekszeretete állandó. A kerek születésnapot a kórház auditóriumában ünnepelték meg szerda délután.
2024.11.06.
A Múzeumhoz kötődő emlékeket várnak a 150 éves Szent István Király Múzeumban
Fennállásának 150. évfordulóját különleges, két éven át tartó emlékezéssorozattal ünnepli a Szent István Király Múzeum. A rendhagyó jubilálás oka a múzeum alapításának érdekes története: 1873-ban 137 tagrészvételével ugyan már tartott közgyűlést a múzeum elődjének számító Fejér megyei és Székesfehérvári Történelmi és Régészeti Egylet, alapszabályát azonban csak 1874-ben hagyták jóvá.
Alakuláskor az egylet gyűjteménye 1205 érmet és 48 egyéb műtárgyat tartalmazott.
Az elmúlt 150 évben az intézmény gyűjteménye jócskán gyarapodott, már az 1980-as évek elején elérte az 1 millió tárgyat, napjainkra pedig már a 3,5 millió darabot is meghaladja a folyamatosan gyarapodó gyűjtemény nagysága, melyek a régészet, történet, numizmatika, néprajz, képzőművészet, iparművészet és antropológia köréből származnak. A teljes gyűjtemény bemutatása lehetetlen vállalkozás, így azt tűzte ki célul a Szent István Király Múzeum, hogy az intézmény fennállásának 150. évfordulója alkalmából annak legjavát tárja a nyilvánosság elé, azon tárgyakat, melyek csak ritkán láthatók.
2023-ban előadásokon és a közösségi médiában mutatják be az érdekes történeteket őrző, kiemelkedő tárgyakat.
2024-ben egy nagy szabású kiállítást rendeznek, melyen az intézmény különleges, olykor meghökkentő gyűjteményi darabjain keresztül ismerhetik meg a látogatók a múzeum történetét. Ehhez kapcsolósóan felhívással fordult a látogatóihoz az intézmény: várják a múzeumhoz kötődő élményeket, így például a múzeumi eseményekről készült fotókat, emlékeket –digitálisan és analóg formában. Digitálisan a muzeum150@szikm.hu email címen tudják leadni az érdeklődők a reprodukciókat, egyszerre maximum 50 MB méretben. A papíralapú dokumentumokat, fényképeket – előzetes egyeztetés után – a múzeum Könyvtárába vihetik be a látogatók. (Országzászló tér 3.). A fényképeket digitalizálni fogja a Szent István Király Múzeum, ezután az eredetit és a digitális változatot is visszajuttatják a felajánlónak. Az időpontot Pató Mária könyvtárossal lehet egyeztetni a +36 70 668 2520 telefonszámon. A fekhívás videós formában eléhető a Múzeum közösségi oldalán.